Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_974bsq7bvbmbr8me6v8bm0s124, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Hollanda Lop Tavşanı Özellikleri Nelerdir? - Haberi

Hollanda Lop Tavşanı Özellikleri Nelerdir?

Sevimli lop tavşanları hakkında beslenme bakım gibi en çok merak ettiğiniz konular bu yazımızda sizlerle.

Hollanda Lop Tavşanı Özellikleri Nelerdir?

Lop Tavşanı


  Tüm canlıların olduğu gibi tavşanların da kendi içinde türleri bulunmaktadır. Bu yazımızda da tavşan besleyenler tarafından oldukça sevilen lop tavşanından bahsedeceğiz. 

  Hollanda lop tavşanı, 1960 senelerında Hollanda’da French Lops ve Netherland Dwarf olarak adlandırılan tavşan türlerinin çiftleşmesinden ortaya çıkmış melez bir ırktır. Hollanda lop tavşanının kulakları oldukca uzun ve düşüktür. Bu fiziki özellikleri onlara ayrı bir sevimlilik katar. 

Hollanda Lop Tavşanı


  Hollanda lop tavşanı düşük kulakları, ponponu çağrıştıran kuyrukları ve yumuşak tüyleri ile adeta oyuncak gibidirler. Ayrıca birçok hayvansever tarafınca da hamster’a benzetilirler. Boylarının kısa olmasına rağmen ağırlıkları bir fazlaca fazladır. Lop tavşanlamış olurı oldukca oyuncu canlılardır.

Hollanda Lop Tavşanı Ne Kadar Büyür?


 Yetişkinliğe ulaştıklarında kiloları 1 ile 2 kilogram arasında değişebilir. Günde averaj 600 ile 700 ml su içerler. Hollanda lop tavşanlarının cinsiyetleri ilk 4-5 ay belli olmaz ve 5.Aydan sonrasında cinsiyeti belirginleşir. Hollanda lop tavşanları iyi bakıldıkları vakit 10 ile 12 yıl yaşayabilirler. 

Hollanda Lop Tavşanı Tuvalet Eğitimi


  Evde tavşan beslemek isteyenlerin maksimum merak etmiş olduğu sorulardan biri de tavşanlara wc eğitimi verilip verilemeyeceğidir. Bu konuda size iyi bir haber vermek isteriz ki o da hollanda lop tavşanlarının aynı kediler benzer biçimde bir hela eğitimi alabileceğidir. Açık bir kedi kumu kabı bir kabın içerisine yerleştireceğiniz kum ve bu kumun bir tarafına yerleştireceğiniz kuru otla lop tavşanının ot olan yere doğrusu tuvalet kabına tuvaletini yapmasını sağlayabilirsiniz.

  Tavşanınız eve ilk ulaştığında onu özgür bırakın. İstediği yere tuvaletini yapsın. Tuvaletini yaptığı yer onun kendini güvende hissedeceği yerdir. O bölgedeki çişi bir peçeteyle silin, fakat peçeteyi çöpe atmayın. O bölgeyi de tavşan koku giderici spreyle silebilirsiniz. Daha sonrasında o bölgeye kum kabını yerleştirin ve peçeteyi de kum kabının içine bırakın. Hollanda lop tavşanınız bir sonraki çişini kaba yapacaktır. Bir ihtimal ilk başlarda küçücük kazalar olsa da bir süre sonrasında sempatik evcil hayvanınız tuvaletini kaba yapacaktır. 

  Tavşanlamış olurın tuvaletlerinin pek çok hayvana bakılırsa farkedilebilir düzeyde olmadığını söyleyebiliriz. Eğer tuvaletlerinde ağır bir koku farkederseniz de veteriner hekime danışmanızı öneririz.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2020, 16:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
zayna
zayna - 1 yıl Önce

benim var tüm eğitimleride var

P
P - 10 ay Önce

Ne kadar yemel

SIRADAKİ HABER

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_974bsq7bvbmbr8me6v8bm0s124, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php56/var/lib/php/session) in Unknown on line 0