Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_pp90ogeom2vt0bmu1r8bb410v7, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Türbede define arandı - Haberi

Türbede define arandı

İznik’te bir türbenin bahçesinde kimliği belirsiz kişiler tarafından define arandığı iddia edildi.

Türbede define arandı

Bursa’nın İznik ilçesinde tarihi ve ‘’Sarı Saltuk’’a ait olduğu inanılan türbenin bahçesinde define arayanların olduğu bununla ilgili kişilerin yakalanması için savcılığa başvuruldu. Başvuru yapanların ‘’Sarı Saltuk’’ soyundan gelenler tarafından yapıldığı bildirildi.

Sarı Saltuk'un torunları Ünal Sarısaltukoğlu, Hasan Saltık, Metin Sarıtaş ve Soner Akdoğan ile Sarısaltık Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Naki Evsen, İznik'e gelerek türbeyi ziyaret etti.

Naki Evsen, burada açıklama yaparken şunları söyledi.

"Osmanlı'nın kuruluşunda manevi önderlik yaptığına tarihi kaynaklarda sıkça rastlanan Sarı Saltuk'un türbesine cahil kişi veya kişilerce yapılan çirkin saldırıyı kınamak ve bu tür saldırılara karşı kamuoyunun ve yetkili makamların dikkatini çekmek istiyoruz." diye konuştu.

Kaçak kazı yaparak tarih ve inanç merkezlerini tahrip edenlerin hukuk önünde hesap vermesi gerektiğini vurgulayan Evsen, "Sarı Saltuk'un Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'e nasihatinde 'Meşru olmayan işleri bulan ve öğrenenleri sınırlayın. Zorbalara ve bozgunculara yüz vermeyin' derken tam da bugün bu saldırıyı yapan kişi ve kişileri tarif ediyordu." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER