Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_v8bnelhpoqaubrn1s8psm2p903, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Amerika öğrenci vizesi nasıl alınır? - Haberi

Amerika öğrenci vizesi nasıl alınır?

Ülkemizde öğrenim gören yada öğrenimini tamamlamakta olan çoğu öğrenci yurtdışına çıkmak istiyor. Hem yeni bir deneyim olarak hem dil seviyesini geliştirmek için yurtdışına gitmek istiyor. Bunların yanı sıra herhangi bir alanda eğitim de görmek için gidenler oluyor. Amerika Birleşik Devletleri’de bunların başında geliyor. Öğrenciler için Amerika’ya gitmek kolay mı? Amerika öğrenci vizesi nasıl alınır? Vize için neler yapmak gerekir? 

Amerika öğrenci vizesi nasıl alınır?

Amerika ülkesine gitmek için öğrenci bile olsanız vize almak şartı bulunuyor. Öğrenci vizesi almak normal bir vatandaşın vize almasından biraz daha kolay olabiliyor. Amerika öğrenci vizesi için öğrenciler daha çok eğitim amaçlı gidiyorlar fakat bunun yanında da İngilizce dilini geliştirmek için de deneyim sahibi olmuş oluyor. 

Amerika öğrenci vizesi nasıl alınır? Vize için ne yapmak gerekir? Şimdi bunları aşama aşama anlatalım. 

Öncelikle öğrenci Amerika’da eğitim görebilmesi için öğrenci vizesi alması gerekiyor. Öğrenci vizesi için alınması gereken belgeler;

Pasaport

Vesikalık 1 adet fotoğraf

İnternet üzerinden doldurulacak DS160 adlı vize başvuru formu

Vize başvuru ücretini yatırmak

Bankada hesabınız ve bakiyesini gösteren banka onaylı kağıt

Evli iseniz evlilik cüzdanı

Okuyorsanız öğrenci belgesi yada mezuniyet belgesi

Askerlik durumu

Başvurana ait araba veya gayrimenkul var ise bunların belge ile gösterilmesi

İngilizce Eğitimi yada gittiğiniz kursla ilgili belge (kurs görmek şart değil)

Yukarıda belirtilen belgeleri tamamlayan öğrenci Amerikan konsolosluğundan randevu alması gerekiyor. Öğrenci vize başvuruları sadece Ankara ve İstanbul şehirlerinden yapılabiliyor. Amerika konsolosluğundan vize randevusu alabilmek için okuduğunuz okuldan I-20 belgesi olması gerekiyor. 

amerika ogrenci vizesi

İnternet üzerinden dolduracağınız DS 160 formunda eksiksiz ve bileğileri doğru şekilde doldurmanız oldukça önemli. Forma ayrıca, I-20 belgesinde bulunan SEVIS numarası ve okul kodunu girmeniz gerekiyor. Bununla birlikte vize başvuru için internet üzerinden 160 dolar gibi bir vize ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu ödemenin kredi kartı ile internet yapıldığını belirtmek gerekir. 

Son olarak DS-160 formu İngilizce doldurmuş olmanız gerekiyor. Başvuru sonrası Amerikan konsolosluğuna vize mülakatı için yetkililer sizi çağırıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER