Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_4t0d0hlbph65q6s51lssc9bs45, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
E-Ticarete Nereden Ve Nasıl Başlanır ? - Haberi

E-Ticarete Nereden Ve Nasıl Başlanır ?

E-ticaret, kriz zamanlarında dahi büyümeye devam eden ve bu alanda iş yapmak isteyen binlerce girişimcinin olduğu bir dünyadır.

E-Ticarete Nereden Ve Nasıl Başlanır ?

E-ticarette akılcı kararlarla daha çok kazanabilir ve işinizi geliştirebilirsiniz. Bunun için ise ilk adım; e-ticarete başlamak… E-ticarete başlamadan önce akılda pek çok soru oluyor. Gün geçtikçe gelişen bir alan olduğu için yenilikler hız kesmeden devam ediyor. Bu durum, e-ticarete yeni girecek olanları bir miktar korkutabiliyor. 

Ticaret artık yüzünü dijital ortama dönmüş durumda. Müşterilere ulaşmak ve kolay satış yapmak için E-Ticaret’e Nasıl Başlanır bilmek gerekiyor. Her işletmenin mutlaka internet ortamında sanal bir mağazası olmalı. İnsanlar artık bulundukları yerden istedikleri ürün ve hizmetlere ulaşmak istiyor.

Dijital dünyanın birçok getirisi var. Ticaret alanında da dijitalleşen satış stratejileri söz konusu. İnternette satış yapmak istiyorsanız internet ticaret kurallarını bilmelisiniz. Bu kurallardan ilki de güvenilir olmak. Sanal alışverişlerde insanların en çok dikkat ettiği şey güvenilirliktir. E- ticarete başlamak için ilk bakışta güven veren bir e ticaret sitenizin olması şart.

İş planı yapın

Her işe başlamadan önce gerektiği gibi e-ticaret için izlenmesi gereken ilk adım da plan yapmaktır. E-ticaret yapmak için kullanacağınız kaynakları, hedefinizi, müşteri kitlenizi belirlemeniz ve bütçe planı yapmanız gerekir.

Fiziksel bir dükkanda satış yapıyorsanız veya işletmelere satış yapan bir üreticiyseniz bile e-ticaret kurallarının farklı ve kendini sürekli geliştiren bir yapıda olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle araştırma yapmalı ve planınızı şartları gözeterek oluşturmalısınız.

Elinizdeki kaynaklar ve hedefleriniz; ürün ve tedarikçi seçiminizi, müşteri kitlenizi ve iş modelinizi doğrudan etkileyecektir.

E-Ticaret Site Tasarımının Önemi

E-Ticaret siteleri bu kadar önemli satış ve pazarlama olanaklarını sunarken e-ticaret sitelerinin tasarımı da önem kazanıyor. Yapılan işe uygun, kalite standartlarını karşılayan, işlevsel ve donanımlı tasarlanmış e-ticaret siteleri ile internette yükselmek mümkün oluyor. E–ticarete nasıl başlanır diye merak ediyorsanız öncelikle iyi bir e-ticaret sitesi tasarımı nasıl olur onu da bilmelisiniz. E-ticaret siteniz için uzman tasarım hizmeti alarak marka değerinizi yükseltebilirsiniz.

Zaman ayırın

Hangi yöntemi seçerseniz seçin başarılı bir e-ticaret için çalışmaya zaman ayırmanız gerektiğini bilmelisiniz.

E-ticaret; ürün ve tedarikçi seçiminden kargo anlaşmalarına, fatura kesiminden müşteri ilişkilerine kadar geniş bir alanı kapsar. Sistemi kurduktan sonra kendi kendine işleyeceğini düşünmemeli, ek iş olarak yapsanız bile sürekli takipte olmalısınız.

Pazarlama Planı Oluşturun

Satacağınız ürünü buldunuz. Ama bu ürünleri sadece koyup satılmasını beklemek olmaz. Özellikle e-ticaret için böylesi bir durum neredeyse imkansız… Ürünlerinizi satmanın, daha çok kazanmanın ve markanızı duyurmanın yolu, pazarlamadan geçiyor. Bu nedenle e-ticarete başlarken pazarlama planı oluşturmanız gerekiyor.

E-ticaret zaten yapısı gereği dijital dönüşümün bir parçası… Bu dijital dönüşüme ayak uydurarak pazarlama planınızı oluşturmalısınız. Dijital dünyanın getirileri olan sosyal medya, internet reklamcılığı, e-posta ve içerik pazarlamacılığı gibi alanlardan faydalanarak e-ticaret girişiminizi daha bilinir hale getirebilir, aynı zamanda satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Ürünlerinizi ve hedef kitlenizi de dikkate alarak yapacağınız bir pazarlama planı sizi bir adım öne taşırken daha etkin sonuçlar almanıza olanak sağlıyor. Bu nedenle pazara, rakiplere, hedef kitleye, ürünlere göre uygun strateji belirlemek çok önemli… Satışlara başlamadan önce bu strateji ile pazarlama planınızı oturtmanız, e-ticarete başlamanın ikinci adımı oluyor.

E-Ticaretin Avantajları

E-ticaret yöntemiyle ürün ya da hizmetlerini pazara sunmak isteyenler için, klasik ticarete oranla pek çok avantaj bulunmaktadır;

• Yatırım ve gider maliyetlerinin düşük olması
• Hedef kitleye daha kısa zamanda ulaşma
• Kar oranının, klasik mağaza satışından elde edilecek kazançtan daha yüksek olması
• E-ticaret sitesi müşterilere 7/24 alış veriş imkanı sunduğundan, kesintisiz ticaret ve kazanç imkanı

• Zamandan tasarruf, satışı yapılan ürün ya da hizmet bedelinin güvenli tahsili,


• İnteraktif bir web sitesi oluşturmak. Bunu sağlamak için de e-ticaret sitesi yazılımı oluşturulması gerekmektedir. Bu site sayesinde, müşteriler online olarak ürün ya da hizmetleri sorgulayabilir, karşılaştırmalar yapabilir, alım işlemi için gerekli ödeme yöntemini seçip gerekirse online ödeme ile işlemlerini tamamlayabilir.

Pazaryerlerinde mağaza açın

Pazaryerlerinde mağaza açarak satış yapmak, başlı başlına önemli bir konudur.

Çünkü hem pek çok avantajı hem de zorlukları bulunur. Ancak web-sitenizin yanında N11, Hepsiburada, Trendyol, Gittigidiyor veya Amazon gibi pazaryerlerinde mağazalar açmanız kesinlikle önerilir.

Reklam ve Pazarlama Bütçesi Ayırın

Reklam ve pazarlama, bir satış seviyesini korumak ve artırmak için izlemesi gereken temel adımdır.

Ne kadar iyi bir ürün, tedarik ve satış sistemi kurarsanız kurun pazarlama stratejileriyle desteklenmesi, tanıtılması, görünür olması gerekir.

Bunun için sosyal medya platformlarının gücünden yararlanmak amacıyla düzenli olarak profesyonel postlar paylaşmalı ve hedef kitlelere reklam vermelisiniz.

Bunun dışında SEO kriterlerine uygun içerikler üretmeli, Google reklamlarını kullanmalı, pazaryerlerinin kampanyalarından faydalanmalı, kendi kupon ve kampanyalarınızı hazırlamalısınız.

Aklınızda takılan soruları yorum kısmından bize iletebilir , sizler için hazırladığımız ilgili makalelere aşağıdan kolayca ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2020, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER