Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_5cjt60v4r492dsug5rchhos405, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
TİKAdan Afrika’ya destek - Haberi

TİKAdan Afrika’ya destek

Trakya Tarımsal araştırma enstitüsü yetkilileri Senegal ve Gambiya’dan gelen misafirlere eğitim verdi.

TİKAdan Afrika’ya destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) öncülüğünde, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünün katkısıyla gerçekleştiği eğitim verimli geçti.  Eğitime katılan Senegal ve Gambia'nın tarım bakanlıklarından gelen uzmanlara, sertifika verildi.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, muhabirlere yaptığı açıklamada,

"Önemli olan ülkeler arasındaki tarımsal gelişmeleri hızlandırmak ve desteklemektir. Bu kapsamda çalışıyoruz. Senegal ve Gambia çeltik arazisi açısından çok verimli, fakat modern tarım yapılmıyor. Buralara yeni teknoloji ve yeni çeşitlerin girmesi gerekiyor. Az nüfusları olmasına rağmen kendilerine yetecek üretimi yapamıyorlar. Bu ülkelerde kişi başına 110, 120 kilogram pirinç tüketimi var. Bu çok yüksek bir rakam. Dolayısıyla onların pirinç ihtiyacı çok daha fazla. Örneğin bu Türkiye'de 9, 10 kilogramdır ama onlarda 110, 120 kilogram civarında kişi başına tüketim var. Pirinç onlar için vazgeçilmez ürünlerden biridir."

TİKA Orta Doğu ve Afrika Ülkeleri Tarım Uzmanı Sibel Güneği de Senegal ve Gambia'dan gelen ziraat mühendislerini eğitim kapsamında ağırladıklarını belirterek, "Senegal ve Gambia'da pirinç tüketiminin önemli olduğunu biliyoruz. Çeltik konusundaki tecrübelerimizin ve bilgi birikimlerimizin paylaşılması amacıyla çeltik yetiştiriciliği projesi başlattık. Bu Türkiye ayağıydı. Bundan sonraki aşamamız enstitümüzle Senegal ve Gambia'da çeltik yetiştiriliciliği konusunda Türkiye'nin bilgi birikimini aktarmaktır." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER