Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_sepm9d63onseqp91s6kqnsur17, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Dünya Astım Günü - Haberi

Dünya Astım Günü

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, Dünya Astım Günü programı düzenlendi.

Dünya Astım Günü

Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektör Yardımcısı ve TÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu’da düzenlenen programa katıldı. Burada astım ile ilgili açıklamalarda bulunan Hatipoğlu şunları sölyedi:

"Aşırı titiz ailelerin çocuklarında astım daha fazla görülüyor. Temizliğe anormal önem veren, aşırı titiz olan, çocuk herhangi bir yere dokunmasın, mikrop kapmasın şeklinde davranan ailelerin çocuklarında daha sık astım gözleniyor. Aslında çocukların yaşları itibarıyla geçirdiği enfeksiyonlar ileride astıma karşı koruyucu bir etki yaratabiliyor. Bağışıklığı güçlendiriyor. Bu anlamda hiçbir şeyi çok abartmamamız lazım. Her şeyi dengeli yapmakta fayda var. Çocuk mikrop kapmasın, şuraya dokunmasın, dışarı çıkmasın şeklinde engelleyici yaşam tarzı bağışıklığın gelişmesine engel oluyor. Buna bağlı olarak böyle yaşayan ailelerin çocuklarında astım daha sık karşımıza çıkıyor."

Astımın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu da vurgulayan Hatipoğlu, "Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir. Uygun ilaç tedavisiyle astımlılar iş ve okul dahil günlük yaşamlarına, hastalık nedeniyle herhangi bir kısıtlama olmadan devam edebilirler." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER