Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_en3n0o4jkg2abaj6vm715l1e40, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Online Kendi Butiğinizi Nasıl Açabilirsiniz ? - Haberi

Online Kendi Butiğinizi Nasıl Açabilirsiniz ?

Online mağaza açma konusunda referans olabilecek bu yazımızda iş planından pazarlamaya, sosyal medya yönetiminden stok yönetimine değin her şeyi detaylarıyla aktaracağız.

Online Kendi Butiğinizi Nasıl Açabilirsiniz ?

Alışveriş sitesi kurmak için gerekenler nelerdir, sanal mağaza nasıl açılır, internet satış sitesi kurmak için zorunlu yasal ve teknik geliştirmelerde nelere dikkat edilmelidir; özetle internette online mağaza kurmak ile ilgili tüm merak ettikleriniz bu mini e ticaret rehberinde.

1. İş Planı Hazırlamalısınız

Eğer butik mağaza açma niyetiniz varsa, her şeyden önce bir iş planına ihtiyacınız var.

“İş planı” ifadesi de gözünüzü korkutmasın. 100 sayfalık teknik bir metinden bahsetmiyoruz. Butiği açma amacınız, gelir kaynaklarınız, potansiyel giderler, pazarlama ve satış teknikleri şeklinde süreç boyunca sizin önünüzü aydınlatacak ve aynı zamanda kredi-yatırım başvurusu esnasında gösterebileceğiniz bir metin oluşturmanız gerekiyor.

Eğer kredi yada yatırıma ihtiyacınız yoksa, kısaca kendi birikimlerinizle böyle bir işe girecekseniz iş planında işi nasıl kurup iyi mi yöneteceğinize dair temel unsurların yer alması gerekir.

2. Platforma Karar Vermelisiniz

Online butik mağaza açacağınız süre sırf bu iş için kurulmuş platformlardan yararlanabilirsiniz?

Örneğin Gittigidiyor, n11, Etsy, Shopify, Society6 şeklinde platformlar vasıtasıyla siz de kendi mağazanızı oluşturabilirsiniz. Tabii bu platformlara bağlı kalmak zorunda da değilsiniz. Isterseniz kendi web sitenizi kurup oradan da e-ticaret yapabilirsiniz.

Her iki alternatifin de site tasarımı, alışveriş deneyimi gibi mevzularda artıları ve eksileri mevcut. Sadece temel olarak satacağınız ürünler, mağaza üzerindeki denetim düzeyiniz ve mağazanın vitrinini nasıl tasarlayacağınız şeklinde unsurlar iki alternatiften birinin ağır basmasını elde edecektir.

3. Seveceğiniz Bir İsim Bulmalısınız

Açacağınız online mağazaya sevdiğiniz bir isim bulmanız gerekir. Bu isimden kısa süre içinde sıkılıp başka bir isim arayışına girmemeniz de oldukca önemlidir.

şu demek oluyor ki topluluk içinde mağazanızın adını söylerken utanıp sıkılmamanız gerekir. Tabii sizlik normal olan bir şey başkaları için şaşırtıcı ve hayret verici olabilir veya tam tersi olabilir. Fakat neticede orta yolu bularak içinize sinen bir isim bulmanız en ideali olacaktır.

İsim bulma süreci de bir miktar uzun olabilir. Paniğe kapılmanıza gerek yoktur.

Tabii mağazanıza koyacağınız ismin, satışa çıkardığınız ürünlere yönelik atıfta bulunması da yine arzulanan bir durumdur.

4. Tutarlı Bir Estetik  Stil Yaratmalısınız

Sitenizde kullanacağınız fotoğrafları ve görselleri seçerek butiğinize kişisel tarzınızı yansıtabilirsiniz. Burada önemli olan şu sorulara cevap vermektir.

İdeal satın alan kitlenizi kimler oluşturacak?
Bu kişilerin seveceği şeyler neler?
Bu kişiler ne tür şeylerden ne olursa olsun hoşlanmaz?
Ne tür renkler, ne tür kumaşlar onlara hitap eder?
Ne tür gıdaları tüketmeyi tercih ederler?
Bu biçim sorular sayesinde sitenizin seçiminı büyük oranda belirleyebilirsiniz. Kısaca bir kişinin pembe rengini sevmesi ile vegan olması içinde ne tür bir ilişki var diye sorabilirsiniz.

Buradaki temel mantık, tutarlı ve uyumlu bir estetik tarz oluşturmaktır. öteki bir ifadeyle sitenizin tüm unsurları birleşerek bir öykü anlatabilmelidir.

Örneğin Bourbon ve Boots adlı şu internet sayfası buna şahane bir örnek teşkil ediyor.

5. Kendi Markanızı Yaratmalısınız

Deri, metal, ahşap ve burbon temasını yansıtan site sıcak ve tutarlı bir stile sahip.

Aynı bu sitede olduğu gibi sizin ürünlerinizde mağazanızda uyumlu bir görüntü oluşturmalı ve güzel bir hikaye anlatmalı.

Yani temel olarak ürünlerinizin kime hitap ettiğini keşfetmeli ve o kişilere uygun bir yoldam benimsemelisiniz.

Sizlerinde eklemek istediği belirli hususlar var ise , yorum kısmından fikirlerinizi bize iletebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2020, 23:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER