Hepsiburada.com'da Sanal Mağaza Nasıl Açılır Ve Yönetilir ?

Hepsiburada mağaza açma diğer bir deyişle Hepsiburada dükkan açma ile ilgili tüm merak ettikleriniz bu e-ticaret rehberinde.

Hepsiburada.com'da Sanal Mağaza Nasıl Açılır Ve Yönetilir ?

Hepsiburada nedir?
Hepsiburada, 2001 yılında itibaren Türkiye’de online alışveriş sektöründe yer edinen önemli oyunculardan biri. İlk kurulduğunda kendi stoğundaki ürünleri doğrudan tüketicilere ulaştıran bir B2C e-ticaret sitesiyken, son yıllarda farklı şirketlerin kendi mağazalarını açarak, kendi ürünlerini satabildikleri bir online pazaryeri oldu. Hepsiburada’da şu an 30 kategoride 12 milyondan fazla ürün, internetten alışveriş yapanlarla buluşuyor.

Hepsiburada iyi mi çalışır?
Hepsiburada, bir B2C, şu demek oluyor ki şirketten tüketiciye iş modeli ile çalışıyor. Tüketiciler, bu siteye gelmiş olarak aradıkları ürünleri sepetlerine ilave ederek, satın alabiliyorlar. Hepsiburada’nın bir sanal pazaryeri haline gelmesiyle beraber şirketler Hepsiburada mağazası açma talebinde bulunarak, kendi dükkanlarını da burada açabiliyorlar.

Hepsiburada farklı şirketlere kapılarını açtığı şeklinde, kendi stoğunda da ürünler bulunduruyor. Bu sebeple de tüketiciler ürün kategorilerine göre ya Hepsiburada’dan veya herhangi bir satıcı firmadan ürünleri satın alabiliyorlar.

Hepsiburada mağazası açan firmalar, ürünleri tüketicilere kendileri göndermekle yükümlüler. Yani Hepsiburada mağazası açmış olduğunızda ürünlerinizi Hepsiburada’ya değil, direkt tüketiciye kendiniz göndermiş oluyorsunuz.

Neden Hepsiburada Mağazası Açmalıyım?
Hepsiburada, Türkiye’nin en bilindik ve en eski e-ticaret şirketlerinden biri. Bu da onu güvenilir ve bilindik bir marka haline getiriyor. Hepsiburada’da mağaza açamak, Hepsiburada’nın gücünden yararlanmanız için bir fırsat haline gelecektir. Bu mecranın kendi kitlesinin bulunması ve tüketicilerin bu mecraya güvenmesi, sizin de satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Hepsiburada Mağazası Avantajları
Geniş çaplı bir kitleye ulaşabilirsiniz.Hepsiburada’nın kendine ait bir kitlesi bulunmakta ve siz de Hepsiburada mağazası açmış olduğunızda bu kitleye ulaşma fırsatı bulursunuz. Sıfırdan bir hedef kitle yaratmaktansa mevcut bir kitleye ulaşmanız, marka bilinirliğinizi daha hızlı bir halde duyurmanıza da yardımcı olur.

Hepsiburada’nın marka gücünden faydalanırsınız

Bu mecrada bir mağaza açmış olduğunızda kendi şirketinizin arkasına bununla beraber Hepsiburada şeklinde bir gücü de almış olmuş olursunuz. Böylelikle Hepsiburada’nın firmalara sağladığı avantajlardan yararlanabilir ve satışlarınızı bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Tüketiciler Hepsiburada’ya güvenirler

Tüketiciler tanımadıkları bir siteden alışveriş yapmaktansa bildikleri ve güvendikleri bir siteden alışveriş yaparlar. Bu noktada da Hepsiburada’nın marka gücü, sizinde tüketicilere bu güveni vermenizi sağlar. Tüketiciler Hepsiburada üzerinden de olsa sizin mağazanızından sipariş verdiklerinde markanızı tanıtma şansı elde etmiş olmuş olursunuz.

Hepsiburada Mağazası Dezavantajları
Rekabette öne çıkamamak

Hepsiburada’da mağaza açan birçok firma olduğundan bu firmalar arasından sıyrılmanız zor olabilir. Ek reklam çalışmaları yahut fiyat rekabetine girmeniz gerekebilir. Bu da ciddi bir rekabetle baş edebilecek gücünüz olması gerektiği anlamına gelmekte. Bu rekabetle baş edememeniz ve ürünlerinizi öne çıkartmamanız, satış yapmamanıza neden olabilir.

Komisyon ücretleri

Her online pazaryerinde olduğu gibi Hepsiburada’da mağazalar için komisyon ücretleri bulunmakta. Ürünlerinizin satış tutarlarını belirlerken bu komisyon bedellerini de dikkate almanız gerekecektir. Tabii ki bu komisyon oranları ürünlerin satış fiyatlarının artmasına neden olacağı içi fiyat rekabetine girmekte zorlanabilirsiniz.

Marka yaratmanız zor olsa gerek

Hepsiburada’nın gücünü arkanıza almış olsanız da tüketicilerin nezdinde bir marka yaratmanız bu mecralar üzerinde bir fazlaca zordur. Çünkü tüketiciler bir ürün aradıkların herhangi bir mağaza aramazlar ve bu ürünün kim tarafından satıldığı ikinci plandadır. Tüketici bir sonraki alışverişinde yine aynı mağazadan alışveriş yapmayı planlayamayabilir; bu da naturel olarak bir marka değeri yaratmanızın önüne geçer.

Her online pazaryerinin kendine has kuralları olduğu gibi hepsiburada mağaza açma şartları da vardır ve bu mecralarda mağaza açan firmaların bu kurallara uymaları beklenir. Bu kurallara uyulmaması durumunda cezai yaptırımlar uygulanabildiği benzer biçimde firmanın mağaza üyeliği de iptal edilebilir.
 

Hepsiburada Mağaza Açmak için gereken Belgeler nedir?
 

Hepsiburada’da mağaza açmak için bir ekip detayları sağlamanız ve lüzumlu belgeleri Hepsiburada’ya sunmanız gerekmektedir. Hepsiburada dükkan açmak ile ilgili detayları ve belgeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

-Vergi Levhası
-İmza sirküleri
-Banka bilgileri
-Etkinlik Belgesi
Ticari Sicil Gazetesi’nde yer edinen unvan ve adres bilgileri, Vergi Levhası ve faaliyet Belgesi’nde yer edinen bilgiler uyuşmalıdır
Şahıs firmalarının, ticaret Odası kayıtları bulunuyorsa bu evrakların sunulması gerekmektedir; eğer bu kayıt bulunmuyorsa, bu evraklar lüzumlu değildir,
Tüm belgelerde kaşe ve ortakların ıslak imzasının bulunması gerekmektedir

Hepsiburada Mağazası Ne Kadar Sürede Açılabilir?
Tüm evraklarınızı eksiksiz bir şekilde doldurduktan ve ürün kategorileriniz ile ürünlerinizi belirttikten sonra Hepsiburada tarafınca mağazanızın onaylanması yahut talebinizin reddine dair size bir geriş dönüş yapılacaktır. Hepsiburada tarafınca bilgilerinizin onaylanması durumunda mağazanızı açarak satışa başlayabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 01:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER