“Türkiye'de kişi başı 190 litre su tüketiliyor“

- Reckitt Benckiser Hijyen Ev Kategorisi Başkan Yardımcısı Fabrice Beaulieu: - "Global ortalama su tüketimi günde kişi başı 80 litre. Türkiye'de ise kişi başı 190 litre su tüketiliyor" - "İstanbul, su stresi altında" - Reckitt Benckiser Türkiye Genel Müdürü Selim Akiş: - "Suyu böyle harcamaya devam edersek Türkiye, su fakiri bir ülke haline gelebilir"

“Türkiye'de kişi başı 190 litre su tüketiliyor“

     Reckitt Benckiser (RB) Hijyen Ev Kategorisi Başkan Yardımcısı Fabrice Beaulieu, global ortalama su tüketiminin günde kişi başı 80 litre olduğunu, Türkiye'de ise kişi başı 190 litre su tüketildiğini bildirdi.

Global ortalama su tüketiminin günde kişi başı 80 litre olduğunu, Türkiye'de ise kişi başı 190 litre su tüketildiğini belirten Beaulieu, "Su kıtlığı demek, suyun kalitesinin düşüklüğü veya suyun miktar olarak azlığı anlamında... Bu hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ulusları tehdit eden bir durum." olduğu belirtildi.

TSKB'nin yaptığı çalışmada Türkiye'nin yüzde 30'un üzerinde teknik su stresi var. Biz RB olarak yardımcı olmak istiyoruz. Şirket vizyonumuz, daha temiz bir dünyaya katkı sunmak ama su olmazsa dünya daha temiz olamaz. Çoğunlukla temizlik ürünleri satıyoruz. Bu ürünlerin kullanımı su gerektiriyor. Biz de bunu sorumluluk olarak görüyoruz. Bulaşık makinesi su tasarrufunda bulunur. Bulaşık makinesi, en iyi ürünle kullanıldığı zaman daha fazla su tasarrufunda bulunur ve aslında sudan geçirme ihtiyacı da yok. Maalesef herkes bunu bilmiyor. Tuvalet rezervuarını çektiğimizde sadece 15 litre su harcanıyor. Finish, National Geographic ile '25 Litre' belgeselini hazırladı."

- "400 milyondan fazla hanede varız"

Fabrice Beaulieu, RB'nin global bir şirket olduğunu hatırlatarak, günde 25 milyon ürünlerinin alındığını ve küresel olarak 400 milyondan fazla hanede mevcut olduklarını bildirdi.

Türkiye'nin kendileri için çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayan Beaulieu, "Çok uzun süredir Türkiye önemli bir pazar olma özelliğini korumakta." dedi.

- "Tasarruf yapmaya başlamazsak yarın tasarruf yapacağımız suyumuz olmaktır dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER