Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_gfiajc0eheslpi00t3nuie6qa5, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
KYK bursları ne zaman kesilir? - Haberi

KYK bursları ne zaman kesilir?

Açılımı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak geçen KYK, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıdır. Öğrencilerin maddi yönden desteklemek adına açılan kurum uzun yıllardır hizmet veriyor. 2019 yılında KYK bursları ne kadar? KYK bursları ne zaman kesilir? KYK bursları yazın ödeniyor mu? Sorularına yanıt bulacaksınız. 

KYK bursları ne zaman kesilir?

KYK üniversitede öğrenim gören öğrenciler için büyük kolaylık sağlıyor. Maddi durumu olmayan veya ailesine yük olmak istemeyen öğrenci için KYK bursu önemli hal alıyor. Burada bilinmesi gereken önemli olan konu ise kredi ve burs. KYK’ya başvuru yaparken kredi geri ödemeli sistem olurken, burs tamamen ücretsiz ve geri ödemesiz şekilde devlet tarafından öğrencilere veriliyor.

KYK başvuruları e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Ancak 15 yaşın altındaki öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. E-devlet üzerinden başvuru yapanlar için 15 dakika içerisinde kolaylıkla başvurularını tamamlayabilirler. KYK’ya başvuru aşamaları 11 adımdan oluşuyor. 

KYK’nın öğrenciler için burs miktar şu şekilde açıklanmıştı;

Lisans öğrenimi gören öğrenciler için 500 lira,

Yüksek Lisans öğrenimi gören öğrenciler için 1000 lira, 

Doktora öğrenimi gören öğrenciler için ise 1500 lira.

kyk burs

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu bursları öğrenim süresi boyunca veriyor. Yani burslar yazı verilmemiş oluyor. Haziran sona ermesiyle KYK’nın burs verimi 3 aylığına durur. Yaz tatilinin bitimiyle beraber okullar başladıktan sonra öğrencilere bursların verilmesi devam eder.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu verdiği buslarla ilgili öğrenciler hakkında araştırma da yapmaya sahiptir. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda burs veren KYK, yanlış veya eksikisiz bilgi tespitinde bursu kesebilir. Ayrıca sınavlarda başarı gösteren yada şahit, gazi, anne - babası vefat eden öğrenciler içinde burs kolaylığı sağlanıyor. Öğrenim göreceği 4 sene boyunca burs alan öğrenciler için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu büyük kolaylık sağlamış oluyor. 

Yeni üniversiteye kayıt yaptıracak öğrenciler için KYK’nın sağlamış olduğu burs imkanlarına başvuruyu unutmamaları gerekir. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu sitesine girerek başvuru için gerekli şartları görebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 23:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER