Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_hmt5h6rhipoa66dtt7i3tpm452, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Macaristanda Üniversite Okumak - 2020 - Haberi

Macaristanda Üniversite Okumak - 2020

Yurtdışında eğitim planı yapmakta olan herkes; yeteneklerine, kariyer hedeflerine, kişisel beklentilerine ve bütçesine en uygun eğitim programını alarak, eğitimlerini yurtdışında sürdürecek, en köklü ve uzman akademik kadroya sahip olan Macaristanda üniversite eğitimlerinde Avrupa Standartlarında kaliteli eğitim verilmektedir.

Macaristanda Üniversite Okumak - 2020

Macaristan Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Macaristan, 10 milyonluk nüfusuyla 2004 yılında Avrupa Birliği üyeliğinin ardından eğitim alanında kayda değer bir ilerleme göstererek Avrupa’nın yüksek standartta üniversite eğitimi veren ülkeleri arasında yerini aldı. Orta Avrupa’nın gözde üniversiteleri haline gelen Macaristan üniversiteleri AB standartlarındaki eğitim sistemi ile pek çok ülke arasından öne çıkmış ve Türkiye’de YÖK denkliği karşılığı olması sebebiyle de en çok tercih edilen ülkelerden birisi haline gelmiştir. Lisans bölümleri 3 veya 4 yıl sürmektedir.

İngilizce olarak eğitim alacaksınız.
Macaristan üniversiteleri, birçok farklı alanda ve bölümde 100% İngilizce eğitim vermektedir. İngilizce seviyeniz yeterli değilse, ilk yıl İngilizce hazırlık eğitiminin ardından bölüme geçiş yapabilirsiniz.

Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.
Macaristan, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden biri olduğundan, üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Macaristan üniversitelerinden mezun olduğunuzda Avrupa Birliği’ne üye tüm ülkelerde geçerli olan Mavi Diploma sahibi olursunuz. Bu diploma ile hem Avrupa’da hem de dünyanın birçok ülkesinde rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri uygundur.
Macaristan, diğer birçok Avrupa ülkesine nazaran çok daha ekonomik bir ülkedir. Öğrenciler için eğitim, konaklama, ulaşım ve yemek masrafları Türkiye ile eş değer, hatta daha uygun fiyatlardadır. Özellikle Türkiye’de vakıf üniversitelerinde eğitim almayı düşünen öğrenciler için Macaristan’da eğitim almak çok daha ekonomik bir tercihtir.

Macaristan Üniversiteleri

Üniversite Şehir Açıklama
Peç Üniversitesi (Pécs) Peç 1367’de kurulan, Macaristan’ın en eski üniversitesi. İngilizce Hazırlık, Tıp hazırlık, Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi, Psikoloji, Mimarlık ve daha birçok bölüm.
IBS International Business School Budapeşte Macaristan’ın genç ve dinamik özel üniversitesi IBS’te İngiltere Buckingham Üniversitesi Diploması ve İngilizce hazırlık eğitimi.
Budapest Metropolitan University Budapeşte Animasyon, sinema, medya, tasarım, turizm, fotoğrafçılık ve daha birçok bölüm…
Corvinus Üniversitesi Budapeşte Financial Times İşletme Master eğitimi sıralamasında dünyada ilk 25’te gösterilmiştir.
Eötvös Loránd Üniversitesi (ELTE) Budapeşte Macaristan’ın en iyi dil edebiyat üniversitesi
Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi (BME) Budapeşte Avrupanın en iyi teknik üniversitelerinden, Makina, Elektrik, İnşaat, Mimarlık ve daha birçok bölüm, mühendislik, mimarlık hazırlık.
Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi Budapeşte 1787’de kurulan okul Avrupa’nın en kaliteli ve dünyanın ilk veterinerlik üniversitelerinden
Wekerle Business School Budapeşte Budapeşte’nin genç ve bir o kadar iddealı üniversitesinde Ticaret ve Pazarlama okuyun
Budapeşte Film Akademisi (BFA) Budapeşte Hesaplı Film Eğitimi + Kamera Arkası Pratiği = BFA
Szeged Üniversitesi Szeged Dünyanın en iyi 500 üniversitesi içerisinde yer almakta.
Debrecen Üniversitesi Debrecen Ziraatten işletmeye, müzikten biokimyaya daha birçok bölüm
Dunaujvaros Üniversitesi Dunaujvaros Budapeşte’ye 40 dakika mesafede Dunaujvaros şehrinde hesaplı eğitimin adresi.

Macaristan’daki Üniversitelere Başvuru ve Kabul Şartları

Macaristan’da üniversite eğitimi almak için herhangi bir sınava girmeniz gerekmiyor. Bu sayede Türkiye’deki üniversite sınavlarında istediğiniz puanı tutturamamış olsanız dahi Macaristan’da üniversite okuma fırsatını yakalayabilirsiniz. Hatta üniversite sınavlarına hazırlanmak için ayıracağınız zamanı dil eğitimine ayırabilir, böylece Macaristan üniversitelerinde çok daha başarılı olma fırsatı yakalayabilirsiniz. Macaristan’daki bir üniversiteye başvurunuzu Türkiye’den yapabilir ve Macaristan’da üniversite öncesi hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Hazırlık eğitiminin ardından istediğiniz bir bölüme yerleşme imkanınız vardır. Üstelik Macaristan’daki anlaşmalı olduğumuz tüm üniversitelerin Türkiye’de YÖK denkliği bulunmaktadır. Yani gideceğiniz üniversiteyi tamamladıktan sonra alacağınız diplomanın Türkiye’de de geçerliliği olacak.

Eğitim Süresince ve Sonrasında Çalışma İzni

Macaristan’daki üniversite hayatınız boyunca part-time olarak çalışma iznine sahip olursunuz. Üniversitenizi tamamladıktan sonra diplomanızı almanızla beraber ilk bir yıl içinde herhangi bir iş yerinde çalışmaya başlamanız durumunda süresiz oturuma kadar giden bir sürecin de içine girmiş olursunuz. Üstelik bu çalışma izni sadece Macaristan’da değil tüm Avrupa ülkelerinde geçerlidir.

Macaristan Üniversite Eğitim Fiyatları

Macaristan’da lisans eğitim maliyetleri yıllık 3.000-5.000 Euro arasında seçilen üniversite ve bölüme göre değişiklik göstermektedir.

Bölümler Min Max
Genel Tıp 4.000 € 13.000 €
Diş Hekimliği 13.500 € 16.000 €
Eczacılık 7.000 € 8.500 €
Mimarlık 6.400 € 6.500 €
İnşaat Mühendisliği 6.000 € 6.400 €
Kimya Mühendisliği 6.000 € 6.400 €
Biyokimya Mühendisliği 6.000 € 6.400 €
Bilgisayar Bilimi 6.000 € 6.400 €
Psikoloji 6.900 € 7.000 €
İşletme ve Yönetim 4.600 € 5.000 €
İş Yönetimi 4.400 € 6.000 €
İşletme 3.400 € 5.000 €
Animasyon 6.000 € 6.300 €
Çevre Tasarımı 6.000 € 6.300 €
Finans ve Muhasebe 4.600 € 5.000 €
İletişim ve Medya Bilimi 4.600 € 5.000 €
Film ve Medya 4.600 € 5.000 €
Medya Tasarımı 6.000 €

6.300 €

YÖK’ÜN YENİ KURALLARI

YGS/LYS’ye gerek olmadan başvuru imkanı

YÖK’ün aşağıdaki açıklamasına göre aşağıdaki Macar Üniversitelerine kabul edilen adayların Türkiye’de herhangi bir YGS/LYS sınava girme zorunluluğu bulunmuyor. Bu Üniversitelerden mezun olan Türk öğrenciler mezuniyet sonrası YÖK’e doğrudan denklik için başvurabiliyorlar.

Yükseköğretim Genel Kurulunun 16.06.2016 tarihli toplantısında;

“20 Şubat 2016 tarih ve 29630 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği” kapsamında dördüncü maddenin beşinci fıkrası kapsamında ortaöğrenimlerini Türkiye’de tamamlayan ve yükseköğrenime başlanılan yıl Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmiş olan sıralama kuruluşlarınca yapılan dünya üniversite sıralamalarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen dilimindeki üniversitelerden mezun olanlardan birinci fıkranın (ı) bendindeki YGS/LYS veya muadil sınavlardan alınmış puan koşulu istenmez olarak belirlenmiş olarak belirtilmiştir. Bu sıralandırma kuruluşları

 • Academic Ranking of World Universities (ARWU),
 • CWTS Leiden Ranking Academic Ranking,
 • QS World University Rankings,
 • Times Higher Education (THE) World University Ranking,
 • University Ranking by Academic Performance (URAP) olarak ve belirlenen dilimler ise Kurulumuzca tanınan ilk 1000 sıradaki yükseköğretim kurumları olmasına” karar verilmiştir.

YÖK’ün yukarıda bahsettiği sıralandırma kuruluşlarında yer alan Macar Üniversiteleri

 1. Budapest University of Technology and Economics
 2. University of Pécs
 3. University of Debrecen
 4. Eötvös Loránd University
 5. Semmelweis University
 6. University of Szeged
 7. Corvinus University of Budapest
Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2020, 22:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER