Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_nb4pcj0fr17i37p793nhcbbo84, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler - Ne Satabilirim ? - Haberi

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler - Ne Satabilirim ?

We Are Social ve Hootsuite'in birlikte yayınladığı "Digital in 2019" raporuna göre, dünya üzerinde 4.38 milyar internet kullanıcısı bulunuyor.

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler - Ne Satabilirim ?

E-ticaret sitesi kurmaya karar verdiniz ancak, ne ürün satacağınız konusunda tereddütler yaşıyor olabilirsiniz. Eğer üretimini veya dağıtımını yaptığınız bir ürün yoksa, e-ticaret sitenizde satabileceğiniz ürün portföylerini araştırmaya bir an önce başlamalısınız. E-ticaret sektörüne dair yaptığımız araştırmalara göre; internetten en çok siparişi verilen ürün kategorileri olarak kadın ve çocuk ürünlerine bir ağırlık olduğu ortaya çıkıyor. Erkekler, kadınlara göre daha fazla internet üzerinden alışveriş gerçekleştirmektedir ancak, kadınlar daha sık alışveriş yaptığı için kadınlara yönelik ürünler daha fazla satılmış oluyor. Aynı şekilde çocuk ürünleri de, anneler tarafından satın alındığı için bu kategoriyi de kadınlara göre değerlendirebilirsiniz. Ülkemizdeki tüketiciler ise genel olarak yemek ve giyim kategorilerinde alışverişler gerçekleştiriyor. En azından genel kanı bu yönde... Bu konudaki en net ve güncel veriler ise bir araştırma şirketi olan 4Service'in anketiyle ortaya çıktı. Sonuçlara göre Türkiye’de hangi ürün sınıfına ne kadar ilgi duyulduğu kesinleşmiş oldu.

Türkiye’de internet üzerinden en çok satın alınan ürünler:

  • Hazır yemek (Pide, pizza, hamburger vb.): %99
  • Kitap, film, müzik, oyun: %92
  • Çiçek ve hediyelik eşya: %81
  • Kişisel bakım ve makyaj ürünleri (Şampuan, sabun, jilet vs.): %77
  • Giysi, ayakkabı: %64
  • Evcil hayvan ürünleri: %50
  • Mobilya ve ev aksesuarlar: %48

Bebek Eşyaları

İnternetten alışveriş için uygun ürünler listesinin ilk sırasında bebek eşyaları yer alıyor. Bebeklere hitap eden kıyafetler ve gelişim araçları, 2019 yılında çokça rağbet gördü. Online alışverişte özellikle bebek oyuncakları, bebek puseti, bebek ilaçları ve bebek gelişim kitapları satın alınıyor.

Global e-ticaret sitelerinin en büyük kârlarını bebek bezi satışlarından elde ettiğini de belirtelim.Küçük Ev Aletleri

Küçük ev aletleri; e-ticaret ürünleri arasında son dönemlerde hayli öne çıkmış durumda. Tüketiciler artık ev aletleri gibi teknolojik ihtiyaçlarını online alışveriş üzerinden karşılamak istiyor.

Ülkemizde gelişen yayınlar dolayısıyla ürünlere dair garanti hakları da iyice anlaşılmış durumda. Özellikle e-ticaret sitelerinde yapılan özel gün indirimleri, bu ürünlerin alıcıları için büyük fırsatlar yaratıyor.

Akıllı Telefon Aksesuarları

Akıllı telefonlar; artık günlük yaşantımızın değişilmez parçası konumunda ve günün büyük bir bölümünde ellerimizden düşmüyor. Dolayısıyla akıllı cihazlarımız için sürekli olarak farklı türden aksesuarlara ihtiyaç duyuyoruz. Kılıflar, şarj aletleri, ekran koruma kitleri ve kulaklıklar; internetten en çok satılan aksesuarlar arasında başı çekiyor.

Kozmetik ürünleri

Kadınlar için adeta vazgeçilmez olan kozmetik ürünleri, e-ticarette en çok satılan ürünler arasında yerini alıyor. Makyaj, güzellik, saç boyası ve kişisel bakıma dair tüm ürünleri kozmetik kategorisinde ele alırsak, e-ticarette en çok satılan ürünler sıralamasının başlarına kozmetik ürünlerini ekleyebiliriz.

Kozmetik ürünler en önemli pazarlardan biridir. Özellikle de televizyon sektöründe de önemli yere sahip olan kozmetik ürünleri, oldukça yaygın biçimde kullanılır. Ekran önüne çıkan haber spikerlerinden dizilerdeki oyunculara kadar medya sektöründe de oldukça kullanılıyor. Tüm bunlar da demek oluyor ki, kozmetik ürünleri, ardı arkası kesilmeyecek bir pazar haline gelmiştir. Bu yüzden, e-ticarette en çok satılan ürünler arasında da hiç şüphesiz kozmetik ürünleri gelmektedir. 

Türkiye’de internet alışverişi yapan ve araştırmaya bütün tüketiciler güvenlik ve güvenirlik konusunu önemiyor. Aynı tüketicilerin %94’ü kolay iade seçeneğini önemserken, kampanya ve fırsatları takip edenlerin oranı %88’i buluyor. Ayrıca ucuz alışveriş ve ücretsiz kargo da tüketiciler için önemli etmenler arasında. 

Bijuteri ürünleri

E-ticarette en çok satılan ürünler arasında bijuteri ürünleri de yerini almaktadır. Bijuteri ürünleri, diğer aksesuarlara nazaran hem erkeklerin hem de bayanların yoğun ilgi gösterdiği bir kategoridir. Kadınlar kadar erkekler de bijuteriye merak salmış durumda. Her kıyafete ve kombine ayrı bileklikler, kolyeler ve yüzükler kullanıldığını düşünürseniz, trende uygun bijuteri ürünlerini satış listenize alabilirsiniz. 

Ankete göre tüketicilerin %9’u yerli siteleri, %5’i ise yurtdışı siteleri daha güvenli buluyor. Yerli sitelerden alışveriş yapmayı daha cazip bulanların oranı %54 olarak tespit edilirken, yabancı siteleri cazip bulanların oranı %18 ile sınırlı kalıyor. Öte yandan her ikisini birden cazip bulanların oranı ise %27.

Tüketiciler ücretsiz kargo fırsatına büyük önem veriyor. Ankete göre ücretsiz kargo kampanyaları karşısında “kararsız oldukları ürünü bile hemen alanlar”ın oranı %69. Ödeme yöntemleri arasında %36 ile kapıda kredi kartı ile ödeme, %31 ile kapıda nakit ödeme başı çekiyor. Kredi kartını kullanarak ödeme yapanların oranı %21, havale/eft ile ödeme yapanların oranı %12 iken, sanal kartını kullananlar ise sadece %2’lik bir kesim.

E- ticarette Alıcıların ne aldığını ya da neye ilgi duyduğunu yakından takip edin. Bu konuda Google Trends hizmetini takip ederek alıcılara ulaşabilir ve güncel satış fikirleri yakalayabilirsiniz. Kendinize müşteri hedef kitlesini iyi belirleyin. Mesela hamile giyim üzerine bir satış yaptığınızda satış kitlenizi yalnızca hamileler oluşturacaktır. İşin ilk aşamasında daha genel bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 00:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_nb4pcj0fr17i37p793nhcbbo84, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php56/var/lib/php/session) in Unknown on line 0