Afyon kaymağı değerlendi

Türkiye’nin kaymağıyla ünlü şehri Afyonkarahisar’da yoğunluk yaşanıyor. 

Afyon kaymağı değerlendi

Afyonkarahisar’da manda kaymağından yapılan ekmek kadayıfı, güllaç, sütlü tatlılar, baklava gibi tatlılarda kullanılan kaymak hem ramazan da hem de ramazan sonrası bayram için yoğun mesai harcıyor. Afyon  şehrinin ismiyle özdeşleşen kaymak ‘’Afyon kaymağı’’olarak da biliniyor. 

Üretici Ömer Altınay ise, 

"Ramazan ayı dolayısıyla, kentimizin meşhur lezzeti manda kaymağından baklava, güllaç, kaymaklı ekmek kadayıfı ve lokum çeşitlerini üretiyoruz. Yaptığımız tatlılar çok büyük ilgi görüyor. Afyonkarahisar halkı ramazan boyunca bu kaymaklı tatlıları bizden sürekli yapmamızı istiyor. Biz de halkımızın talepleri doğrultusunda siparişlere yetişmeye çalışıyoruz.”

"Afyonkarahisar, Türkiye'nin kavşak noktası olduğu için Ramazan Bayramı süresince çok hareketli oluyor. Bu bayram tatili 9 gün. Yaşanacak bu trafik hareketliliği de lokum, sucuk ve tatlı esnafının yüzünü güldürüyor. Tatlı ve lokum çeşitlerimiz de bu süreçte yine yoğun ilgi görüyor. Bayram için şehrimizden memleketlerine gidecekler, Afyonkarahisar'ın tatlarını ve meşhur ürünlerini hediyelik olarak yanlarında götürüyor." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER