Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_istll1fcbgbb7ksbnm8kopf8p1, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Kedi Beslemeden Önce Bilinmesi Gerekenler - Haberi

Kedi Beslemeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Hepimizin sevdiği bu sevimli kedilerin , ailemize katılmadan önce sizlere kolaylık sağlayacak altın öneriler

Kedi Beslemeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Kediler, evin içinde kibar hareketlerle yürüyen, bazen saatlerce ortadan kaybolan, çoğu zaman bir köşede uyurken bulduğumuz sempatik dostlarımızdır. Ülkemizde en çok beslenen evcil hayvanlardan biri kedilerdir. Genelde uyumlu hayvanlardır. Kendi adım atarının çaresine bakabilme mevzusunda oldukça yeteneklidirler. Wc problemlerı hızlı çözümlenir. Uzun süre yalnız adım atarına kalabilirler ve bu durumdan oldukca memnun olurlar. Fakat tüm sevimlilikleriyle birlikte evde kedi beslemek bazı sorumlulukları da bununla beraber getirir. Bunlar; kediler için uygun bir yaşam alanı oluşturmanız, onların yem kabını, su kabını, yatağı şeklinde temel gereksinimlarını karşılamanız, hem kendi sağlığınız hem hayvan dostunuzun sağlığı ve evinizin temizliği için hijyene daha çok örutubet vermeniz şeklinde sıralanabilir.  

Evde Kedi Beslemek Sorumluluk İster

Kedinizin kendini rahat hissedebilmesi en büyük sorumluluklarınızdan biridir. Ayrıca artık devamlı mama ve su vermeniz, tertipli aşılarını yapmış oldurmanız, sürekli wc kabı ve tüylerini temizlemeniz gereken bir ev dostunuz olduğunun bilincinde olmanız gerekir. Her ne kadar kediler günübirlik gezi yada kısa tatillerinizde hakimiyet kurduğu evde yalnız kalabiliyor olsalar da bu sürenin birkaç günü geçmesi mama ve suyun bitmesi, tuvalet kabının kirlenmesi veya kedinizin sinirlenip büyük sorunlar çıkarmasına yol açabilir. Artık kedinize bakacak birilerini veya kedi oteli yada pansiyonu şeklinde yerler ayarlamadan istediğiniz vakit uzun soluklu evden ayrılamamak benzer biçimde bir sorumluluğunuz bulunur.

Kediler İçin Ev Hazırlığı Yapılmalıdır

Evde kedi beslemeye karar verdiğiniz zaman ilk olarak kedinize uygun yaşam alanı oluşturmanız önemlidir. Evinizde ufak değişimler yapmanız gerekebilir. Camlarınızı ve kapılarınızı kapalı tutmalısınız. Unutmayın ki eviniz kediniz için yabancı bir yerdir ve yeni evine henüz alışamayan kediniz karşılaşabileceği tehlikelerden habersizdir. Veteriner hekimler camdan düştüğü sebebi öne sürülerek muayeneye getirilen kedilere oldukça sık rastlamaktadır. Bu sebeple camlarınıza sineklik taktırabilirsiniz. Elektrik, telefon kablolarını kemirebileceği  için büyük tehlikedir. Ayrıca topraklı saksılar ve çiğneyebileceği çiçekler de tehlikeli olabilir. Özellikle zambak bitkisinin kediler için zararlı bir nebat olduğu bilinir bundan dolayı evinizde zambak bitkisi varsa kaldırmanız gerekebilir.

KEDİ BAKIMI ÖNEMLİDİR
Eğer dışarı çıkan bir kediniz var ise eve döndüğünde dışarıdan taşıyacağı parazit ve ya mikropların önlenebilmesi için tertipli olarak aşılarını yaptırmanız gerekir. Dışarıdan gelen kedinizin sadece ayaklarını silmek bakımı için kafi değildir. Her gün kedinizin tüylerini fırçalamanız dışarıdan gelebilecek kene şeklinde tehlikelerin erken müdahalesine olanak sağlar. Eğer kediniz dışarı çıkmıyorsa her gün olmasa da sık sık fırçalama rutini oluşturmanız oldukca yarar sağlar. Kedinizi ufak yaşlarda fırçalamaya alıştırdığınızda hem tüylerinin sağlıklı olmasını sağlarsınız bununla birlikte kedinizin gereksiz kıl yutmaları ve bağlarırsak tıkanmaları gibi problemlerinin önüne geçmiş olmuş olursunuz.

KEDİ OLAN EVDE TEMİZLİK AYRI BİR ÖZEN İSTER
Evde evcil kedi beslemek oldukca keyiflidir fakat bu konum, ev temizliğinde çok daha dikkatli olmayı gerektirir. Evde kedi beslemenin zorlukları olarak görebileceğimiz en önemli konulardan biri de tertipli olarak temizlik yapma ihtiyacıdır. Hijyen kurallarına daha çok özen göstermelisiniz. Kedinizin mama kabı ve su kabını her gün temizlenmeniz gerekir. Kediler yılda iki kez tüy dökerler bu vaziyet evcil kedilerde daha sık görülmektedir. Kedinizi düzenli olarak fırçalamanız daha çok tüy dökmesini engeller. Kedinizin devamlı uyuduğu yerlerin tertipli olarak tüylerden arındırılıp sıcak su ile yıkanması gerekir. Uyuduğu yerlerde biriken tüyler nedeni ile oluşabilecek bakteriler hem kedinizin alerjik emareler göstermesine bununla beraber kendi sağlığınızın negatif etkilenmesine niçin olabilir. Özellikle kedinizin wc kabını kirli bırakmamalısınız. Kum değişiminde hela kabını kesinlikle yıkamalı ve yeni kum koymadan önce ıslak kalmadığından kararlı olmalısınız. Kedinizin tuvalet kabını mümkünse dışarıda temizlemelisiniz sadece bu şekilde bir imkanınız yoksa tuvalet kabını banyonuzda temizledikten sonra banyonuzu ve tuvalet kabının bulunduğu yerin de iyice temizlediğinizden kararlı olmalısınız. 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER