Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_kmdkb5036pv47ov3vl02ocum42, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Amerikada Üniversite Okumak - 2020 - Haberi

Amerikada Üniversite Okumak - 2020

Amerika’da devlet üniversiteleri, Amerika’ da özel üniversiteler, Amerika’ da 2 senelik komünity kolejler olmak üzere 4500 okul bulunmaktadır.

Amerikada Üniversite Okumak - 2020

Amerika’da Üniversite Okumak

Amerika’da üniversite okumak neredeyse tüm öğrencilerin hayalidir. Lisans eğitimi için izleyebileceğiniz iki temel yöntem bulunmaktadır: Ya doğrudan dört yıllık bir üniversiteye başvuru yapabilirsiniz, ya da iki yıllık Yüksek Okul (Community College) kaydı yaptırdıktan sonra, üç ve dördüncü yıllar için dilediğiniz bir üniversiteye devam ederek lisans tamamlayabilirsiniz. Her iki tercihte de sonuç olarak 4 yıllık bir üniversitenin lisans diplomasını alırsınız. Yüksek okullar (Community College) Amerika’da yüksek öğrenim için en çok tercih edilen başlangıç biçimidir. Bunun 3 temel sebebi vardır. Birincisi, Yüksek okullara kayıt yaptırmak ve kabul almak , 4 yıllık üniversitelere göre çok daha kolay ve zahmetsizdir. Çoğu zaman yüksek bir TOEFL derecesine ya da SAT sınavına girmek zorunda kalmaksızın eğitime kabul edilirsiniz. İkincisi, yüksek okullar (Community College), dört yıllık üniversitelere kıyasla çok daha ekonomiktir. İlk yılınızı bu okullarda geçirerek çok önemli miktarda tasarruf edebilirsiniz. Üçüncüsü ise, 2 yıllık yüksek okullardan mezun olan öğrenciler, Amerika’daki 4 yıllık üniversitelerin çoğuna doğrudan kabul edilirler ve eğitimlerine hiçbir aksama olmadan rahatlıkla devam edebilirler, ve bitirdikleri üniversitenin de diplomasını aldıkları için 2 diplomaya birden sahip olurlar.

Doğru Program ve Üniversite Seçimi

Amerika’da eğitim almaya karar verdiniz, bütçenizi ayırdınız, sıra doğru programı ve üniversiteyi seçmeye geldi. Öğrenim göreceğiniz alan ve okulunuza karar vermeden önce uzun süreli ve ayrıntılı bir araştırma yapmanızı öneririz. Zira Amerika, dünyanın en popüler eğitim destinasyonlarından biri olmasının yanı sıra, öğrencilerin okumak için İngiltere, Kanada ve Avustralya’dan daha fazla ücret ödemek zorunda kaldığı ülkelerin başında gelir

Devlet Kolej ve Üniversiteleri

Merkezi Eyalet tarafından desteklenmektedir ve her bir eyalette en az bir Devlet Üniversitesi ve/veya  Koleji bulunur. Devlet Üniversitelerinde fiyatların düşük olması kalitenin düşük olması anlamına gelmez. Ücretin düşük olmasının nedeni üniversitelerin eyalet bütçesinden daha fazla mali kaynak almasıdır. Ancak devlet üniversiteleri öğrenci kabul ederken önceliği kendi eyalet sınırlarında yaşayan öğrenciler verirler. Fakat son yıllarda birçok devlet üniversitesi yabancı öğrencilere sıcak bakmaktadır.

Özel Üniversiteler ve Kolejler

Sayıları oldukça fazladır. Her bir Eyalette en az 4-5 özel kolej veya üniversite vardır. Ücretleri devlet okullarına oranla bir hayli yüksektir. Program çeşitliliği açısından çok zengin olmamasına rağmen belirli alanlarda uzmanlaşmaya giderler. Çok sayıda özel okulun bulunduğu ABD de bu tür okulların seçiminde çok dikkatli olmak gerekir. Bazı özel okulların programları YÖK tarafından tanınmadığı için bu okullardan alacağınız  diploma Türkiye de geçerli olmaz.  Ayrıca erkek öğrenciler askerlik tecillerini yapamazlar. Özel üniversitelerin bazıları dünyanın en gözde okullarıdır. Örneğin : Stanford,Harvard, Yale ve MIT.

Neden Amerika’da Üniversite Eğitimi?

· Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sizi Bekliyor

Dünyada her alanda olduğu gibi eğitimde de çıtayı Amerika belirliyor. Bu sayede dünyanın en iyi üniversiteleri de çok büyük çoğunlukla Amerika’da yer alıyor. Harvard, Columbia, Yale, Stanford gibi dünya çapında üniversitelere ev sahipliği yapan Birleşik Devletler’de, dünyanın en iyi akademisyenlerinden en üst düzey kalitede bir eğitim alma şansını yakalayabilirsiniz.

· CV’nizde Diplomanızla Fark Yaratın

İş hayatında en büyük yardımcınız şüphesiz ki özgeçmişiniz. Özgeçmişinizin eğitim alanında Amerika merkezli bir kurumun bulunması tercih edilirliğinizi büyük oranda artıracak faktörler arasında yer alıyor. İş başvurularında binlerce aday arasından sıyrılmanızı sağlayacak diplomayı edinmek için Amerika’da üniversite eğitimi almayı tercih edebilirsiniz.

· Amerika’da Uygun Maliyetli Üniversite Eğitimi

Sanılanın aksine Amerika’da üniversite okumak çok da büyük bütçeleri gerektiren bir tercih değil. Türkiye’deki sıradan vakıf üniversitelerine ayıracağınız bütçeye ve hatta bazen bu bütçenin de aşağısındaki miktarlara Amerika’da oldukça prestijli üniversitelerde eğitim alma imkanı bulabilirsiniz. Özellikle daha düşük bütçeli bir eğitim hedefindeyseniz ilk olarak Community College’ları tercih edebilir, daha sonra dilerseniz 4 yıllık programlara geçiş yapabilirsiniz.

Amerika’ da bilinenin aksine uluslararası öğrencinin mezuniyet sorası yasal edinilmiş çalışma hakları vardır!Genel olarak Üniversitede eğitim alan uluslararası öğrencilerin yasal çalışma hakları kampüs içerisinde olmak şartı ile sınırlandırılmıştır. İşletme ve diğer alanlardan mezun olan öğrenciler eğitimleri sonrası 1 sene full-time çalışma hakkı alabilmektedirler. Mühendislik Programlarından mezun olan öğrenciler 2 senelik Optional Practical Training(OPT)  başvurusu yapabilirler.  

Hem Türkiye’de hem de yurtdışında üst düzey kariyer olanakları sizi bekliyor.

Bir Amerikan üniversitesinden alacağınız diploma ile dünyanın her yerinde tercih edilir, fark edilir, saygın bir kariyer oluşturabilirsiniz. Bir Amerikan üniversitesinden mezun olduğunuzda sizle aynı bölümde okumuş olan on binlerce adayın önüne geçebilir, çok daha aranan ve tercih edilen bir aday olabilirsiniz. Amerika’da bir üniversite diploması alan pek çok kişi dünyanın en önemli global şirketlerinde görev almakta, kariyer yapmaktadır.

Amerika üniversiteleri vakıf üniversitelerine kıyasla çok daha avantajlıdır.

Bir vakıf üniversitesinde okumuş olmak ya da o üniversitenin diplomasına sahip olmak çoğu zaman size bir ayrıcalık sağlamaz, sıradan bir üniversite mezunu olmaktan ileri götürmez. Türkiye’deki vakıf üniversitelerine ödeyeceğiniz ücretlerle Amerika’da rahatlıkla eğitim alabilir, tüm dünyada geçerli ve prestijli bir diplomanın sahibi olarak hem Türkiye hem de yurtdışında daha büyük bir kariyer hedefleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2020, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER