Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_qu25dmplijqrq7udbbfu6g0e44, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Rusyada Üniversite Okumak - Haberi

Rusyada Üniversite Okumak

Kaliteli ve ekonomik eğitim fırsatı 1000 USD’den başlayan eğitim masraflarıyla YÖK’çe tanınan okullarında 500 aşkın bölüm zenginliğiyle yurtdışında okumak hiç bu kadar cazip olmamıştı.

Rusyada Üniversite Okumak

Kaliteli eğitim: Rusya özellikle temel bilim, mühendislik (nükleer, uçak, makina, kimya, genetik, inşaat), tıp ve sosyal branşlarda eğitim almak isteyen öğrenciler için cazip bir ülkedir. NOBEL ödüllü birçok bilim insanı Rusya üniversitelerinde öğrenci yetiştirmektedir. Birçok üniversite ve enstitü dünya çapında üne sahiptir. Eski bir eğitim geleneğine sahip olan Rusya okulların temeli 1700 yıllarında atılmıştır. Sovyetler döneminden de başarıyla geçen Rus aydınları ekolü uzaya ilk insan çıkaran ve genetik gibi birçok çağdaş bilime doğum verip kendi kalitesini ve üstünlüğü kanıtlamıştır. Bugünkü Rusya dünya Temel Bilim lideri yerini koruyor.
Ekonomik eğitim masrafları: Rusya okullarında 1 yıllık eğitim masrafı 1.000- 6.000 USD arası değişmektedir. Rusya’daki eğitim maliyeti Avrupa ve Amerika’ya göre çok daha düşük olması Rus okulların harcamaları (gaz, elektrik, hoca maaşları v.s) %70-%90 oranında devlet tarafından ödenmesinden kaynaklanmaktadır. Öğrenci payına düşen %10-30% dilimini ödüyor. Rusya devletin yarattığı şartlar sayesinde 2017 yılında 200’ü aşkın ülkelerden 270.000 yabancı öğrenci bu ülkeye gelmiştir.
Bölüm zenginliği: YÖK’çe tanınan Rusya okullarında 500’ü aşkın bölüm zenginliğiyle istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Çağımızın getirdiği ihtiyaçları karşılayacak yeni bölümleri de geliştirilen Rusya okullarında güncel Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programları bulabilirsiniz.

Rusça Hazırlık Sınıfı 

Rusya'da Eğitim ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkeleri nde  (Ukrayna,Kazakistan v.b) başlıca eğitim dili Rusça olduğu için  Rusyada üniversite okumak isteyen öğrenciler ilk yıl Rusça  Hazırlık Sınıfı dil eğitimi almaktadırlar

Rusya Devlet Üniversiteleri nden alınan Rusça hazırlık sınıfı sertifikaları Rusya’nın tüm üniversitelerinde geçerlidir. Rusyada Eğitim alan Öğrenciler hangi okul veya hangi bölümde eğitim hayatlarına devam edeceklerine hazırlık sınıfındayken de karar verebilirler. 

Rusyada Eğitim Sistemi 

Rusya üniversiteleri nde eğitim gören  Öğrenciler için  tıp ve biyoloji , mühendislik ,  sosyal bilimler ve işletme gibi bölümler için ayrı sınıflar açılmaktadır. Genellikle 9 ay süren hazırlık programının ilk 4 ayında sadece Rusça dil eğitimi verilmekte olup ikinci dönemden itibaren ise seçilen bölüme göre ek , yardımcı dersler verilmektedir. Haftada 25-30 saat ders alan ve okul dışında ders çalışan bir öğrenci Rusçasını 1 yıl içinde  akademik ortamda kullanma seviyesine kadar geliştirebilir. Rusça yabancı dil olarak 1. sınıftan itibaren Rusyada eğitim alan öğrenciler için Eğitim boyunca mecburidir.

Rusya Federasyonu Üniversiteleri'nin Hazırlık ve dil kursu programlarının Başvuru ve Kayıtları her yılın ocak ayının 2.haftası ile birlikte açılmakta olup, Kayıt kapanış tarihleri Üniversitelere göre 15 temmuz – 15 eylül arasında değişmektedir. Sınırlı kontenjanların dolması nedeniyle daha erken tarihlerde kayıt kapanışları söz konusu olabilmektedir.

Bölümler:

Lisans: Uçak Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Kontrol Siistemleri ve Bilgisayar Mühendisliği, Roket Mühendisliği

Yüksek Lisans: Uçak Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Kontrol Siistemleri ve Bilgisayar Mühendisliği, Roket Mühendisliği

Konaklama
Yıllık ortama $1,100’a konaklama ve ücretsiz internet bağlantısı mevcuttur.

Program Ücretleri:


Rusça Hazırlık Programı: $3,600
Rusça Lisans Programları : $3,600 – $4,400 (2020/2021)
İngilizce Lisans Programları : $6,000 – $6,500 (2020/2021)
Rusça Yüksek Lisans Programları: $3,600 – $5,500 (2020/2021)
İngilizce Yüksek Lisans Programları: $6,000 – $6,500 (2020/2021)

Rusya öğrenci Yurtların'da extra olarak okuma, çalışma salonları, spor salonları , televizyon ve multimedya salonları bulunmaktadır. Kantin benzeri satış yapılan mecraları ve her yurt girişinde güvenlik odaları mevcuttur. Bazı yurt yerleşkelerinde tiyatro ve gösteri salonları bulunmaktadır. Yurtlarda sosyal hayat canlı tutulmakta olup öğrenciler arası etkinlikler düzenlenmektedir. Rusya 'da her kapalı alanda olduğu gibi yurtlarda doğalgaz ısıtmalı olup son derece sıcaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER