Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_uljosv4uo8d6er9c4hqr70gk20, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
RUSYA 5 TON DOMATESİMİZİ BEKLETİYOR - Haberi

RUSYA 5 TON DOMATESİMİZİ BEKLETİYOR

Domates üreticilerimizin en büyük Pazar paylarından birisi Rusya Federasyonu. Geçen sene yıllık bazda 83 milyon dolara yakın domates ihracatımız oldu.

RUSYA 5 TON DOMATESİMİZİ BEKLETİYOR

Ancak Rusya Türkiye üreticilerinden gelen domatese belirli bir kota uygulaması yapıyor . Yıllık veya belirli bir tarih aralığı olmayan kota 150 bin ton ile sınırlı.

Ocak ayı itibarıyla Rusya 150 bin ton kotanın dolduğunu bildirdi. Ancak sonradan 50 bin ton  daha ihtiyaç olduğuna dair haberler gelince üreticiler deniz ve kara yolu ile Rusya’ya domates ihracatı yaptılar.

Ancak gönderilen domatesleri Rusya’nın almaması üzerine gemi ile giden ürünler Samsun Limanı’na geri dönerken, TIR ile giden ürünler halen Ukrayna-Rusya sınırında bekletiliyor.

RUSYA DOMATES

8 Şubat tarihinden beri yaklaşık 5 ton domates yükü ile 250 tırın bu bölgede beklediği, domateslerin yakında kullanılamaz hale geleceği ve çöpe atılacağı belirtildi. Eğer böyle bir durum olur ise zararın yaklaşık 20-30 milyon dolar olması bekleniyor.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Hakkı Bahar, tüm üreticileri uyardıklarını, Rus hükümetince bir açıklama yapılmadığını, Rusya Bakanlar Kurulu’nun henüz bu kararı onaylamadığını belirtti. Ayrıca bir an önce bu kota sınırının kalkmasını beklediklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER