Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_k2p7btust0khhak92bd9abbg81, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Kanada'da Üniversite Okuma Rehberi 2020 - Haberi

Kanada'da Üniversite Okuma Rehberi 2020

Bir Yılda Üniversite İçin Yeterli İngilizce Seviyesine Ulaşırken, Bölüm Derslerinizi de Almaya Başlayabilirsiniz

Kanada'da Üniversite Okuma Rehberi 2020

Kanada’da veya yurtdışında çoğu ülkede üniversite okumak için hazırlık(foundation) adı verilen programı okumak zorunludur. Bu programlarda öğrenci üniversiteye başlamak için yeterli İngilizce seviyesine erişirken bir yandan da üniversite derslerine hazırlanmaya başlar. Hazırlık programını başarıyla tamamlayan öğrenciler üniversite başvurularına hızlıca yanıt alır ve Kanada’daki üniversite eğitimlerine başlangıç yapabilirler. 

Yüksek standartlardaki üniversite eğitimi, yüksek hayat standartları, maliyetlerinin uygunluğu ve öğrencilere mezuniyet sonrası tanıdığı imkanlarıyla Kanada üniversitelerinin popülerliği ülkemizde yıldan yıla artmaktadır.

Kanada’da üniversite yerleştirmeleri merkezi tek bir kurum tarafından yapılmamaktadır. Çoğu devlet üniversitesi olan 100’e yakın üniversitenin her birinin kendi kayıt ve kabul koşulları söz konusudur.

Kanada’da üniversite okumanın birçok avantajı bulunur. Mesleki bir bölümden mezun olanlara sertifika imkanı tanımakla birlikte iş imkanı da tanıyan ülke, yüksek okullardan üniversitelere geçiş olanağı da tanımaktadır. Kayıt ve eğitim kolaylığının yaşanması açısından geliştirilmiş bir eğitim sistemine sahip olan Kanada, öncelikle 2 yıllık bir okul hayatını sunar, akabinde mesleki bir alan veya 3-4 yıllık üniversitelere geçiş hakkı tanır. Bu da öğrencilerin eğitim süreçlerine daha rahat alışmalarını sağlamakla birlikte eğitimlerinin daha verimli geçmesine de zemin hazırlar.

Eğitimde gösterdiği ciddi gelişmelerle dünyanın en gözde ülkelerinden biri olmayı başaran Kanada’da Fransızca ve İngilizce dilleri kullanıldığı için uluslararası öğrencilerin her iki dile yakın durmalarını sağlar. Ön lisans, yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenlere sunulan cazip seçenekler ve üniversite harç masraflarındaki ekonomik rakamlar, eğitim döneminin daha uygun şartlarda devam etmesini sağlamaktadır.

Kanada Üniversite Eğitimi

Kanada Üniversite eğitiminde dünyanın sayılı ülkelerindendir. Kanada’da alacağınız lisans veya üniversite eğitimi dünyanın her yerinde seçkin bir diploma olarak kabul edilmektedir.

Kanada’da bir akademik yıl genelde 2, bazı üniversitelerde ise 3 sömestirdir. Bu sebeple bir çok üniversitede hem Ocak hem de Eylül ayında eğitime başlamak mümkündür. Eylül’de başlayacak programlar için en geç Ağustos, Ocak ayında başlayan programlar için ise en geç Aralık ayında başvuru yapmış olmak gerekir.

Kanada Üniversite Eğitim Sistemi

Kanada üniversite eğitiminde okula kabul ve giriş için özel sınavlar yoktur. Her üniversite kendi kabul şartlarını kendi belirler ve her başvuru bireysel olarak değerlendirilir. Kanada üniversiteleri Fransız college ve İngiliz üniversite sisteminden esinlenerek bugünkü halini almıştır. Bu yüzden bazı üniversiteler aynı zamanda college diye de anılırlar.

Kanada’da ülke genelinde çok sayıda üniversite ve kolej bulunmaktadır. Kanada üniversite leri kaliteli eğitimleri, araştırmaları ve bilimsel yayınları açısından dünyaca ünlüdür ve uluslararası alanda kabul görmektedirler. Kanada üniversitelerinden alınan dereceler prejtij açısından Amerikan ve İngiliz üniversitelerine eşdeğer kabul edilmekte olup, Kanada üniversitelerinin büyük bir kısmı devlet üniversitesidir.

Kanada üniversite eğitimi birbirinden farklı bilim dallarında lisans eğitiminden doktoraya kadar tüm alanlarda diploma olanağı sağlamaktadır. Ayrıca çok çeşitli sertifika programları ve profesyonel amaçlı programlar da mevcuttur. Üniversitelerin eğitim ücretleri bulunduğu bölgeye, kurumun yapısı ve sunduğu programlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Dönem olarak eğitim genelde Eylül ve Mayıs arasındadır ama bazı üniversitelerde 3 dönemli eğitim de uygulanmaktadır.

YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) Denkliği

Kanada'daki üniversitelerin birçoğu dünyanın en prestijli okulları arasında yer aldığından bu okullardan alınacak diplomalar dünyanın bütün ülkelerinde geçerli olduğu gibi ülkemizde de YÖK tarafından kolaylıkla denklik alabilmektedir.

Başvuru Koşulları

Kanada'da üniversite eğitimi alabilmenin koşullarını her üniversite kendisi belirlediğinden her ne kadar ülke genelinde geçerli bir sistem olmasa da temel olarak öğrencilerden talep edilen bazı yeterlikler söz konusudur. Üniversitelerin bunların dışında talep ettiği kriter ve belgelerin okulların internet sitelerinden öğrenilmesi gerekir. Kanada genelinde üniversiteler tarafından istenilen temel kriterler ve belgeler şunlardır:

Lise Diploması

Kanada üniversitelerinde eğitim görebilmek için TYT ve AYT sınavlarına girme zorunluluğu yoktur. Kanada tarafından tanınan herhangi bir liseden yüksek bir diploma notuyla mezun olmuş öğrenciler Kanada'daki üniversitelerin istedikleri bölümlerine başvuruda bulunabilirler.

EĞİTİM SONRASI VATANDAŞLIK HAKKI

Kanada’ya  ‘’dünya üzerindeki yaşanılası birinci ülke’’ denmesi boş yere değil!

Kanadalılar yabancılara karşı misafirperverdirler ve farklılıklara her zaman saygı gösterirler.  Eğitim kurumları yurtdışından gelen öğrencileri teşvik eder ve birçoğu uluslararası öğrenci sayısını artırmayı amaçlarlar.

Kanada’ da eğitimini tamamlamış, mesleki kalifiyeye sahip olmuş, eğitimi sayesinde mükemmel bir İngilizceye sahip, Kanada kültür ve yasasını benimsemiş bir mezun olarak mezun olarak,  eğitiminiz sonrası oturum başvurusu hakkı vererek ikinci bir vatandaşlığa sahip olabilir siniz!

İngilizce kursu süresince öğrenciler çalışma hakkına sahip değildirler. Fakat Üniversite ya da Master eğitimlerine başladıklarında part-time yani haftada 20 saat çalışma hakkına sahip olabilmektedirler. Bu çalışma hakkı öğrencilerin kendilerine zenginlik sağlamaları için değil, mesleki alanda becerilerini geliştirebilmeleri için tanınmıştır. Öğrenciler mezuniyetleri sonrası eğitim aldıkları sene kadar full-time çalışma hakkına başvurabilir ya da ülkelerine dönebilirler.

Yaşam koşulları

Kanada, Amerika kıtasının en kuzeyinde bulunan ülkedir. Sahip olduğu hayat şartları ve kültürü ile dünyada kendini kanıtlamayı başarmış bir yerdir. Yaşam şartları gayet iyi olan ülkede en çok ihtiyaç duyulan alanlar sağlık personeli, petrol mühendisi ve akademisyenlerdir. Lise mezunu olan ve İngilizce bilen kişilerin Kanada’da vize almaları çok daha rahattır. Tabi ki üniversite eğitimini burada alan öğrenciler bu konuda daha fazla avantaja sahip olabiliyorlar. Amerika ile komşu olmasına rağmen vize uygulamasında “kura şartı” aranmıyor ama bunun yanında istenen şartlara uygun olan kişilerden vize ücreti olarak 550 Kanada Doları istenmektedir.

Kanada’da yaşam şartları ve koşullar, diğer ülkelere göre daha uygundur. Kozmopolit bir yapıya sahip olmasının getirisi olarak göçmen nüfusu azdır. Din, dil ve ırk sorunu görülmediği için ülkede yaşayan insanlar çok daha mutludurlar. Burada yaşayan göçmenlere de vatandaşlara uygulandığı gibi vergi mükellefiyeti olmaları şart koşuluyor bu durum, ülke ekonomisine katkı sağlamakla birlikte yaşam koşullarında eşitliğin sağlanmasını da beraberinde getiriyor. Ülkede suç oranının çok düşük olması, kaliteli yaşam adına imkanların geniş tutulması gibi pek çok getiriyi vatandaşlarına ve çalışanlarına getiriyor.

Kanada Üniversiteleri

Üniversite Şehir Açıklama
Algoma Üniversitesi Saulte Ste., Marie Otuzdan fazla akademik program, kişisel ilgi ve başarıl odaklı eğitim, kültürlerarası öğrenme
Algonquin College Ottowa Zengin program seçenekleri, co-op veya saha çalışmasıyla deneyim esaslı öğretim anlayışı
Vanwest College Vancouver, Kelowna Kanada’da çalışma izinli diploma programları için uygun maliyetli okul
Centennial College Toronto Uygun eğitim ücretleri ve ödeme seçenekleri, Dünyanın en iyi üniversiteleri ile ortak program ve geçiş imkanları
Thompson Rivers Üniversitesi Kamloops Kanada’nın en prestijli üniversitelerinden
Niagara College Ontario Kanada’da çok farklı alanlarda sertifika, diploma ve lisans programı bulunan popüler eğitim kurumu
Windsor Üniversitesi Ontario Kanada’da işletme, mühendislik, dil bilimi eğitiminde ön plana çıkan kampüs üniversitesi
Seneca College Toronto Bir, iki ve üç yıllık sertifika ve diploma programlarıyla 1966’dan beri Toronto’da eğitim veriyor
Douglas College Vancouver Yüzlerce alanda kısa ve uzun süreli programla Vancouver’da üniversite eğitimi için ideal
Arbutus College Vancouver Kanada’da 2 ila 20 ay arasında değişen onlarca çalışma izinli sertifika programı
University Canada West Vancouver Kanada’da özellikle işletme bölümlerinde öne çıkan modern bir özel üniversite
Georgian College 7 Farklı Kampüs Kanada’daki en iyi sanat ve teknoloji okullarından, farklı kampüslerde eğitim seçeneği
Lambton College Ontario Kanada’da sertifika ve lisans programlarında eğitim için en çok seçenek sunan okullardan
Sheridan College Brampton, Mississauga, Oakville Kanada’nın en iyi devlet okullarından, sertifika ve diploma programlarında öne çıkıyor
St. Lawrence College Brockville, Cornwall, Kingston Kanada’da işletme, grafik dizayn, mühendislik, gastronomi gibi alanlarda onlarca sertifika ve diploma programı
Durham College Oshawa, Whtby Ontario’da yer alan, 1967’de kurulmuş, Kanada’nın en çok tercih edilen devlet üniversitelerinden
Acsenda School of Management Vancouver Mezuniyet sonrası Kanada’da üç yıla kadar çalışma izni elde edeceğiniz özel okul
Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2020, 22:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER