Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_3gm2t0hpvslcoe6ofr55f0ss05, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Nasıl Verilir ? - Haberi

Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Nasıl Verilir ?

Köpek sahibi olan kişiler her zaman çeşitli eğitim merkezlerinden hizmet almaktadır.

Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Nasıl Verilir ?

Bu programda ana hedef köpeğin boynunda kayış takılı olmaksızın tüm temel itaat komutlarının isteklilik ve çeviklik içinde uygulanmasıdır. Eğitimin amacı köpeğin sevk kayışı olmadan temel itaat komutlarının aynen uygulamasıdır. İleri itaat eğitiminde şehirde yaşamı kolaylaştıran farklı komutlar da öğretilir . Temel İtaat eğitimine köpeğiniz 6 aylıkken başlanırken, İleri itaat eğitimine başlamak için köpeğinizin 9 aylık olması gerekir. Aslında bu başlangıç zamanları tamamen köpeğinizin karakteri ve durumuna göre değişebilmektedir. Bazı durumlarda köpeğin karakterine göre Temel ve İleri İtaat eğitimleri birlikte verilebilmektedir. İleti itaat eğitimi tasmasız bir eğitimdir. Bu eğitim programıyla birlikte köpeğiniz, Temel İtaat eğitiminde öğrendiği tüm komutları tasmasız bir şekilde gerçekleştirmeyi öğrenir.  İleri itaati; köpeğin, sahibini gerçek anlamda lider olarak benimsemesi olarak tanımlayabiliriz. Ortamda fiziksel bir bağ, kayış olmasa bile köpek liderlik bağıyla sahibine, yani lidere bağlıdır.

İleri İtaat Eğitimi Nasıl Olur?

İleri itaat eğitimi konusunda uzman olan firmamız, sahip olduğu bütün kaynaklarını köpeklerin eğitimi için kullanmaktadır. İleri itaat eğitiminde, temel eğitimde öğrenilen komutlar tekrar edilir. Ancak bu yapılırken tasma kullanılmaz. Çünkü bu eğitimin amacı köpeğin serbest bir şekilde kendi isteği ile hareket etmesidir. Temelde bu iki sebepten ötürü ileri itaat eğitimi, en azından kısmen her köpeğe verilmelidir. Çünkü hepimiz köpeğimizi sosyalleştirmek için parklara, bahçelere, topluma açık alanlara gidiyor ve köpeğimizin koşup oynaması için tasmasını açmak istiyoruz. Ancak tasması açılan pek çok köpek daha o dakika kontrol dışına çıkıyor. Ancak ileri itaat eğitiminin amaçları arasında, toplum içinde köpeğin tasmasız dolaşması yok. 

YANIMDA: Yanda kayış olmaksızın yürüme             

Bu komutada köpek kullanıcının sol yanında, diz hizasını geçmeden, tüm yönlere, kayışız  sahibinden göz teması kurarak uyum içerisinde yürümesidir. Kullanıcı yavaşladığında köpek yavaşlamalı, kullanıcı hızlandığında köpek hızlanmalı ve kullanıcı aniden durduğunda köpek komut almadan oturmalıdır.İleri itaat eğitiminde YANIMDA komutu, köpeğin sola ,sağa ve geri dönerken kullanıcısında göz temasını kesmemesini ve istekli bir şekilde açılmadan yada geri kalmadan yürümesini hedefler.

 OTUR: Oturarak sahip ile göz teması kurma

Köpek kullanıcı ile yürürken ne kadar istekli ve arzulu ise otururken de o kadar istekli olmalıdır. Kullanıcı yürürken durduğunda köpek otomatik olarak ikinci bir komut gerekmeden ve OTUR demeden oturmalıdır. Ayrıca eğitim alanı dışında köpekte kayış olmaksızın kullanıcının neresinde olursa olsun(ön,sağ,sol,arka) tek sesli OTUR komutu ile aniden oturmalıdır.

Otur Bekle Komutu:

Otur komutu ile oturttuğunuz köpeğinizin yanından uzaklaşmak ve sizi hareketsiz olarak siz yanına gelene kadar beklemesini sağlamak için kullanılır. Otur komutundan sonra bekle diyerek yanından uzaklaşırsınız. Bekle komutu süresince köpeğinizin yanından top, kedi, başka köpek veya insan geçebilir. Bütün bunlara karşın pozisyonunu bozmamalı.

Yat Komutu:

Köpeğin, durur, oturur, yürür ya da koşar vaziyetteyken “yat” komutunu icra etmesi, ikinci bir komuta kadar da pozisyonunu çeldiricilere ve dikkat dağıtıcılara rağmen korumasıdır.

Yat Bekle Komutu:

Yat komutu ile yatırdığınız köpeğinizin yanından uzaklaşmak ve sizi hareketsiz olarak ikinci bir komuta kadar beklemesini sağlamak için kullanılır. Bekleme süresi otur – bekle komutuna nazaran biraz daha fazla olabilir.

Çevresel Faktörler;
Ona sunduğunuz imkanlar, evinizde baktığınız alternatif bir evcil hayvan,gördüğü ilgi ve ona sağlayabileceğiniz imkanlar burada baskın gelir. Ona ayrı bir mama kabı almanız ya da ilgili davranmanız eğitim sürecine olumlu yansıyacaktır.
Alternatif Öğreti;
Alternatif olarak eğitim vermek oyunlardan geçer. Kedinizle yavruyken oynayacağınız oyunlar onun öğrenme eğilimini güçlendirir. Bazı davranışları oyunların arasına sıkıştırarak alternatif bir eğitim sistemini oturtmanız mümkündür.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER