Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_30d2oane9pjgm1790sf2ovvlc4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Bilecik’te Hıdırellez - Haberi

Bilecik’te Hıdırellez

Bilecik’te Hıdırellez kutlamaları başladı.

Bilecik’te Hıdırellez

Kutlama için Kırklar Tepesi’nde buluşan vatandaşlar, Kırklar Camisi’nde sabah namazı kıldı, ardından camiisinin bahçesindeki gül ağacının dibine para gömdüler ve dallarına bebek beşiği bağladılar. Her yıl olduğu gbi bu yıl’da bilecikte yakın illerden gelenler ve bölge halkı Hıdırellez sabahı Erenler sokakta buluştu.

Vatandaşlar burada yatır olduğuna inandıkları mezarın başında dua etti.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi doktor öğretim üyesi Refik Arıkan, Hıdırellez gününün toplumun en önemli değerlerinden biri olduğuna vurgu yaptı.

Bu geleneğin yüzyıllardır devam ettiğini de söyleyen Arıkan sözlerine şöyle devam etti:

"Kırklar Tepesi de Hıdırellez duasının yapıldığı, insanların istekleri doğrultusunda dualarını yaptığı, çeşitli ritüelleri gerçekleştirdikleri çok önemli bir yer."

Bilecik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Sena Nergis Yiler ise ‘’ mübarek gecede buradaki mübarek zatlara dua etmeye geldiğini aktararak, "İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü kazanmak istiyorum. Hedefim bu yönde, bu akşam da burada dua etmek için geldim. Gelenek haline gelmiş, biz de bunun için buradayız." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER