Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_2r8g6644doh788mpi5i69p96h6, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Polonyada Üniversite Okumak - 2020 - Haberi

Polonyada Üniversite Okumak - 2020

Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomi ve en genç nüfusuna sahip ülkelerinden olan Polonya’da üniversite eğitimi almak her geçen yıl daha da popüler hale gelmektedir.

Polonyada Üniversite Okumak - 2020

Polonyada üniversite okumak istiyorsanız, Türkiye’deki üniversite sınavı için endişelenmenize hiç gerek yok. Avrupa Birliği ülkelerinde eğitim almak için üniversite sınavında başarılı olmanız ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmanız gerekmiyor. Polonya’da lise eğitiminize, yeterlilik ve tercihlerinize en uygun bölümlere kayıt yaptırarak hemen üniversite eğitimi almaya başlayabilirsiniz.

Yüksek Öğretim Kurulunun 12/02/2015 tarihli toplantısında; orta öğrenimini Türkiye’de tamamlayan ve yurtdışında eğitime başladığı yıl CWTS, Sanghai ve URAP tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 1.000 içerisindeki bir üniversiteye yerleşmeyen adayların, yurtdışında eğitime başlayacakları yıl Türkiye’de YGS ve LYS’ye girmeleri, Tıp doktorluğu alanında ilk 50 bin, Hukuk alanında ilk 190 bin, Mimarlık alanında ilk 250 bin ve Mühendislik alanında ilk 300 bin içerisinde yer almaları gerekmektedir.

Polonya'nın dünya sıralamasında ilk 1000 içinde yer alan üniversiteleri

1 Jagiellonian University

2 University of Warsaw

3 AGH University of Science & Technology

4 Warsaw University of Technology

5 Adam Mickiewicz University Poznan

6 Wroclaw University of Science & Technology

7 University of Wroclaw

8 Medical University Warsaw

9 Nicolaus Copernicus University

10 University of Silesia

11 Medical University Lodz

12 Silesian University of Technology

13 University of Gdansk

14 Medical University Gdansk

15 Lodz University of Technology

16 University of Lodz

17 Gdansk University of Technology

18 Poznan University of Medical Sciences

19    Medical University of Wroclaw - CWTS

20    Medical University of Silesia - CWTS

21    Maria Curie – Skolodowska University - CWTS

22    University of Warmia & Mazury Olsztyn - CWTS

23    Medical University of Lublin - CWTS

İngilizce olarak eğitim alacaksınız.

Polonya’da çeşitli bölüm ve alanlarda %100 İngilizce eğitim alabileceğiniz üniversiteler vardır. İngilizce yeterliliğinize göre ilk sene İngilizce hazırlık eğitimi alarak bölümünüze geçiş yapabilirsiniz. İsteyen öğrenciler için İngilizce dışında Polonya’nın kendi dili olan Lehçe’de üniversite eğitimi almak da mümkündür.

Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

Polonya üniversitelerinin YÖK tarafından tanınmasının en büyük nedeni, Polonya’nın iüyesi bir ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Polonya’da üniversite eğitiminiz tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde Mavi Diplomanızı kullanabilirsiniz. Mavi Diploma size Avrupa ve dünyada Avrupa Birliğın birçok ülkesinde kolayca çalışma imkanı sağlar.

Ekonomik Yaşam

Polonya’da üniversiteler, kaliteli eğitimi uygun fiyata sunar. Polonya’da eğitim alan öğrenciler ekonomik ve yüksek yaşam standartları, geniş sosyal olanaklara sahip olurlar. Yıllık eğitim masrafları 3000-4000 Eur arasındadır. Bir yıllık üniversite eğitiminin eğitim, konaklama, yaşam masrafları gibi temel giderleri için ortalama toplam 8-9000 EUR civarındadır. Bu rakam Türkiye’de okuyacağınız birçok vakıf üniversitesinin yıllık eğitim ve yaşam masrafından çok daha azdır.

Polonya Dünya Sıralamasında ilk 10’da

Kaliteli ve başarılı üniversiteleriyle Dünya sıralamasında ilk 10 içinde yer alan Polonya, mezunlarının çalıştığı yönetici pozisyonlarıyla ün salmıştır. Polonya eğitim sistemi disiplinli ve başarılı oluşuyla bilinir.

Polonya, Avrupa’da ve dünyada tanınan, verdiği kaliteli eğitim ile tanınmış birçok üniversiteye ev sahipliği yapar. Polonya üniversiteleri, farklı ülkelerden birçok öğrenci başvurusu almaktadır. Uluslararası öğrenci profiline sahip üniversiteler mezunlarının kolay iş bulması ve önemli pozisyonlara gelmesiyle tanınmaktadır.

Muadil Belgeler

  • SAT 1 : En az 1000 puan
  • ACT : En az 21 puan
  • Abitur : En az 4 puan
  • Fransız Bakaloryası : Diploma notu en az 12
  • GCE A Level Sertifikası : En az 2 dersten
  • Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureat IB) : En az 28
  • Avusturya Matura Diploması (Matura Reifezeugnis) : En çok 2
  • İtalya Maturita Diploması (Diploma di Maturita) : En az 70

Polonyada eğitiminizin YÖK onayı var.

Bir Avrupa Birliği ülkesinde eğitim aldığınız için diplomanız YÖK tarafından onaylanıyor. Polonya’da eğitim sürecinizin ardından mesleğinizi hem Türkiye’de hem de yurtdışında rahatça icra edebileceksiniz.

Öğrenci Evleri

Polonya’da üniversite eğitimi alacak öğrencilerimiz için Varşova’nın farklı bölgelerinde konuşlanmış, dünyanın farklı ülkelerinden sadece üniversite öğrencilerinin kalabileceği öğrenci evleri konaklamasıdır. Öğrencilerimize, eğitim alacakları üniversitenin lokasyonu göz önünde bulundurularak, tek, çift ya da 3-4 kişi kalabilecekleri öğrenci evlerinin ücretleri, fotoğrafları, üniversiteye olan uzaklıkları, ulaşım olanakları gibi ihtiyaç olan tüm bilgiler sunularak eğitim başlangıcından önce konaklama ayarlanır. Öğrenci evleri, tek kişilik ya da daha kalabalık oda seçeneklerine göre aylık 200€ ila 400€ arasında ücretlendirilir. Evlerin tüm elektrik, su, gaz ve internet ihtiyacı öğrenci evleri yönetimi tarafından karşılanır, öğrenci sadece faturalar için aylık ödeme yapmaktadır. Öğrenci evlerinde kalmak isteyen öğrenciler 6-7 aylık kontrat imzalayarak kontrat bitiminde evden çıkabilir ya da konaklamasına devam edebilir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları

Polonya’da Türkiye’den farklı olarak Kredi Yurtlar Kurumu ya da özel öğrenci yurdu gibi yurtlar çok fazla bulunmamaktadır. Bir çok özel hostel, sadece öğrencilere hizmet vermekte ve özel yurt işlevi görmektedir. Üniversite yurdu ya da öğrenci evlerinde kalmak istemeyen, yer bulamayan ya da geçici konaklama isteyen öğrencilerimize özel yurt ve hostel ayarlanır. Aylık ücreti 200€ ila maksimum 400€ arasında değişen özel yurtlarda kısa süreli konaklama mümkündür, öğrenci bir ay kadar konakladıktan sonra dilediği zaman başka bir konaklama seçeneği araştırabilir ve özel yurtlardan ayrılabilir. 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2020, 19:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER