Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_obt4fik1tpsr2ajr1fp5n49j85, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
2020 Ehliyet Yenileme Ücreti Ve Gerekli Evraklar - Haberi

2020 Ehliyet Yenileme Ücreti Ve Gerekli Evraklar

İçişleri Bakanlığı’nın 2016 yılında almış olduğu karara göre vatandaşların, tıpkı T.C. nüfus cüzdanlarında olduğu gibi sürücü belgelerini de 31 Aralık 2020 tarihine kadar yenilemesi gerekmektedir.

2020 Ehliyet Yenileme Ücreti Ve Gerekli Evraklar

Ehliyet yenileme için gerekli evraklar, 2020 yılı sonuna kadar geçerli süre içinde eski tip ehliyetini değiştirerek yeni tip sürücü belgesi çıkarmak isteyen kişileri yakından ilgilendirmektedir. İçişleri Bakanlığı tarafından duyurulan ehliyet yenilemek için talep edilen evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Değerli kağıt ve harç parasının yatırılması,
 • Sağlık raporu,
 • Adli sicil kaydı çıktısı,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Kan grubunu gösterir belge

Bu evrakların 2020 yılında ehliyet yenileme işlemlerinde vatandaşlar tarafından hazırlanıp ilgili kurumlara randevu alındıktan sonra ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin herhangi birinin eksik olması halinde ehliyet yenileme işlemlerinin tamamlanması mümkün olmadığı için eski tip ehliyetini yeni tip ehliyetle yenilemek isteyen vatandaşların, başvuru işlemlerinden önce bu belgeleri hazırlamış olmalarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

İlk kez sürücü belgesi almak için istenen belgeler ;

Sürücü Kursunuzdan alacağınız Sürücü Dosyanız ve Sürücü Olur Sertifikanız Kimlik Belgeniz (Nüfus Cüzdanı - Yeni Kimlik Kartı yada Pasaport) Sürücü olur sağlık raporu,

2 adet biyometrik fotoğraf, Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi, Ehliyet Harc Ücreti + Kart Bedeli + Vakıf Bedeli 

Kan grubunu belirleyen belge (Beyan etmenizde yeterlidir). Ehliyet belgelerini yenileyecek olanlarda ilk defa ehliyet belgesi alacak kişiler gibi sağlık raporu almak zorundadır. Ehliyet Sağlık Raporu için Sağlık Bakanlığı tarafından bütün sağlık tesislerine (özel sektör dahil) duyuru yapılmıştır. 

Yıpranma ve Kimlik Bilgilerinde Değişiklik İçin Gerekli Belgeler:

 • Kimlik Belgeniz (Nüfus Cüzdanı - Yeni Kimlik Kartı yada Pasaport)
 • Sürücü olur sağlık raporu,
 • Eski sürücü belgeniz,
 • 1 adet biyometrik fotoğraf,
 • Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi,
 • Yenileme harcı ücreti + Vakıf Bedeli (Polis Vakfı Ücreti : 37 TL + Değerli Kağıt Bedeli : 200 TL = 237 TL 
 • Kan grubunu belirleyen belge (Beyan etmenizde yeterlidir).
 • Adli Sicil Kaydınız (sistemden kontrol edilecektir.)

İLK DEFA EHLİYET ALACAKLARIN BİLMESİ GEREKENLER

Ehliyet alabilmeniz için teorik sınav ve sonrasında gerçekleştirilen direksiyon sınavını başarıyla tamamlamanız gerekiyor.

Direksiyon sınavından başarılı olduktan sonra sertifikalar, bağlı bulunduğunuz ilçeye  onay için gönderiliyor. Kursun ve ilçenin yoğunluğuna göre sertifikalar 1 veya 2 haftada çıkıyor. 

Sürücü kursundan alacağınız ehliyet sertifikasını, ehliyet belgesi gibi kullanamazsınız. Sertifikayı, sürücü belgesine dönüştürmeniz gerekiyor.

Ehliyet sertifikasını, 2 yıl içinde ehliyet belgesine dönüştürmezseniz geçerliliğini yitirir. Bunun yanında sağlık raporlarının geçerlilik süresi 1 yıl olduğu için, çok beklerseniz raporu da yenilemeniz gerekebilir.

Randevu almadan harç ücretlerini ödemeniz gerekiyor. Ödemeler bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Ehliyetinizi istediğiniz ilden veya ilçeden alabilirsiniz. (ASBİS sistemi) Diyelim bir ilde öğrencisiniz, fakat başka bir ilde ikamet ediyorsunuz isterseniz öğrencilik yaptığınız ilden, isterseniz ikamet ettiğiniz ilden ehliyetinizi alabilirsiniz.

Randevulara şahsen gidilir. Randevularda parmak izi, biyometrik veri ve imza alınmaktadır. 


 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2020, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_obt4fik1tpsr2ajr1fp5n49j85, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php56/var/lib/php/session) in Unknown on line 0