Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_2vad3b8ml4vcnff3iekkigbts5, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Kangal Köpeği Özellikleri Nelerdir ? Kangal Köpegi Alırken Dikkat Edilecekler - Haberi

Kangal Köpeği Özellikleri Nelerdir ? Kangal Köpegi Alırken Dikkat Edilecekler

Yapılan tüm araştırmalara rağmen Kangal ırkının kökenine ait yazılı bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Kangal Köpeği Özellikleri Nelerdir ? Kangal Köpegi Alırken Dikkat Edilecekler

Günümüzde bakıldığında, hayvanlar insanlar tarafından oldukça fazla sevilmekte ve bazıları insanların en sadık dostu olabilmektedir. Şüphesiz ki bu konuda akla ilk gelen hayvan türü ise, sadıklığı ve dostluğuyla tanınmış olan köpeklerdir.

Köpek türleri içerisinde de, bazı türler ön plana çıkmakta ve diğer türlere oranla gördükleri ilgi daha fazla olabilmektedir. Aynı zamanda daha çok sevilen köpek türleri, bölgelere ve ülkelere göre değişebilir. Türkiye açısından bakıldığında ise kangal köpekleri, bu konuda en üst sıralarda yer alan köpek türleridir. Kangal köpekleri, Türkiye’de en çok sevilen, hakkında en fazla araştırma yapılan ve köpek türleri arasında ilk sıralarda yer alan bir türdür.

Kangal Köpeği Bakımı Nasıldır?

Kangal köpeği bakımı dış mekanlarda yapılması gereken hayvanlardır. Bahçe, tarla veya yeşillik alanlar kangal köpekleri için uygun yaşama yerleridir. Evin içinde yaşamaları zordur. Güçlü ve kuvvetli bir fizik yapısına sahip oldukları için gün içerisinde bol yürüyüş, koşu yapmaları gerekir. Enerji atma ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayabilirler. Etçil beslenmeyi severler. Yeterli protein ve kalsiyum alamazlarsa bacak yapılarında yanlış gelişim görülür ve engelli olarak gelişimini tamamlayabilir. Tüylerin belirli aralıklarla taranması önemlidir. Haftada 2 kez olmak üzere tımarlanarak tüy bakımının yapılması gerekir. Göz, kulak, diş temizliği sürekli kontrol edilerek sağlanmalıdır. Gözlerde ve kulaklarda akıntı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bu bakımlar köpeğin sağlıklı bir yaşam sürmesi ve gelişebilmesi için çok önemlidir. 

Kangal Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 10/16 yıl
  • Köken: Türkiye
  • Ağırlık: Erkek: 50-60 kg Dişi: 41-49 kg
  • Boy: Erkek: 74-81 cm Dişi: 71-79 cm
  • Kullanım: Bekçi ve Çoban Köpeği

Kirli beyaz, açık sarı, boz, kahverengi veya kırçıl renkte olabilir. Gözler küçük ve yuvarlak biçimde olup altın ve kahverengi arasında bir renktedir. Göz etrafı siyahtır. Bakışlar canlıdır. Kulaklar uca doğru üçgen şeklinde, uçları yuvarlak, kafasına yapışık ve sarkıktır. İri kafa yapısı önden bakıldığında aslanı andırır. Göğüs geniş ve omuzlar adalelidir. Boyun hafifçe eğik, güçlü ve adaleli, orta boydadır. Ön göğüs arka bölgeye göre daha geniş ve güçlü yapıdadır. Gövde kaslı ve kare şeklindedir. Göğüs dirsek hizasına kadar derindir. Karın hafifçe içine çekiktir. Ön bacaklar arka bacaklara göre daha güçlüdür. Bacaklar hafif ayrık, düz, kalın ve kemiklidir. Ayak bilekleri kuvvetli ve uzundur. Ayaklar iri yapılı, kuvvetli, parmaklar bombeli ve genellikle siyahtır. Kuyruk yüksek olup, rahat durumda iken düşük ve kıvrık, dikkat kesildiğinde veya tehlike hissettiğinde sırt üzerinde kıvrık ve yüksek tutulur.

Kangal Köpeği Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Kangal köpeği özellikleri bakımından kendine has ve saf bir tür olması nedeniyle eğitimi oldukça zordur. Ancak 2 aylıktan itibaren eğitimi için uğraş verilirse başarılı olunabilir. Bu aşamada yapılması istenen davranışlar ödülle desteklenerek teşvik edilmeli, yapılmaması gereken davranışlar ise tepki oluşturmadan görmezden gelinmelidir. Sahibine oldukça düşkün ve itaatkar olmasının yanı sıra bağımsız bir karaktere sahip olması ve dış ortamda yaşaması diğer köpekler gibi eğitilemeyeceği sonucunu doğurmaktadır. Kısa komutları benimseyebilir. Koruma içgüdüsü nedeniyle sonuna dek emanet edilebilir ve güvenilebilir. Fakat bir takım akrobatik yetenekler, engelli-engelsiz koşu, karmaşık komutlu hareketler ve becerilerinde sonuç alınması zordur. Görev ve sorumluluk hayvanıdır. Anadolu çoban köpeği bakımı düzenli yapıldığı takdirde kendine yüklenen sorumluluğu başarıyla yerine getirir. Alışkanlıklarıyla ve içgüdüleriyle hareket etmeyi daha çok benimsemiş bir türdür. Diğer bütün köpek türleri gibi liderini (sahip) benimsemek ister ve ona uyumlu bir davranış geliştirir.

Yapısal ve güç olarak incelendiği zaman, kangal köpeklerinin son derece kuvvetli ve kaslı bir bedene sahip olduğu görülmektedir. Bu beden yapısı, genetiktir. Bu köpekler o kadar kuvvetlidir ki, ağırlıklarının 2 veya 3 katı olan ağrılıkları ağızlarıyla sürükler. Genetik yapısı ve de özellikleri itibariyle kangallar, kapalı yerde yaşamaya uygun köpekler değillerdir. Bu nedenle bu tür köpeklerin geniş alanlarda yaşaması en uygunudur. Özellikle de çocuklarını ve kendilerini korumak isteyen aileler de, kangal köpeklerini bahçelerinde beslemektedirler. Çünkü bu köpekler sahibine karşı oldukça dost canlısıdır ve de tam bir koruyucudur.

Kangal Köpeği Sağlık Sorunları Nelerdir?

Kangal köpeği diğer köpek türleri gibi bazı hastalıklara karşı savunmasızdır. Bu hastalıklar oluşmadan önlenmesi için düzenli aşılama yapılmaktadır. Kangal köpeği bakımı ve sağlığı düzenli kontrolden geçtiğinde, aşılamaları ihmal edilmediğinde ve beslenmesi uygun yapıldığında hastalıklara karşı dirençli köpeklerdir. Her köpek türü gibi kangal köpeklerinde de görülmesi muhtemel hastalıklar şunlardır:

  • Kuduz: salya ile bulaşması gerçekleşen ölümcül bir hastalıktır. Ülkemizde her hayvan için yapılması zorunlu olan aşıdır.
  • Gençlik hastalığı: yavru köpeklerde görülür. Önlenmesi için anne sütünü belirli bir aya kadar alması ve aşılama yapılması zorunludur.
  • Kanlı ishal: her yaşta köpekte görülebilen, ilerledikçe kalbi etkileyip ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Beslenme, iklim şartları ve aşılama bu hastalığın önlenmesinde oldukça önemlidir.
Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2020, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_2vad3b8ml4vcnff3iekkigbts5, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php56/var/lib/php/session) in Unknown on line 0