Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_c3mdo7a9ogk8d7n8r253b95oo5, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
SGK’dan Vatandaşa Müjde - Haberi

SGK’dan Vatandaşa Müjde

Sosyal Güvenlik Kurumu, toplu para iadesini kapsayan duyuru vatandaşlarla paylaştı. İade parayı almak için ise sadece tek bir şart var.

SGK’dan Vatandaşa Müjde

SGK, SSK’dan emekli olmuş, ayrıca çalışan memur ve işçiler için geri ödeme haberi geldi. 5510 Sayılı Kanun erkeğin 60 yaşında kadının 58 yaşında primi emekli olmaya yetmediği durumda toptan ödeme yapma fırsatı sağlıyor. Ancak burada bir husus gözden kaçırılıyor. Emekli olabilmek için yaş şartı oluşmuyorsa toptan ödeme kabul edilmiyor. Genç yaşta emekli olma gibi bir durum söz konusu değil. Peki prim yatıranlar ne olacak? Diye soracak olursanız, işte SGK burada kolaylık sağlıyor. 

sgk mujde haber

Primleri geri alabilmek için SGK’ya dilekçe yazarak başvuru yapmaları gerekiyor. Otomatik olmayan işlemlerde doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat ediliyor. Toplu ödemeden faydalanmak için ayrıca, çalışıyor olmamanız lazım. Kendinize ait bir işlet veya şirket kaydıda bulunmaması gerekiyor. Diğer bir şartta erkeklerde 25, kadınlarda 20 yaşını tamamlamış olmak. 

Başvurular sonrası SGK 1 ay içinde yaptığınız işlemlerle ilgili incelemede bulunuyor. Daha sonrasında uygun olduğu takdirde geri ödeme alıyorsunuz.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 21:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER