Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_lvd1drs19ilcifji9ibjkah5e3, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Network marketing nedir?  - Haberi

Network marketing nedir? 

Network marketing, türkçe karşılığın da ağ pazarlaması olarak geçer. Network marketing tanımlamak gerekirse, insanların bir ürünü tanıtarak satış yapması olayıdır. Ne kadar çok çalışır ise satan kişi, ürünü sattığında da karşılığını alır. 

Network marketing nedir? 

Günümüzde firmalar satış için farklı yöntemler deniyor. Bunlardan biri de network marketing. Network marketing sisteminin insanlar bazında en fazla tutulma sebebi ise, çalışan kişilere tamamen eşit olanaklar sunmasından kaynaklanıyor. Ayrıca insanların bu işi yaparken kendine ait saat dilimi olması da bir avantaj. Çalışma saatlerinin geniş olması, deneyim ve bilgi gerektirmeden yapılıyor olması network marketing diğer ön plana çıkaran unsurlar. 

Network marketing çalışma prensibi ise, bir ürünü ilk önce satacak kişi kullanır. Ürünü kullandıktan sonra etrafınızda ki kişilere tavsiye edersiniz. Tavsiye ettiğiniz kişilere ürünleri satma imkanınız olur. Bu da doğrudan satış mantığını doğurmuş olur. Tavsiye üzeri yapılan bu satışlar halk arasında oldukça etkili olur. Network marketing uygulamasına aslında çok yabancı değiliz. Binamız da bir komşu ürün alır ve ürünün kaliteli, güzel olduğunu söyler. Tavsiye ettikten sonra satış elemanı da ürünü tanıtmak için binaya gelerek, bina sakinlerine ürün veya ürünleri tanıtır. 

network marketing nedir

Network marketing de bir ileri seviye ise, ağ pazarlama sistemine giriş yapmaktır. Burada da satıcı, sattığı üründen kazandığı para hariç, ağ pazarlama üzerinden de para kazanmış oluyor. Network marketing sisteminde toptancı mantığı, bayi gibi buna benzer aracılar barındırmaz. Bu şekilde ilerlediği için arada bulunanlara para ödemeye gerek kalmıyor. 

Sistem bu kadar çok tutulurken eksik yönleri yok mu diye aklınıza soru geliyordur. Tavsiye üzerine yani birinin ürünü beğenip, kullanmasından sonra daha çok satışı gerçekleşen ürün için böyle bir zorluğu olabilir. İnsanların hiç kullanmadığı ürünü satmak zor fakat çevresinde kullanan biri olunca ürünün satışı daha kolay olacaktır. Birçok ürünü denemeden de alabiliyoruz ama burada reklam, internet siteleri yada ürünler hakkında yapılan yorumlar devreye girmiş oluyor. 

Günümüzde halen yaygın olan network marketing sistemi gelecek yüzyıllarda da kendini sürdürmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER