Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_hsc1fse01c0kbkarsoc0mrang5, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
eBay'de Nasıl Satış Yapılır ? - Haberi

eBay'de Nasıl Satış Yapılır ?

ebay dropshipping yani özetle ebay store üzerinden ebay satış yapmak / ebay ürün satmak ile ilgili tüm merak ettikleriniz bu yazımızda.

eBay'de Nasıl Satış Yapılır ?

eBay, 1995 Yılında Pierre Omidyar tarafından kurulan dünyanın en kapsamlı açık arttırma ve çevrimiçi satış sitesidir. İlk kurulduğu yıllar içerisinde sadece online açık arttırma modeliyle pazara giriş yapmış olan eBay daha sonradan farklı satış modellerine de imkan sunarak en popüler satış platformu haline gelmiştir.

eBay'i kullanarak artık kullanıcılar istediği her alandan ürünü bulabilir ve dünyanın neresinde olursa olsun hem satış hem de alış işlemi gerçekleştirebiliyor. eBay'de sıfır ürünlerin yanı sıra  ikinci el ürünler, kitaplar, kıyafetler ve hatta oyuncuklara kadar her kalemden bir ürün bulabilmek mümkün.

eBay sayesinde milyarlarca insan dolaplarındaki fazlalık eşyalarından kurtulurken bütçesine de katkı sağlayabiliyor. eBay üzerinden alış veya satış işlemi gerçekleştirebilmeniz için ücretsiz bir hesaba oluşturmanız ve bir kredi kartına sahip olmanız yeterli oluyor. Ardından isterseniz ürünleri açık arttırmaya katılarak isterseniz de hemen al seçeneğiyle satın almaya başlayabiliyorsunuz. Ülkemizin popüler E-ticaret sistemlerinden olan Gittigidiyor.com internet adresi de eBay'e satılması sonucunda bir eBay girişimine dönüşmüştür.

eBay’da İşlem Akışı Nasıl Olmaktadır?

eBay’da ki sistem sitenin temel amacı alıcı ve satıcıyı buluşturmaktır. Satılacak ürünü yayınlayarak aracılık rolü üstlenir. Satıcı ürünü satmak istediği zaman eBay’a anlaştığı belli komisyonu ödemek zorundadır. Bu komisyon neticesinde eBay para kazanır.  

Alıcı kapanış fiyatı ve belirtilen posta ücreti dışında bir ücret ödemez. Uluslararası para göndermek için ödeme şekline ve tarzına göre aracı kuruma para ödemek gerekebilir.

En bilinen ödeme şekiller PayPaL ve Western Union’dur.

eBay Puanlama Sistemi

eBay’da satıcı ve alıcı işlemi gerçekleştirdikten puanlama yapmaktadır. Bu puanlama sistemi ile alıcı satıcıya, satıcı alıcıya puan vererek. Bu puanlama profillerin eBay üzerindeki durumları açısından çok önemlidir. Olumsuz yorumlar eBay üzerinde ki satışlarınızı azaltabilir. Olumlu yorumlar sizi eBay’da yukarı çıkarabilir.

eBay hesabı oluşturun

eBay’in ana sayfasına gidin ve sayfanın üstüne yer alan “kayıt ol” veya “register” linkine tıklayın. İsminizi, geçerli e-posta adresinizi girmeli ve bir şifre yazmalısınız. Bunu yaptıktan sonra kullanıcı adı seçmeniz istenir.

eBay girmiş olduğunuz e-posta adresine e-posta gönderir. Hesabınızı onaylamak için e-postadaki talimatları takip edin.

Var olan bir işiniz varsa iş hesabıyla da kayıt yapabilirsiniz. Kayıt ol sayfasının üstündeki “iş hesabı aç” linkine tıklayın. İşletme adınızı ve diğer ek iletişim bilgilerini girin.

Ödeme yönteminizi seçin

eBay alım ve satım işlemleri için bir sürü ödeme seçeneği sunar ancak en popüler olan Paypal’dır. eBay’in sitesindeki linkleri takip ederek veya www.paypal.com’u ziyaret ederek Paypal hesabı açın.

Paypal ile başlamak iyi stratejidir. Satış sürecine hakim olduktan sonra veya müşteriler alternatif ödeme seçenekleri talep ettiğinde ödeme seçeneklerinizi genişletebilirsiniz.

Banka hesap bilgilerinizi girmeniz gerekecek, bu nedenle buna hazır olun.

eBay satıcının internet ticari hesabı aracılığıyla ProPay veya Skrill, Kredi /Hesap kartı ile yapılan ödemeleri de kabul eder.

Başka seçenekleri de araştırmak isteyebilirsiniz ve kendiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz. Kabul edilebilir olanları görmek için eBay’in kabul edilen ödeme politikalarını inceleyin.

eBay Mağazası Avantajları

Sıfırdan bir kitle yaratmanıza gerek kalmaz

eBay’in kendi müşteri ve ziyaretçi kitlesi olduğu için, internette satış yapan yeni bir firma olarak sıfırdan bir kitle yaratmaya çalışmazsınız. Bu platformu hali hazırda ziyaret eden mevcut kullanıcı tabanına anında ulaşma şansınız olur.

eBay’in imkanlarından yararlanırsınız

eBay’in satıcılara sağladığı fırsat ve avantajlardan yararlanma fırsatınız olur. Ziyaretçi kitlesi, reklam metodlarıyla ürünleri öne çıkartma ve uluslararası satış yapabilme imkanı gibi birçok farklı imkandan yararlanma şansınız olur.

Uluslararası satış imkanı

eBay üzerinde mağaza açtığınızda sadece Türkiye içinde değil, yurtdışına da ürün gönderimleri yapma fırsatınız olur. Ürünlerinizi listelediğinizde yurtdışı gönderim yaptığınızı da belirtmeniz ya da hedef ülkelere göre ürün açıklamalarınızı belirtmeniz ve hedef dili kullanarak metinlerinizi oluşturmanız yurtdışı satışlar için size kapı açacaktır.

Kaydetmeden önce her şeyi iki kere kontrol edin

Tekrar kontrol etmek ve onaya basmak için her şeyi doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olun. Onaya basmazsanız giriş olmaz. Onaya basarsanız da ürününüzün eBay’de yer aldığına dair bir e-posta alırsınız.

Yazdıklarınızı kontrol edin. Büyük harfleri ve noktalama işaretlerin doğru kullanmanız okumayı kolaylaştırır.

Bütün hataları düzeltin. İlk teklif verilene kadar hataları düzeltmeye devam edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2020, 17:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
HASAN
HASAN - 1 yıl Önce

Detaylı bir bilgilendirme olmuş. Teşekkürler

SIRADAKİ HABER