Ekonomiye büyük katılım sağlayacak

Eti Bakır'ın Kastamonu'daki Küre Tesisleri'nden çıkan ve atık barajından çıkan enerji ekonomiye katkı sağlayacak.

Ekonomiye büyük katılım sağlayacak

Eti Bakır'dan yapılan açıklamaya göre, Kastamonu'nun Küre ilçesinde kurulu Eti Bakır Küre Tesisleri'nden çıkan yıllık 270 milyon dolar değerindeki atık, Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri'nde geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılacak.

Eti Bakır Küre Yeraltı Proje ve Maden Müdürü Kazım Küçükateş, Küre'de yaşayan 3 bin nüfusun yaklaşık 700'ünün Eti Bakır'da çalıştığını belirterek, sadece istihdam açısından değil ilçe ekonomisi için yarattıkları ekosistemin de önemli olduğunu vurguladı. Yeraltı sığınma odasından, uzaktan kumandalı iş makinelerine, ağaçlandırmadan iş güvenliğine kadar en yüksek standartları yakalayan Eti Bakır'ın, sıfır atık politikası ile dünyanın en iyi madenleri arasına girdiğini anımsatan Küçükateş, ileride atık barajını da ağaçlandıracaklarını ifade etti ve ekledi.

"Türkiye'de madenciliğin milli gelir içindeki oranı yalnız yüzde 1,5. Biz Cengiz Holding olarak maden yatırımlarımızla ülkemizin ekonomik gelişimine destek vermek için çalışıyoruz. Özelleştirmeden önce Eti Bakır, Küre'de maden arama ve üretme çalışmalarını 140 metreye kadar sürdürebiliyordu. Araştırmalarımız sonucunda 140 metrenin altında yeni rezerv bulduk.

Gerek tespit edilen yeni rezervler gerekse teknolojik yatırımlar sayesinde bugün 960 metreden güvenli bir şekilde maden çıkarabiliyoruz. Küre madenimizde 4x4 araç ile dolaşılabilecek 50 kilometre galeri açıldı. Eti Bakır yeraltı zenginliklerinin tespit edilmesi için, sadece bu sahada 200 bin metreden fazla sondaj yaparak, yaklaşık 50 milyon dolar Ar-Ge yatırımı yaptık. Diğer teknolojik çalışmalarla birlikte bu rakam 60 milyon doları geçti. Eti Bakır, Türkiye'de Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünden (MTA) sonra en fazla sondaj çalışması yapan şirket konumunda."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER