Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_2mh1c2t09mi1j2p2jud9r6ua66, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Hedef 450 milyon yolcu - Haberi

Hedef 450 milyon yolcu

Albert Long Hall Salonu'nda "İstanbul Havalimanı Ekonomisi: Gelecek ve Fırsatlar Paneli" düzenlendi.

Hedef 450 milyon yolcu

İGA, THY ve Boğaziçi Üniversiteliler Derneği iş birliğiyle üniversitenin öncülüğünde yapılan programa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’da katıldı. Cahit Turhan panelin açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan,

‘’Dünyada 38 milyona ulaşan uçak seferlerindeki tarifeli yolcu sayısının 2018'de yüzde 6 artarak 4,3 milyara ulaştığını kaydederek, küresel ticaretin yüzde 35'inin ve e-ticaretin yüzde yüzde 90'ının havayolu ile sağlandığı bilgisini verdi. Havacılık faaliyetlerinin bugün dünyada, sadece ulusal ve bölgesel değil, küresel gelişmenin, kalkınmanın en önemli unsurlarından biri haline geldiğini aktaran Turhan, Türkiye'nin kilit konumundaki coğrafi lokasyonuyla 1,5 milyar insanın yaşadığı, 35 milyar dolar GSMH ve 7 milyar dolar ticaret hacmine sahip ülkelere 4 saat uçuş mesafesinde olduğunu vurguladı.

Tüm bunları dikkate alarak 2003'ten beri yürüttüğümüz hava ulaşım politikaları ve faaliyetleriyle, dünyada en hızlı gelişim gösteren ülkelerden biri haline geldik. Bugün ülkemiz, özellikle de İstanbul, dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bu nedenle bugüne kadar yaptığımız havacılık yatırımı 56 milyar TL'yi buldu. 15 yılda 34 milyondan 210 milyona çıktığını belirterek, "Hedefimiz 450 milyona ulaşmak." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER