Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_apdupno579h6l0rjpa2fkblrn2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Amerika Greencard Nedir ? Greencard Almak İçin İşlem Adımları - Haberi

Amerika Greencard Nedir ? Greencard Almak İçin İşlem Adımları

H1-B çalışma vizesiyle Amerika’ya giden bir çalışan, işverenin talebi doğrultusunda bu ülkede kalıcı olarak işe alınabilir.

Amerika Greencard Nedir ? Greencard Almak İçin İşlem Adımları

Bir Green Card’a sahip olarak (resmi kalıcı ikamet kartı olarak bilinir) ABD'de kalıcı olarak yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. Green Card başvurusu yapmak için atmanız gereken adımlar, durumunuza bağlı olarak değişmektedir.

Green Card için başvuruda bulunmaya hakkınız varsa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyorsanız, ABD’deki statünüzün değişmesi için başvuru yapmalısınız. ABD’de bulunmuyorsanız konsolosluk işlemleri sürecine başlamanız gerekmektedir.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer Green Card başvurusu için durumunuz uygunsa, ABD’ye gitmek ve kalıcı ikamet izni almak üzere yapacağınız tüm Green Card işlemleri için Türkiye’deki bir ABD Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu’na başvurmanız gerekmektedir. Bu yola konsolosluk süreci denilmektedir.

Amerika’da yaşamanın yolları veya Amerika vatandaşı olmanın yollarından biri de Green Card çekilişini kazanmaktır. Green Card aslında adı üstünde çekilişi kazanıp Amerika’ya gittikten sonra size verilen yeşil bir karttır ve bu kart size öncelikle Amerika’da yaşam ve çalışma hakkı kazandırır. Permanent Resident Card (Daimi Oturma İzni) adı altında göçmenlik statüsünü belirtir. Green Card için yaş sınırlaması olmadığı gibi cinsiyet, medeni durum gibi bilgiler de önemli değildir. Yalnızca lise mezunu olmanız gerekmektedir.

Öncelikle eğer internette Green Card Başvurusu yazdığınızda ilk çıkan sitelere tıklar, başvurunuzu yaparsanız ve üzerine bir de para verirseniz buradan geçmiş olsun diyorum. Çünkü Green Card Amerika Hükümeti tarafından yapılan ücretsiz bir çekiliştir. Ben bazı telefonlara başvuru zamanında mesaj geldiğini bile duydum. Ama bu dolandırıcılığı yapmasalar cidden şaşırırdık.

Avantajlar

• Green Card sahibi birinin eşi ve 21 yaş altındaki bekar çocukları da ABD’de süresiz oturma ve çalışma hakkına sahip oluyor.
• Green Card sahibi biri ABD’de seçme seçilme hakkı hariç diğer tüm haklara sahip oluyor.
• Green Card sahibi öğrenciler indirimli öğrenim görme ve hükümet burslarından faydalanma hakkına sahip oluyor.
• Green Card sahipleri istedikleri işte çalışabiliyor ve kendi işlerini kurabiliyor.

Başvuru Şartları

• Amerikan hükümeti her yıl Green Card çekilişine katılım için uygun ülkeler listesi açıklıyor. Türkiye, şimdilik uygun ülkeler arasında yer alıyor.
• Green Card başvurusu yapabilmek için en az lise mezunu olmak şart ya da son 5 yıl içinde uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 yıl çalışmış olmayı belgelemek gerekiyor.
• Başvurmak için 18 yaşın üstünde olma şartı aranıyor.
• Başvuruların mutlaka resmi web sayfası üzerinden yapılması gerekiyor. Posta veya elden başvuru kesinlikle kabul edilmiyor.
• Başvuru için istenilen fotoğraf verilen ölçülerle birebir uyumlu olmalı. Fotoğraf yüzünden pek çok aday elenebiliyor.
• Başvuru formunu doldurduktan sonra verilen konfirmasyon numarasını iyi saklamak gerekiyor. Bu numarayı tekrar isteme şansınız bulunmuyor.
• Başvurmak için belli bir maddi güce sahip olmak gerekmiyor.
• Başvurmak için İngilizce yeterliliği istenmiyor.
• Evli çiftlerin başvurusu şanslarını ikiye katlayabiliyor, çünkü kazanan kişinin otomatik olarak eşi ve çocukları da Green Card sahibi oluyor.

GREENCARD'IN SAĞLADIĞI HAKLAR NELERDİR?

Green Card sahibi olan vatandaşlar Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının sahip olduğu hakların büyük bir bölümüne sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra Green Card çekilişini kazanan kişilerin ailesi de aynı haklardan yararlanabilir. Evli olan bir kişi Green Card kazandığı takdirde isterse ailesini ABD'ye götürmeyebilir. Bu karar sadece GreenCard kazanan kişiye aittir. Aile bireyleri söz hakkı sahibi değildir.

  • 1. Green Card almaya hak kazananların eşi ve 21 yaşından gün almamış tüm bekar çocukları Amerika Birleşik Devletleri'nde oturma ve çalışma hakkı kazanır.
  • 2. Green Card sahibi vatandaşlar, oy kullanma, seçme ve seçilme hakkı dışında Amerikan vatandaşları ile aynı haklara sahip olurlar.
  • 3. Green Card alan kişiler ya da bu kişilerin çocukları burs alma veya burslu eğitim gibi sadece Amerikan vatandaşlarına tanınan eğitim haklarından yararlanabilir.
  • 4. Green Card sahibi kişiler Amerika'da şirket kurabilir. Devlet dairelerinde çalışabilir.
  • 5. Green Card almaya hak kazanan kişiler, ülkeye bağlı diğer eyaletlere seyahat edebilir ve sürücü belgesi alabilir.

Green Card Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Green Card başvurunuzu yaptınız ve sonucunu merak ediyorsunuz. Öncelikle green card başvuru sonuçları green card başvurusunu yaptığınız web sitesinde açıklanıyor ve genelde her yıl yaz dönemine doğru (Mayıs-Haziran gibi ) açıklanıyor. https://www.dvlottery.state.gov/ Web sitesinden başvuru sonucunu görebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2020, 21:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER