Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_ret0an5hhdrssk1oqlc61irnb2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Yeni başlayanlar için e-ticaret rehberi - Haberi

Yeni başlayanlar için e-ticaret rehberi

Dünyada ve Türkiye’de her yıl düzenli olarak büyümeye devam eden e-ticaret ekosistemi, süphesiz ki şu an cazip bir mecra durumunda.

Yeni başlayanlar için e-ticaret rehberi

Hayatımıza büyük bir hız ve kolaylık katan online alışveriş, oturduğumuz yerden hiç hareket etmeden istediğimiz bütün ürünlere ve hizmetlere ulaşmamızı sağlıyor. Üstelik geleneksel mağazalara kıyasla daha ucuz ve bol ödeme seçenekli. Gün geçtikçe büyüyen bu dünyanın kendine ait bazı kavramları ve uygulamaları mevcut. Eğer bir girişimci ya da alıcı olarak e-ticaret dünyasında yeniyseniz bilmeniz gereken temel kavramları sizin için bir araya getirdik. Yeni başlayanların, fiziki mağazasını internete taşımak isteyenlerin ve internet üzerinden satış yapmaya başlamak isteyen girişimcilerin e-ticaret sitesi kurmak için önce bazı konular üzerinde çalışmalar yapmaları gerekiyor.

1- İş Planı Yapmak:

Bir işe başlama isteği düşünce ya da hayaldir. İş planı bu soyut kavramların gerçekleşmesi için kağıt kalem kullanarak ya da bilgisayarda yazarak atacağınız ilk somut adımdır. Kafanızdaki plan ister çok ürünlü bir web sitesi, isterse Instagram üzerinden satış olsun, iş planı işi nasıl yapacağınız ve zamanlandıracağınız konusunda motive olmanızı ve sürecin nasıl işleyeceği konusunda öngörü sağlar.

2- Doğru Ürün Seçimi

Halihazırda bir fiziki mağaza sahibiyseniz elinizde satacak ürününüz var demektir. Ve zaten sattığınız ürün hakkında bilgi mevcuttur; kim, hangi fiyata, neyi satın alır? Ne kadar talep görür gibi soruların cevaplarını düşünmezsiniz.

Ancak fiziki olarak al-sat ya da “dropshiping” (stoksuz satış) yapacaksanız:

  • Trendlere bakın
  • Yıllara göre internette en çok satan ürünleri inceleyin
  • Satmayı düşündüğünüz ürünle, e-ticaret sitelerinde ve pazar yerlerindeki satış rakamlarını inceleyin.
  • Yorumları okuyun.

3- Ödeme Sistemleri     

E-ticaret için herşeyiniz hazır peki ödemeyi nasıl almayı düşünüyorsunuz? Kapıda ödeme, Sanal Pos ya da havale yöntemlerini kullanabilirsiniz. Kapıda ödeme için bir kargo firması ile anlaşarak, kargo firması ürünü müşteriye teslim ederken, ödemeyi kapıda tahsil edebilir.Sanal pos için bankalarla görüşerek her bankanın komisyon oranlarını ve şartlarını değerlendirebilirsiniz.Burada da dikkat etmeniz gereken nokta ise eğer şahıs firması iseniz ve yeni kurulmuş bir firmaysanız henüz bir ticari geçmişiniz olmadığı için bankalardan red yanıtı alabilirsiniz.Bu gibi durumlar da ya her bakaya ayrı ayrı komisyon ödemek yerine alternatif ödeme yöntemlerinizi değerlendirebilirsiniz.

4-Swot Analizi

Pazar analizi yaptıktan sonra artık elimizde olan verilerle SWOT analizi yapabiliriz. SWOT analizi (Strengths-Weaknesses-Opportunities-Threats), Güçlü ve zayıf yanlar ile, fırsatlarla tehditlerin karşılaştırıldığı bir analiz türüdür. SWOT analizi ile girişiminiz için gerçeğe yakın bir perspektif çizme şansınız olur.

5- 3D Secure Nedir?
Visa tarafından geliştirilen 3D Secure, banka kartı ile internetten alışveriş yapmayı sağlayan bir güvenlik önlemidir. Banka kartı ile işlemlerde zorunlu olmasının dışında son yıllarda kredi kartları için de bir seçenek olarak sunulan 3D Secure, sanal POS üzerinden ödeme yaparken kart bilgilerini şifreleyerek alıcının bankasına iletiyor. Ardından banka tarafından müşterinin kayıtlı cep telefonuna bir şifre gönderiliyor. Bu şifre, e-ticaret firmasının ödeme sayfasındaki ilgili alana yazılıp onaylandığında alışveriş tamamlanmış oluyor.

5- Sosyal Medya Stratejinizi İyi Belirleyin

Akıllı telefonların çıkması ve teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte sosyal medyayı kullanan kişilerin sayısı da her geçen gün artıyor. Hatta bazen büyük firmalar, ürünlerinin tanıtımını yaparken, sosyal medyayı, daha doğrusu sosyal paylaşım sitelerini tercih ediyorlar. Eğer e-ticaret sitenizin sürekli göz önünde bulunmasını ve dikkat çekmesini, unutulmamasını istiyorsanız, sosyal medyayı da aktif olarak kullanmanızda fayda var. Her sosyal medya sitesinin yada sosyal paylaşım sitesinin birbirinden farklı özellikleri var. Bu mecraları kullanırken, bu özelliklere dikkat edin. Hepsine uygun olacak şekilde, fakat hepsi için de ayrı ayrı içerikler oluşturmalısınız.

6- E-Ticaret Stratejileri

E-Ticaret Stratejileri üzerine günümüzde Türkiye’de çok az firma çalışmıştır. Maalesef ticarete atılacak özgüveni çok olan bir millet olmamıza karşın şirket yönetimi ya da markalaşma alanında oldukça eksikleri olan bir yapımız mevcut. Daha önce de birçok defa yazdığım gibi bir şirketin büyüme sürecinin sağlıklı yönetimini bile tam beceremediğimiz için 3. nesil devam eden aile şirketleri bile bir elin parmağı kadar sınırlı bir ülkeyiz. Yeni başlayanlar için e-ticaret adına söylenebilecek en önemli şeylerden biri de planlarınızı bugüne göre değil yarına göre yapın. Çünkü beklentinizin çok üstünde hızlı bir şekilde büyüyebilirsiniz ve buna hazır değilseniz aynı hızla kaybedersiniz.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2020, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER