Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_faq8s9mle6tol9ni4v7l5ko8p2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Scotish Fold Cinsi Kedilerin Özellikleri Ve Bakımı - Haberi

Scotish Fold Cinsi Kedilerin Özellikleri Ve Bakımı

Popüler kedi cisnlerinden biri olan Scottish Fold çok güzel ve sevimli ancak bu kedilerin sağlık sorunlarına yatkın olduğu da biliniyor.

Scotish Fold Cinsi Kedilerin Özellikleri Ve Bakımı

Küçük ve kıvrık kulakları ile tanınan Scottish fold tüm dünya ile beraber ülkemizde de çok popüler kedi cinslerinden biri. Sadece bu güzel ve sempatik kedilerin kulaklarının kıvrık olmasına sebep olan genetik mutasyonun bir tek kulaklarını değil vücutlarının başka yerlerini de etkilemesi, dolayısıyla bazı sıhhat sorunlarına yol açması sebebiyle Scottish fold aynı zamanda en tartışmalı ırklardan da biri.

Zira hayvan severler ve kimi hayvan hakları örgütleri genetik olarak sorunlu bu kedilerin üretilmemesi icap ettiğini savunuyorlar, ancak üreticiler ne yazık ki dünyaya acı çekme riski çok yüksek olan yavrular getirip bu yavruları satarak kazanç sağlamaktan vazgeçmiyorlar. Bunca tartışılan Scottish fold cinsel kediler hakkında her şey yazımızda sizi bekliyor. 

Irk 1961 yılında tesadüfen ortaya çıkarıldı

Scottish fold ırkını 1961 senesinde İskoç bir çiftçi olan William Ross tesadüf eseri keşfetti.  İskoçya’nın Tayside bölgesindeki Coupar Angus kasabası yakınlarındaki çiftliğinin tarafındaki komşu çiftlikte kulakları olağan dışı şekilde kıvrılmış olan Susie adlı beyaz bir kedinin yaşadığını fark eden Ross kediye fanatik oldu ve Susie’nin aynı kendisi benzer biçimde kıvrık kulaklı yavrularından birini alıp Snooks ismini verdi. Ross kedisi Snooks ile bir üreme programı başlattı ve çeşitli kedi şovlarına katıldı.

Ross cinsel Birleşik Krallık’ın en önemli kedi ırkları kuruluşlarından önde gelen Governing Council Of The Can Fancy (GCCF)’ye kaydettirdi ancak kuruluş bu kedilerin sahip olduğu genetik problemler, kuyruk sakatlanması, kulaklarındaki enfeksiyonlar, akarlar (uyuz) ve sağırlık benzer biçimde çeşitli sıhhat problemlerına ilişkin kaygılar sebebiyle ırkı kaydetmeyi 1971 senesinde kesti.  Bazı kedi müesseseları ırk için Scottish fold adını kullanırken bazılarıysa Highland fold ismini kullanıyor.

Scottish fold fiziksel özellikleri
Orta boyutta bir kedi ırkı olan Scottish fold kedilerin en önemli fiziksel özelliğinin kıvrık kulakları bulunduğunu belirtmiştik. Bunun dışında Scottish fold kedilerinin fiziksel özellikleri şunlar:

1-) Scottish fold kedilerin erkekleri çoğu zaman 4-6, dişileri ise 2,7-4 kilo ağırlıktadır.Tüyleri kısadır, ancak Scottish fold longhair isimli uzun tüylü bir türü de vardır.
2-) Tüyleri çok çeşitli renklerde olabilir. Bu ırkta görülen tüy renkleri içinde tekir, tekir-beyaz, iki renkli, krem, duman, portakal sayılabilir.
3-) Göz renkleri tüy renklerine bağlı olarak değişiklik gösterir, çoğu zaman bakır ve altın renkli gözlere haiz olsalar da mavi şeklinde farklı göz renkleri de görülebilir.
4-) Scottish fold kedilerin kafaları yuvarlak biçimli, gözleriyse orta büyüklüktedir, bunlar kıvrık kulakları ile birleşince bu kedilere baykuşa benzeyen bir görünüm katar.

Scottish fold karakteri
Scottish fold karakteri için uyumlu kelimesi çok uygun, zira bu kediler gerçekten çok uyumlu, sakin ve cana yakınlardır. Scottish fold kediler çocuklarla, yabancılarla, öteki kedilerle hatta köpeklerle çok sıcak ilişkiler kurabilirler. Bundan dolayı kalabalık ve çocuklu aileler için mükemmel birer evcil arkadaş olarak tanımlanırlar.

Scottish fold kedi eşeysel bakımı
Scottish fold bakımı mevzusunda en önemli unsur kulak bakımıdır, kapalı kulaklarının muhakkak düzenli olarak denetim edilmesi ve temizlenmesi gerekir, aksi takdirde kulaklarında enfeksiyon ve uyuz görülme riski çok yüksektir. Orta derecede tüy döken bir ırktır, haftada 2-3 kere tertipli taranması hem dökülen tüylerin toplanmasını sağlar aynı zamanda tüylerinin daha sağlıklı olmasına yardım eder. Scottish fold sağlık açısından hakkaten de sorunlu bir kedi eşeysel
Yazımızın başından beri birkaç yerde bahsettiğimiz şeklinde bu ırk biroldukça sıhhat sorununa yatkın ki zaten bu nedenle GCCF Scottish fold kedileri kayıt altına almayı bırakmış.

Scottish fold kedilerde görülen sağlık problemlerı şunlar:

Konjenital osteodistrofi: Bu hastalık uzuvlarda, omurgada ve kuyrukta kıkırdaklar ile kemikleri etkileyen ve doğuştan bir hastalıktır. Hastalık kemiklerin kalınlaşmasına ve zamanla hareketliliğin azalmasına yol açar. Ki, aslına bakarsanız bu kedilerin kulaklarının kıvrık olmasının sebebi de bu hastalık yüzünden oluşan kıkırdak hasarının bir sonucudur.  Bu hastalıktan yoğun halde etkilenen kediler çok ciddi ağrılar çekerler ve gerçekten çok acılı bir yaşam sürerler.

Polikistik böbrek hastalığı: Ebeveynlerden miras alınan bu hastalık böbreklerde çeşitli kistler oluşmasına neden olur. Minik ve içi sıvı dolu kistler zaman içinde çoğalıp büyüyerek böbreklerin düzgün çalışmasına engel olurlar. Scottish fold kedilerde bu konum 2 ila 10 yaşları arasında herhangi bir dönemde gelişebilir. Ebeveynlerinden birinde bu hastalık olan Scottish fold kedilerin bu hastalığa yakalanma mümkünlığı %50’dir, hastalık böbrek yetmezliği neticesinde ölümle sonuçlanabilir.

Kulak problemlerı: Kulakların kıvrık olması sebebiyle bu kedilerde kulak enfeksiyonları, kulak uyuzu gibi kulak sorunları görülme riski yüksektir.

Bunların dışında ırkın kedilerde en sık görülen kalp hastalıklarından biri olan hipertrofik kardiyomiyopatiye de yatkınlığı vardır.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER