Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_fchfv8rlrflqk2ifl9j1chleh0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Köpek Eğitimi Hakkında Önemli Kurallar - Haberi

Köpek Eğitimi Hakkında Önemli Kurallar

Yeni köpek sahibi olan birçok kişi, köpeklerine doğru davranışı öğretmek veya negatif bir davranışın önüne geçmek için köpeklerinin belirli bir yaşa gelmesi gerektiğini düşünmektedir.

Köpek Eğitimi Hakkında Önemli Kurallar

Yavru köpek eğitmek ve yetiştirmek çok eğlencelidir; ancak gelişme sürecinde köpeğinize çok çok fazla süre ayırmanız gerekmektedir. Unutmayın ki köpek yetiştirmek beslenme ihtiyacını karşılamak, gezdirmekten ibaret değildir. Köpeğinizle oynayacağınız 5-10 dakikalık oyunlar bile köpeğinizin karakterinin şekillenmesinde büyük önem taşır.

Köpeğinizin gelişme sürecinde karakterine etki eden oldukça faktör vardır. Bunlardan en önemlisi yavru eve geldiği andan itibaren başlayan doğru yönlendirmeli yavru eğitimidir. Yavru köpek eğitimi ve yavru köpek yetiştirilmesi hakkında bilmeniz gereken önemli faktörleri sizlerle paylaşıyorum.

ADIM ADIM YAVRU KÖPEK EĞİTİMİ

-Öncelikle yavru köpeğinize yanında olamadığınız anlarda kalması için 10-12 metrekarelik, tamamen ona ilişik, içinde yatağının ve kafesinin olduğu boş bir yaşam alanı oluşturun. Bu yaşam alanı evin içinde bir oda yahut bir bölme olacaksa ulaşabileceği yerde priz, kablo, mobilya eşyası bulundurmayın.

-Yavru eve geldiği ilk günden itibaren, özellikle geceleri kendi alanında uyumalıdır. Muhtemelen ilk gece annesi ve kardeşlerinden yeni ayrıldığı için yalnızlık çekip ağlayabilir. Bu durumda yapmanız gereken, ağlamasını duymazdan gelerek susmasını beklemek olacaktır. O ağladığı vakit teselli etmek için yanına gittiğinizde, yavru bunu ‘’ağladığımda haiz yanıma geliyor, o halde bir tek kaldığımda daha çok ağlamalıyım! ‘’ olarak yorumlayacaktır. Bunun yerine onu bir tek bıraktığınız süre yanına kokunuz olan bir giysi ve köpeğinizin boyutlarında yumuşak, peluş bir oyuncak koyarsanız ağlama mümkünlığını azaltmış olmuş olursunuz. Ek olarak günün farklı saatlerinde de yavrunuzu bir, iki saat bir tek bırakmalısınız. Sadece kalmaya alışmayan bir köpek, büyüdüğünde evde tek başına kalmış olduğunda; havlama, kazma, kemirme şeklinde davranış bozuklukları izah edebilir. Bu yüzden büyüme döneminde kazanacağı pozitif yönde alışkanlıklar, köpeğiniz yetişkin olduğunda onunla daha mutlu ve sorunsuz bir yaşam yaşamanızı sağlar.

-Yavruya box (kafes) alışkanlığı kazandırın. Hem tuvalet eğitimi için aynı zamanda ilerde yapacağınız uzun seyahatler için, köpeğinize uygun boyutta bir box edinin. Boxlar, köpeğinizi denetlemenize olanak sağladığı şeklinde; kemirme alışkanlığının önüne geçilmesinde de büyük önem taşır. 

-Köpeğiniz evinizi geldiği andan itibaren tuvalet alışkanlığı mevzusunda tutarlı ve istikrarlı olun. Kim bilir sizi maksimum yoracak olan hela eğitimi olacaktır. Bu yüzden hela eğitimini ne kadar erken öğretmeye başlarsanız, o kadar hızlı sonuç alırsınız.

-profesyonel bir yardım almadan önce köpeğinize çağırıldığında gelme, gevşek kayışta adım atma, otur şeklinde bayağı temel komutları öğreterek ilerde alacağı itaat eğitiminin temellerini atabilirsiniz.

-Yavru köpek eğitimi sabır ister. Dış dünyaya yeni adım atmış olan köpeğinizden birkaç gün ya da haftada mucizeler yaratmasını beklememelisiniz. Beklentilerinizi gerçekleştirmesi için ona süre tanımalısınız.

-Köpeğinize bir komut öğretmeye çalışırken tahsile ayırdığınız süre 10-15 dakikayı geçmemeli. Köpekler, dikkati çabuk dağılan canlılardır. Yavru köpek eğitiminde dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en önemli faktörlerden biri; köpeğiniz sıkılmadan ve dikkati dağılmadan dersi sonlandırmaktır.

-Yavrular birbirleriyle ısırıp boğuşarak oynarlar. Kardeşlerinden ayrılan bir yavru ellerinizi ve ayaklarınızı kemirmekten keyif alabilir. Onunla oynarken dişlerini kullanımına izin verebilirseniz; sadece oyunu fazla kaçırıp dişlerini etinize geçirdiğinde oyunu sonlanmış oldurın. Böylelikle zamanla ısırmanın dozunu kendisi ayarlamaya başlayacaktır. Ki benim tavsiyem, elleriniz yerine ona ilişik olan oyuncakları ve kemikleri kemirmesi olacaktır.

-Köpekler, cezalandırmak yerine pozitif yönde metotlara dayanan eğitim yöntemlerine daha çabuk cevap verirler. Yavru köpeğinizi eğitirken negatif davranışı cezalandırmak yerine, olumlu davranışı ödüllendirirseniz, köpeğiniz beklentiniz olan davranışı daha basit anlayacaktır.

-Köpeğinize çok sayıda ilginç oyuncak alın ve oynamasına teşvik edin. Oyuncaklar köpeğinizi bedensel olarak yorduğu gibi zihninin de gelişmesine önemli oranda katkıda bulunur.

-kesinlikle fakat mutlaka köpeğinizi sosyalleştirin. Yavru köpeğinizin ırkı ne olursa olsun, ilk karma aşıları tamamlandığı andan itibaren sık sık değişik mekanlara götürün, farklı zeminlere basmasını sağlayın. Köpeğinizin bebeklik döneminde çeşitli insanlara, hayvanlara, seslere ve mekanlara alışması karakterinin şekillenmesinde büyük önem taşır. Bundan dolayı fırsat bulduğunuz her anı değerlendirin.

-Yavru köpekler insanoğlunun ve öteki hayvanların üzerine sıçramaya bayılırlar. Köpeğiniz yavruyken bu davranış, sizi yada çevrenizdekileri rahatsız etmese bile köpeğiniz yetişkin boyutuna geldiğinde, işin içine ağırlık ve salya unsurü girdiğinde bu vaziyet pek hoşunuza gitmeyebilir. Bu nedenle benim önerim; köpeğiniz yavruyken bu sorunun önüne geçmeniz. Köpeğiniz, size ulaşmak için iki ayak üzerinde durup patilerini belinize doğru uzattığında ‘’Hayır! ‘’ deyin yavaşça indirin ve yere indiğinde onu sevmiş olduği bir yiyecekle ödüllendirin. Bu davranışı köpeğiniz üstünüze atlamayı bırakana kadar tekrarlayın. Dışarıdan eve geldiğinizde, lukle üstünüze atladığında; ona arkanızı dönün ve coşkusu geçene kadar ilgilenmeyin. Köpeğiniz sakinleştiğinde ve düzgüsel haline döndüğünde o vakit onu sevip hoşgeldin dileklerini kabul edebilirsiniz.

-Yavrular, kemirmesine izin verdiğiniz objelerle kemirmesini istemediğiniz objeler arasında ayrım yapması imkansız. Bu yüzden kontrolsüz kemirmenin önüne geçebilmek için, ona göz kulak olamayacağınız zamanlarda ya kendi alanında kalmasını sağlayın yahut boxına kapatın. Böylelikle olası zehirlenmelerin, mide sancılarının önüne geçmiş olursunuz.

-En önemli madde; yavru köpeğiniz ne yaparsa yapsın ona olan sevginizi yitirmeyin ve yaptığı hiçbir yaramazlığın ondan vazgeçmenize sebep olmasına izin vermeyin

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2020, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER