Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_ecv4ad76899h77vnhqn81k5ie0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek gerekir? Ev Almanın Püf Noktaları - Haberi

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek gerekir? Ev Almanın Püf Noktaları

İnsanların yaşamlarını sürdürebilmesi için bir barınma alanına ihtiyaç vardır. Ev, ihtiyaç bakımından baktığımızda olmazsa olmazımızdır.

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek gerekir? Ev Almanın Püf Noktaları

Ev alma komşu al’ tabiri biraz geride kaldı. Komşuluklar düşünce bireyler artık ev alma konusuna daha fazla odaklandı. Ülkemizde konut kredileri ile birlikte ev almak kimi için daha kolay kimine göre de büyük bir külfet. Kredilerin düştüğü bu dönemde ev piyasalarında bir hareketlenme gözlemlendi. Öyle ki geçen ay rekor kırılarak 113 bin konut satışı gerçekleşti

Geçmiş yıllara göre konut piyasasının kötü bir durumda olduğunu söyleyebiliriz. Ancak tüketiciler ev ihtiyacını giderebilmek için son aylarada ev alımına yöneldiler.  Kimine göre kredi kullanımı iyi bir seçenek olmasına karşın, öde öde bitmeyen taksitlerden ve banka masraflarından kurtularak evini  peşin almak isteyenlerde var.

İşin en üzücü tarafı ise konut satmak isteyen inşaat firmaları ve ev sahiplerinin fırsatçılık yapıp, konut fiyatlarını bamka kredi oaranlarının durumuna göre yükseltmesi. Örneğin 350.000 tl. fiyatlı bir evi kredi oranlarının düşmesi ile 390.000  400.000 tl.'ye satan fırsatçılar nedeniylede konut fiyatlarında yükselme meydana gelmektedir. Her ne kadar konutlarda ki maliyetlerin  artması bu sonucu doğursada aç gözlülüğün fiyatların artışını teteklediği gözlemlenmektedir.  Gayrimenkul patronları ve danışmanları da ev almanın doğru zaman olduğunu vurgulamakta. Peki ev alırken nelere dikkat edeceğiz?

Öncelikle ev alacağınız zaman konutun tapu kaydını incelemeyi unutmayın. Üzerinde ipotek ve haciz olan evden uzak durun. Kat tapusunun olduğuna dikkat edin ve fazla çıkılmış kat olarak gözükmesini göz önünde bulundurun. İleride sürprizlerle karşılaşmamak için bu gibi detayları mutlaka gözden geçirin. 'Ucuz etin yahnisi ucuz olur' lafını aklınızdan çıkarmayın.

Ayrıca konut talebinin artması ile beraber,   fırsatçılık yapıp konut fiyatlarında aşırı artış yapan firma ve mütahitlerden kaçınılması gerekmektedir.

Evin konumu ve prim yapma olasılığını da göz önünde bulundurun. Cephesi ve ışık alıp almadığı ne kadar ferah bir yer olduğu da diğer önemli konular. Ayrıca kira kadar değeri olan aidatlardan uzak durun. Yani bazı sitelerde resmen bir ev kirası ücretini aidat olarak verebilirsiniz. Kredi çekenler için bu konu oldukça önemlidir.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2020, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER