Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_l9jb3v9dvgo9neca1auv3lf0h4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Ücretsiz En İyi SEO Araçları 2020 - Haberi

Ücretsiz En İyi SEO Araçları 2020

Günümüzde ücretli ve ücretsiz olarak kullanabileceğimiz yüzlerce SEO aracı mevcut. Her araç kendine has avantajlara sahip ve farklı noktalarıyla ön plana çıkıyor.

Ücretsiz En İyi SEO Araçları 2020

Google Search Console

Google Search Console, vazgeçilmez olan en önemli SEO araçlarından biridir. Temel fonksiyonlara sahip bu araç, web sitemizin önemli noktalarını inceleyebilmemizi sağlar. Bunlardan bazıları; robots.txt ve sitemap.xml dosyalarının test edilmesi, sitenin Google dizinine eklenebilmesi, istemediğimiz bir URL’nin Google dizininden kaldırılması, bulunamayan sayfaların tespiti, mobil uyumluluk, Google Analytics gibi Google araçlarıyla bağlantı kurulabilme olarak sayılabilir.

Google Analytics

Sitemizin analizini yaparken kullanmamız gereken vazgeçilmez uygulamalardan bir diğeri de Google Analytics. Bizlere sitemizdeki ziyaretçi hareketleri hakkında büyük ve önemli ipuçları sunar. Genel bilgilerin yanı sıra ziyaretçilerimiz hakkında detaylı bilgilere ulaşmamızı sağlar. Ziyaretçi sayımız, ziyaretçilerin sitemizden çıkma oranı gibi detayları ve site trafiğimizle ilgili tüm verileri Google Analytics üzerinden izleyebiliriz. Bu sayede sitemizde yapmamız gereken düzenlemeleri kolaylıkla belirleyebiliriz.

Open Site Explorer

2011′de Yahoo’nun Site Analiz aracı kapandıktan sonra popüler hale gelen Open Site Explorer benim de çok sık kullandığım araçlardan bir tanesi konumunda. Siteniz ile ilgili aldığınız linklerin analizi, domain otoritesi, sayfa otoritesi, rakipleriniz ile karşılaştırma gibi pek çok kullanışlı bilgi sunuyor.

Majestic SEO Site Explorer

OpenSiteExplorer.org adresi üzerinden ulaşabileceğiniz siteye ücretsiz üyelik paketi ile üye olduğunuzda bazı kısıtlamalar da olsa kullanışlı verilere erişebiliyorsunuz. Ücretli üyelik ise dövizin bir hayli yüksek olduğu şu günlerde el yakıyor.

Dünyanın en popüler backlink analiz araçlarından birisi olan İngiltere merkezli MajesticSEO Site Explorer yine çok kullandığım araçların başında yer alıyor. Linkleriniz ile ilgili envai çeşit analizi gerçekleştirebilirsiniz. Ücretsiz üyelik ve paket bazında ücretli üyelikler mevcut.

Ahrefs Site Explorer

Ahrefs, Rusya merkezli bir link bütünleşik SEO aracımız. Siteniz ile ilgili iç-dış ne varsa görebilirsiniz. Yine ücretsiz üyelik ile birlikte kısıtlı da olsa yararlı pek çok veriye erişebilirsiniz.

Bing Webmaster Tools

Bir çok Web site yöneticisi Google Search Console kullanıyor. Aynı Search Console gibi Bing Webmaster Tools programı da Google Search Console gibi bir çok konuda bilgi akışı sağlayan bir araç. Özellikler itibariyle ise bir kaç nokta da ön tasarıda durarak avantaj sağlayabiliyor. Bing Webmaster Tools, Google Search Console’a göre daha çok derin bir araştırma, çözümleme yapmasına ve SEO geliştirme tavsiyeleri içeren etkenlere sahip bir araçtır.

Yandex Metrica

Google arama motorunun arka tasarınında kalmamak için çalışmalarını sürdüren her daim kendini yenileyen Bing gibi sektöre dahil olmaya çalışan bir başka arama motoru olan Yandex Metrica ile hem Web yöneticilerine hem de SEO danışmanlarına hizmet sağlamakta. Google Search Console ve Bing Webmaster Tools benzeri çalışma işlevi olan Metrica’nın özelliklede Rusya pazarında yararlı olabileceği araç.

Screaming Frog

Screaming Frog, Arama motoruna bağlı olmadan fakat kısıtlı olarak hizmet veren fiyatsız aracımız. İndirdiğiniz fiyatsız sürümü ile  500 irtibata kadar Google taraması yapabildiğiniz bu araç, oldukça geniş işlevlere sahip.

Soovle

Soovle, yazdığınız bir arama terimiyle ilgili olan diğer arama terimlerini görmenizi sağlayan basit bir araç. Google’dan alışık olduğumuz, arama terimini yazarken karşımıza çıkan benzer arama terimleri veya arama sonuç sayfasının en altında görüntülenen “ilgili aramalar” bölümünde yer alan tüm terimleri, Google, Wikipedia, Amazon.com, Yahoo!, Bing, YouTube ve answers.com sitelerinden çekmekte. Böylece tek bir noktadan, insanların arama yaparken kullandığı belirli anahtar kelimelerle birlikte “ilgili” arama terimlerini görmenizi sağlamakta.

Ubersuggest

Ubersuggest, Soovle benzeri bir mantıkla çalışan ücretsiz ve basit araçlardan bir diğer. Yazdığınız arama teriminin kombinasyonlarını ve arama teriminin yanına gelen diğer anahtar kelimeleri görmenizi sağlıyor. Ancak Soovle ile arasında birkaç fark var, Übersuggest birçok dilde hizmet vermekte ve sadece Web aramalarını değil, Görsel, Haberler, Alışveriş gibi kategorileri de desteklemekte. Ayrıca arama teriminin yanına gelecek ikinci anahtar kelimenin hangi harfle veya sayıyla başladığına göre de sıralama yapabilmekte. Örneğin “laptop” araması yaptınız. “Laptop” kelimesinin yanında yer alabilecek diğer anahtar kelimeleri de görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken arama terimini yazıp arama kriterlerini belirlemek.

Mobil Uyumluluk Testi

Mobil trafiğin artık Masaüstü trafiğini geçtiğiniz artık herkes biliyordur, böyle bir dünyada web sitemizin mobil uyumlu olmaması demek potansiyel müşterilerimizi kaçırıyoruz anlamına geliyor. Google algoritamaları da son güncellemelerle web sitemizin mobil görünümünü tarayarak dizine ekliyor. Bu araç ile google gözünden sitemizin mobil uyumlu olup olmadığınız inceleyerek test edebilirsiniz. Eğer değil uyarısı alıyorsanız nedenleriyle birlikte test sayfasında görebilirsiniz.

Copyscape

Copyscape’e sadece site adresiniz yazarak içeriklerinizin aynılarının başka hangi sitelerde kullanıldıklarını görebilirsiniz. Bu bir içerik analiz aracıdır.

Crawl Araçları

W3C Markup Validation Service

“W3 Nedir?” diye soranlar için “World Wide Web”‘in yani Internet’in kısaltması olan W3 Analiz aracımız ile birlikte sitenizdeki HTML ve CSS hatalarını bulabilirsiniz.

Günümüzde kapsamlı bir SEO çalışması yapmak istiyorsanız, hem ücretsiz hem de ücretli SEO araçlarını aynı anda beceriyle kullanabiliyor olmanız şart.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER