Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_qba1ac8f4dej8u98ael14qprp2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
İrlanda Vize Çeşitleri Ve Süreç Yönetimi - 2020 - Haberi

İrlanda Vize Çeşitleri Ve Süreç Yönetimi - 2020

Büyüleyici tarihi yapıları, nefes kesen manzaraları, misafirperver ülke insanı, canlı kültürü, yatırım ve sanayi odaklı ekonomisi ile İrlanda son yıllarda uluslararası öğrencilerin gözde eğitim merkezlerinden biri olmuştur.

İrlanda Vize Çeşitleri Ve Süreç Yönetimi - 2020

rlanda Vize Çeşitleri içinde kısa yapılması düşünülen seyahatler için yer alan İrlanda Aile/Akraba Ziyareti için hazırlanması gerek İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenmiş prosedür şartlarına göre hazırlanmalıdır. İrlanda Aile/Akraba Ziyareti için yapılacak olan başvurularda gerekli olan evraklar şöyledir:

 • İrlanda vize başvuru formu,
 • İrlanda Aile/Akraba Ziyareti için geçerliliği olan pasaport,
 • İrlanda Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne hitap edilmiş olarak yazılan vize talep dilekçesinde yapılacak olan seyahatin amacı, İrlanda ya da Amerika’daki aile ya da akraba ile olan bağın ne olduğu ve yapılacak olan seyahatin süresi belirtilmelidir.
 • İrlanda seyahati kaç kişi ile yapılacaksa seyahat yapacak her kişiye ait tam vukuatlı nüfus kaydı örneğinin aslı,
 • Varsa evlilik cüzdanı ve kimlik fotokopisi,
 • İrlanda Aile/Akraba Ziyareti yapacak olan kişinin mesleki durumu ile ilgili resmi belgeler,
 • İrlanda seyahati gerçekleştirecek olan kişinin mali durumu ile ilgili bankadan alınmış resmi evraklar,
 • İrlanda Aile/Akraba Ziyareti tapan kişinin bağlı olunan şirket ya da firmayla ilgili bilgilerin yer aldığı evraklar,
 • İrlanda Aile/Akraba Ziyareti seyahatinin tümünü kapsayacak şekilde hazırlatılmış seyahat sağlık sigorta poliçesinin aslı,
 • İrlanda Aile/Akraba Ziyareti yapacak olan kişinin İrlanda’da bulunan aile ya da akraba tarafından yollanan davetiye,
 • İrlanda’da olan kişi ile ilgili aile akraba bağını gösteren belge, akraba ya da aile ile ilgili kimlik bilgileri,
 • İrlanda Aile/Akraba Ziyareti için yapılacak olan seyahatin ulaşım rezervasyon bilgileri beyan etmek zorunludur.

İrlanda ile Türkiye arasında gelişen ekonomik, politik ve ticari gelişmelere ek olarak İrlanda’ya eğitim amacıyla giden Türk vatandaşlarının İrlanda’da ikamet eder konuma geçmesi neticesinde İrlanda’da belli miktarlarda bir Türk nüfusu oluşmuş durumdadır. İrlanda’da oluşan bu Türk nüfusun Türkiye’de bulunan aile ve akraba bireylerinin İrlanda’da yaşayan bu kişileri ziyaret etmesine olanak sağlamak için belirlenen vize türü İrlanda / Aile akraba ziyareti vizesidir. Bu vizeye sahip olmak için İrlanda’da bulunan aile üyesi & akrabanın Türkiye’de bulunan vize başvuru sahiplerine birtakım belgeleri (İrlandalı makamlardan alınacak) önceden göndermesi ve bu belgelerin Türkiye’deki başvuru sahipleri tarafından VFS Global vize başvuru merkezlerindeki işlemler esnasında ve sonrasında dosyada bulundurulması gerekmektedir.

İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda vizesi nasıl alınır konusunda en önemli husus başvuru işlemleri için nereden başlanacağıdır. İlk olarak seyahat amacınıza bağlı olarak başvuru yapacağınız kategoriyi belirlemek gerekmektedir. Bu kategori dahilinde de hazırlayacağınız evraklar ve doldurmanız gereken formlar belirlenmiş olacaktır. İrlanda vizesi almak için evraklarınız eksiksiz, başvuru kategorinize uygun, gerekli belgeler istenen dile tercüme ettirilmiş ve formlar istenen düzende doldurulmuş olmalıdır. Aksi taktirde dosyanızla işleme gittiğinizde her şey istenen düzende olana kadar başvurunuz kabul edilmeyecektir. Bu nedenle İrlanda’ya vize almak için işleme başladığınızda bu hususların hepsinden emin olmanız gerekmektedir. Yaşanabilecek her eksiklik seyahatinizi riske sokabilir. Evraklarınız tamam olduktan sonra bu bilgiler dahilinde İrlanda vize başvuru formlarınız doldurulmalıdır. Formdaki bilgiler ile evraklardakilerin birebir birbirini tamamlaması başvurunuzun güvenilirliği açısından çok önemlidir. Seyahatinize dair tüm bilgiler en şeffaf hali ile formlarda ve dilekçelerde belirtiliyor olmalıdır. Vize başvurunuzu inceleyen kişinin aklında oluşan en ufak bir şüphe durumunuzu olumsuz bir sonuca kadar sürükleyebilmektedir. Bu nedenle vize başvuru evrakları, formlar ve dilekçeler hazırlanırken ekstra bir ehemmiyet gösterilmelidir.

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2020

İrlanda vizesi için gerekli evraklar 2020 başvuran kişinin vize başvuru kategorisine ve çalışma durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İrlanda vize başvuruları çoğunlukla turistik ve öğrenci kategorilerinde işlem almaktadır. Başvuru kategoriniz ne olursa olsun beyan edeceğiniz İrlanda vizesi belgeleri arasında seyahat etmek için uygun bir pasaport bulunmasıdır. Burada uygun olarak anlatılan kasıt seyahat bitim tarihinizden sonra en az 6 ay geçerli bir pasaport ve vize basılabilmesi için en az 2 yaprak boşluk olmasıdır. Bu şartları sağlamayan pasaportlar işleme alınmamaktadır. İrlanda vize evrakları arasında bir diğer önemli kriter ise düzenli gelir beyanıdır. Burada bu gelirin beyanı için özel şirket çalışanı, devlet memuru ya da şirket sahibi olmanız evrak içeriklerini değiştirmektedir. Ama genel olarak çalıştığınızı belgelemeniz beklenmektedir. Eğer çalışmayan bir kişi ya da öğrenci iseniz seyahatinizin masraflarını karşılayacağını taahhüt eden birinin size sponsor olması gerekmektedir. Her durumda sizin aylık düzenli gelirinizi güncel maaş dökümleri ile belgelemeniz beklenmektedir.

Öğrenci Vizesiyle Çalışmak

İrlanda, uluslararası öğrenciler için uygun eğitim ve yaşam maliyetleri nedeniyle son yıllarda sıkça tercih edilmektedir. Aynı zamanda hükümetin ve üniversitelerin öğrencilere sunduğu burslar ve yarı zamanlı çalışma imkanları sayesinde öğrenciler okurken bir yandan da eğitimlerini finanse etme imkanı bulurlar. Bir eğitim kurumuna başvuran öğrenciler, aldıkları vize ile ilk yıl kampüs içerisinde haftada 20 saat, tatil dönemlerinde ise haftada 40 saate kadar İrlanda çalışma izni sahibi olurlar. Bir lisans programından mezun olduktan sonra ise bir yıl süreyle iş aramak ve bir işe yerleşmek için ülkede kalmanıza izin verilir. İrlanda Türk öğrenciler için kariyer imkanları ile doludur. Zira her yıl Microsoft, Google, Facebook gibi şirketler genel merkezlerinde çalıştırmak üzere üniversite mezunu Türkçe bilen öğrencilere iş fırsatları sunar.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2020, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER