Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_0g78oqa4og10uk58gve3vecji0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
E-İhracat Nedir ? E-Ticaret İle Yurtdışı Satış Serüveni - Haberi

E-İhracat Nedir ? E-Ticaret İle Yurtdışı Satış Serüveni

E-İhracat Nedir ? E-Ticaret İle Yurtdışı Satış Serüveni

Hepimiz e-ticareti biliriz. Mağazanızdaki ürünleri internetten satmak anlamına gelir. İşte e-ihracat da, ürünlerinizi internetten yurt dışına, yani başka ülkelerdeki müşterilere satmak anlamına geliyor. Yani bildiğimiz ihracatın internetten yapılan hali e-ihracat. Hangi kısımları internetten yapılıyor? Tabii ki müşteri bulma ve ürünü müşteriye sergileme, sipariş alma gibi kısımlar internet üzerinde yaşanıyor. Teknoloji ve dijital kanalların sağladığı avantajlardan biri olan E-Ticaret yöntemi; ticaret konusunda sınırların kalkmasına, dünyanın bir ucundaki insanların, dünyanın diğer ucunda satışta olan ürünleri inceleyerek sipariş verebilmesine olanak sağlamaya başladı. Geleneksel olarak, toptan mal getirme ve fiziksel mağazada satışa sunma adımlarından ibaret olan geleneksel ticaretin yerine, tüccarlar gelirlerinin büyük bir kısmını online siparişler ile sağlamaya başladı. 

Dünya genelinde e-ticaret hacmi hızla artmaktadır. Günümüz itibariyle 2 trilyon ABD Dolarının üzerinde olan pazar hacmi sadece iki yıl içerisinde %50’ye yakın artış gösterecektir. Büyüyen pazarda en büyük kaldıraç etkisi e-ihracat sayesinde olacaktır.

E-ihracat, Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) kapsamında yapılan mikro ihracat kuralları çerçevesinde yapılan sınırötesi e-ticarettir. ETGB kapsamında ihracat yapabilmek için ilgili gönderinin ağırlık olarak 150 kg, değer olarak toplam 7.500 EURO altında olması gerekir. Nasıl ki, Türkiye’de faaliyet gösteren web sitesi İstanbul’dan veya başka bir şehirden Van’a, Ankara’ya ürün gönderiyorsa, aynı şekilde artık ETGB sayesinde Almanya’nın Hans’ına, Amerika’nın Jon’una da ürün göndermek çok kolay hale gelmiştir.

E-İhracat Yapılabilecek Platformlar

E-ihracatınızı kendi sitenizden yapabildiğiniz gibi uluslararası pazaryerlerini kullanarak da yapabilirsiniz. Bunlar, Ebay, Etsy, Amazon, Aliexpress, Walmart veya başka pazaryerleri olabilir. Bu sitelerin üyelik şartlarını dikkatlice inceleyerek satışa başladığınız taktirde herhangi bir problem yaşamadan e-ihracat yapabilirsiniz.

Devlet Teşviği ile E-İhracat

Devletimiz son ekonomik olayların ardından e-ihracata oldukça önem vermektedir. Bu sebeple e-ihracatta devlet teşviği bulunmaktadır. Mikro ihracat yapan kobiler için ayrı, büyük ihracat yapacak olanlar için ayrı KOSGEB ve devlet teşvikleri bulunmaktadır.

Hangi Sektörler E-İhracatta Başarılı Olabilir?

Üretiminin ülkemizde yapıldığı, düşük maliyet ve yüksek kar marjı ile satılabilecek ürünlere sahipseniz, hangi sektörde olursanız olun pazarda pay sahibi olabilirsiniz. Özellikle tekstil sektöründe ülkemizin bu açıdan daha avantajlı olduğunu biliyoruz.

e-İhracat'ta KDV

Yurt içindeki satışlar için KDV'li fatura düzenlenirken e-ihracat faturaları KDV'siz olarak düzenlenir. e-İhracat siparişleri mikro ihracat ile ve Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) düzenlenerek yapılır. 

IArama motoru optimizasyonu, yani SEO savaşına hazır mısınız?

İnternet sitenizi açtınız. İngilizce dilinde sıralanmış sayfalar, onlarca ürün sipariş almak için hazırda bekliyor.

Bu noktada, taze bir websitesi sahibi olarak, Google’da bulunur olmak, ilk sayfada çıkmak, ilk sıralarda yer almak gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Sizin gibi yüzlerce, hatta binlerce ev dekorasyon ürünü satan sitenin arasından sadece on tanesi Google’ın ilk sayfasında yer alabiliyor. Sadece on! Hele dünyaya satmaya çalışırken, aralarından sıyrılmanız gereken rakip sitelerin sayısı dudak uçuklatacak seviyede diyebiliriz.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2020, 19:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER