Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_m2h09t4irc28i1mkutr6gtri63, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Üreticiler Mantar Fiyatında Artış İstiyor - Haberi

Üreticiler Mantar Fiyatında Artış İstiyor

Mantar üreticileri, fiyatın daha fazla olmasını talep ediyor. Fiyat artışı yaşandığı zaman kazanç sağlayabileceklerini söylüyorlar.

Üreticiler Mantar Fiyatında Artış İstiyor


Türkiye’nin mantar ihtiyacını Korkutelili bölgesi görüyor. Ülkenin yarısından fazlasını bu bölgenin üreticileri tarafından sağlanıyor. 

Ülkemiz mantar üretimi konusunda büyük bir çağ atlayarak dışa bağımlılığı azalttı. 10 yıl içinde yapılan üretimlerle birlikte yüzde 74 bir artış gerçekleşti. Fakat mantarın kilogram fiyatının düşük olması üreticiyi düşündürmekte. Antalya’nın Korkutelili ilçesinde küçük ve büyük ölçekli üreticiler yer alıyor. 

ilçede yer alan üreticiler, Türkiye’nin yüzde 55’lik mantar ihtiyacını karşılıyor. Sadece yer içi piyasasına değil, yurt dışına da satış yapıyor. Başarılı bir grafik çizen üreticiler, daha fazlasını hak ettiklerini düşünüyor. 

Üretici Fiyatın Yukarı Çekilmesinden Yana

Üretici, kilogramı 5.5 lira olan mantarı 7 liraya çıkması halinde kazabileceklerini savundu. Satıcılar ve tüketici de tam tersi alım gücünün düşük ve zamın yapılmaması gerektiğini söyledi. 

Üreten taraf fiyattan memnun değilken, 15 yıldır pazarlarda mantar satan Cemal Acar, fiyatların artması satışları etkileyeceğini düşünüyor. Günlük ortalama 100 kilogramın üzerinde mantarın satıldığını dile getirdi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER