Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_94vpfr7auvvsjju4r3erk27344, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Balıkesir’de ramazan coşkuyla yaşanıyor - Haberi

Balıkesir’de ramazan coşkuyla yaşanıyor

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, bulunan cami iç mimarisiyle ilgi odağı haline geldi. 

Balıkesir’de ramazan coşkuyla yaşanıyor

Ramazan dolayısıyla İlçeye bağlı kırsal Şahinler Mahallesi’nde bulunan ve 1900'lü yıllarda yapılmış olan cami, duvar ve tavan süslemelerinin farklı olmasıyla dikkat çekiyor.

Şahinler camisinin yapımında Rum ustalar ve Bulgar işçilerin çalıştığı biliniyor. Farklı motiflerle süslenmiş cami görenleri kendine hayran bırakıyor. 

Eski Burhaniye Belediye Meclisi Üyesi İsmail Çancı ise yaptığı açıklama da,

"Dedelerimizden, atalarımızdan öğrendiğimiz, gezgin bir Rum usta bu gravürleri, resimleri yapıyor. Caminin duvarlarında ve tavanında Mısır resimleri, İstanbul'un o tarihteki resimleri, köyün girişi var. Hatta anlatılanlara göre, iç düzenleme yapımının belli bir miktarını yevmiye usulü vermişler. Usta çok yevmiye alayım diye işi yavaş yapıyor. Daha sonra işi götürü usule çeviriyorlar. Usta bu kez hızlı yapıyor ve belli bir kısmı daha dolu ve daha rengarenktir, üst tarafı daha çabuk bitsin diye daha siliktir.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER