Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_6755mlvrj5gp14jfeof074vuf0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Amerikada Yüksek Lisans ( Master ) Yapmak - Haberi

Amerikada Yüksek Lisans ( Master ) Yapmak

Amerika’ da Master Programları 2 yıl sürmektedir. Amerika’ da yüksek lisans ücretleri yıllık 20binUSD ile 55binUSD arasında değişmektedir.

Amerikada Yüksek Lisans ( Master ) Yapmak

Öğrenciler, bir ABD üniversitesine ya da yüksek okuluna giriş hakkı için başvururken, her bir kurumun farklı düzeylerdeki seçme ve giriş standartları ile karşılaşırlar. ABD yüksek öğrenim kurumları benzersiz çeşitlilik gösterir. Temel farklılıklar arasında, kurumun türü (kamu veya özel), öğrenci sayısı, derece türleri, ücret ve yer sayılabilir. Amerikan üniversitelerine lisans yerleşimi yapılırken genellikle dikkate alınan temel faktörler şunlardır;

 1. Yeterli düzeyde İngilizce bilgisi
 2. Belirli bir düzeyde not ortalaması (GPA)
 3. GMAT (Graduate Management Admission Test) yada GRE (Graduate Records Examinations) sınavı skoru
 4. Diğer Faktörler (profesyonel iş deneyimi yada stajlar)

Dünya çapında tanınmış üniversitelerde İngilizce olarak eğitim alacaksınız.

Amerika başta Stanford Üniversitesi, Harvard Üniversitesi ve Yale Üniversitesi olmak üzere dünya sıralamalarda her yıl ilk 10’da yer alan prestijli ve saygın dünya çapında en iyi okullara ev sahipliği yapar.

İngilizce’nin ana vatanında eğitim alacaksınız.

İngilizce seviyeniz yeterli değilse, ilk yıl İngilizce dil okulu ardından üniversiteye başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca üniversiteler, öğrencilerimiz için yüksek lisansa hazırlık için pre-master programı sunmaktadır.

Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

Amerika üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. İngiltere üniversitelerinden mezun olduğunuzda tüm dünyada geçerli olan Mavi Diploma sahibi olursunuz. Bu diploma ile hem Avrupa’da hem de dünyanın birçok ülkesinde rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Yaşam koşulları ve eğitim koşulları ile dünyanın en ideal ülkelerinden birisidir.

Amerika, ana dili İngilizce olan ve bu dilde eğitim veren ülkeler arasında öğrenim ücretleri düşük olan ve dünya sıralamasında en üst sıralarda eğitim kurumu bulunan ülkedir.

Özellikle akademik eğitim almak isteyen öğrencilerin, üniversite ve programları seçerlerken, üniversitenin bulunduğu eyalete, uluslararası öğrencilere sunulan sosyal ve akademik imkanlara da dikkat etmeleri gerekmektedir.

Master  eğitimleri, Birleşik Devletlerin’de genel olarak 2 yıl sürmektedir.Ancak bu süre, iş tecrübesi yada üniversitelere sunacağınız ek belgeler sayesinde daha da  kısa sürede bitirilebilmektedir. Birleşik Devletler’deki master eğitimlerinde kredi sistemi mevcut olduğundan dolayı, dönem başına ne kadar yüksek kredi alırsanız, eğitiminizi daha kısa sürede bitirme şansına sahip olursunuz.

Amerika Birleşik Devletlerinde akademik eğitim alan yaklaşık 500,000 öğrenci olduğu tahmin edilmektedir.Bu rakamın içinde Türkiye’den gitmiş ve eğitim alan öğrenci sayısı ise yaklaşık olarak 40,000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.Bu öğrenci oranı  yıldan yıla artış göstermektedir.Bu kadar fazla uluslararası öğrenciyi bünyesinde barındıran bir ülkedeki üniversitelere de aynı oranda öğrenci başvuruları yapılmaktadır.

Lisans düzeyinde okuyacak öğrenciler için Amerika’daki imkanlar sadece üniversitelerin vereceği akademik başarı, spor, resim, müzik gibi yetenek bursları ile sınırlıdır. Lisansüstü düzeyinde Amerikan üniversitelerinden burs ya da asistanlık sağlayabilmek için çok iyi derecede İngilizce bilmek, Amerikan üniversitelerine girişte istenen testlerden en üst düzeyde puan almak ve çok yüksek bir not ortalaması tutturmak (yani okulun ve bölümün en iyi öğrencilerinden biri olmak) gerekmektedir.

Amerika’da Yüksek Lisans Başvuru Evrakları

 • Lisans diploması veya çıkış belgesi
 • İki ayrı akademisyenden referans mektubu
 • Kabul de etkili olabilecek diğer eğitim belgeleri ve sertifikalar
 • Master yapılacak alanla ilgili iş deneyimi varsa, bir veya iki profesyonel referans
 • Lisans eğitimi süresince alınan bütün dersleri belgeleyen transkript
 • Yeterli düzeyde üniversite mezuniyet not ortalaması
 • Niyet mektubu
 • Başvuru Formu
 • Banka Mektubu ve Taahhüt
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2020, 18:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER