Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_eg7dpqoj6d8pfsuthkuvc5bgm4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Amazon.com Mağaza Açma Ve Kazanç Rehberi 2020 - Haberi

Amazon.com Mağaza Açma Ve Kazanç Rehberi 2020

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından birisi olan Amazon’da satış yapmak için bu yazımızdaki adımları izlemeniz yeterli.

Amazon.com Mağaza Açma Ve Kazanç Rehberi 2020

Amazon nedir?

1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulan ve ilk başlarda internet üzerinden kitap satışları üzerine odaklanan Amazon, zaman içerisinde ilk önce Amerika’nın sonrasında da dünyanın en büyük online perakendecilerinden biri haline geldi. Platformun satıcılara da açılmasıyla beraber dünya üzerindeki birçok şirket, ürünlerini Amazon üzerinde satmaya başladı ve böylelikle Amazon, Alibaba’yla beraber dünyanın en büyük online pazaryerlerinden biri haline geldi.

Amazon’da Satış Yapmak İçin Ne Yapmalı

Amazon’da mal satmak için izlemeniz gereken birkaç adım var. Fakat öncelikle bilmeniz gereken, Amazon’un satıcı hesapları için Türkçe dil desteği vermediğidir. Yani Amazon’da satış yapmak için öncelikle belli seviyede İngilizce bilmeniz gerekmektedir. Şimdi ürün satmak için Amazon’da izlemeniz gereken adımlara kısaca göz atalım:

 1. Ürününüzü Amazon.com‘un envanter listesine ekleyin. Site bu süreçte sizi yönlendirecektir.
 2. Ürününüz için isabetli anahtar kelime saptaması yapın. Amazon’da mal satmak için, kullanıcıların aramalarda kullanacağı kelimeleri kestirmeli ve bunları anahtar kelime olarak girmelisiniz.
 3. Ürününüzün satılmasını bekleyin. Ürün satıldığında Amazon size bununla alakalı bilgilendirme yapacaktır.
 4. Ürününüzü alım yapmış kişiye kargo ile ulaştırın.
 5. Alıcı onay verdiğinde, Amazon belirlediği komisyonu keser ve kalan ücreti hesabınıza yatırır.

Ana hatlarıyla Amazon’da satış yapmak için takip etmeniz gerekenler bunlardır. Fakat Amazon’da mal satmak  ve Amazon’da mağaza açmak  için daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Yazımızın devamında bu bilgileri görselleriyle sizin için hazırladık.

Amazon Mağaza Açmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Amazon’da satıcı hesabı oluşturmak için aşağıdaki bilgi ve belgelere sahip olmanız gerekiyor:

 • Kredi kartı bilgileri.Satıcı hesap bakiyesinin yeterli olmadığı durumlarda, Amazon satış ücretlerinin tahsil edilmesi için kullanılmaktadır.
 • Telefon numarası: İletişimin sağlanması için gereklidir.
 • Firma kayıt bilgileri: Firmanızı kayıt ettirebilmeniz için, İşletme türünü seçmeli, şirket sicil numarası, Mersis No: ve şirket vergi numarası bilgileriyle beraber, şirket adres bilgileri gereklidir.
 • İrtibatta olunacak kişinin bilgileri: Birincil irtibat kişisinin, kimlik bilgileri, Doğum tarihi ve yeri ile cep telefonu numarası gereklidir.
 • Banka hesap bilgileri: Satışlardan elde edilen gelirin yatırılması için bir TL hesabının girişinin yapılması gerekir.

Nasıl Ürün Satışına Başlayabilirsiniz?

 1. Öncelikle bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Ana sayfaya girdiğinizde, Create New Account ( Yeni Hesap Oluştur ) yazısını göreceksiniz.
 2. Karşınıza gelen formu doldurun, sonra hesabınızın aktivasyonunu yapın. Tüm aşamalarda size ekranda ve mailinizde bilgi içerikleri çıkacaktır.
 3. Hesabı oluşturup, aktivasyonu yaptıktan sonra, Seller ( Satıcı Olarak ) olarak, Listenizi Oluşturun bağlantısına tıklayın ve ürünlerinizi yönlendirmeleri takip ederek eklemeye başlayın. Listelerinizi oluştururken, ürünlerle alakalı listeler seçmeye, aramalarda hedef kitleye daha kesin şekilde çıkması içinde anahtar kelimeleri en doğru biçimde girmeye özen gösterin. Görsel ve fiyatları, ürün açıklamalarını net ve anlaşılır biçimde girin.

Listelerinizi oluşturduktan sonra, bir süre onay bekleyeceksiniz. Onay anında, size e-posta ile Amazon tarafından bilgilendirme yapılacaktır. Sonrası, bekleyip satış yapmaya başlamak…

Amazon Mağazası Avantajları

Tüketiciler Amazon’a güvenirler

Amazon’da satış yapmanın en büyük avantajlarından biri, Amazon kullanıcıları, buradan alacakları servisten memnun kalacaklarını ve herhangi bir sorun olması durumunda Amazon’un onlara çözüm sağlayacağını bildikleri için, buradaki ürünlere ve yapacakları alışverişlere güvenirler. Bu da sizin firmanız üzerinden de güvenle alışveriş yapılmasını sağlayacaktır.

Amazon’un gücünden yararlanırsınız

Amazon’un altyapısı, ödeme seçenekleri, kargo alternatifleri ve kullanıcı dostu arayüzü gibi birçok güçlü özelliğinden de yararlanmış olursunuz. Bunun yanı sıra Amazon’un arama motorlarındaki sayfa otoritesi de arama sorgularında mağaza ve ürün sayfalarınız için ekstra bir artı kazandıracaktır.

Geniş bir hedef kitleye ulaşabilirsiniz

Amazon’u kullanan milyonlarca kullanıcı bulunuyor. Türkiye’de henüz çok geniş kitlelere ulaşmamış olsa da zaman içerisinde Amazon’un Türkiye’deki gücü de artmaya başlayacak. Burada mağazanızın olması online alışverişlerde Amazon’u tercih eden hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olur.

Tekrar tekrar satış yapma imkanı

Amazon üzerinde bir mağazanız olduğunda, buradaki hedef kitleye tekrar tekrar ulaşma fırsatı bulabilirsiniz. Ürün sayfalarınızı doğru kurgulayarak, kullanıcıların sorgularına yanıt verecek sayfalarınız olduğunda, bu arama sorguları üzerinden tekrar tekrar satış yapabilir ve marka bilinirliği ya da reklama ihtiyacınız olmayabilir.

Amazon Komisyon Oranları

Amazon Türkiye üzerinde şu an 15 farklı kategoride ürün satışı yapılabiliyor. Bu ürün kategorilerindeki komisyon oranları ise şu şekilde:

 • Fotoğraf Makinesi %6
 • Cep Telefonları %6
 • Bilgisayar %6
 • Elektronik Ürünler %6
 • Elektronik Aksesuarlar %10
 • Kişisel Bakım Aletleri %10
 • Ev Gereçleri ve Dekorasyon %10
 • Ev ve Mutfak Ürünleri %10
 • Oyuncak ve Oyunlar %10
 • Kitap %10
 • Bebek Ürünleri (Kıyafet hariç) %10
 • Ofis Ürünleri %10
 • Spor %10

Ürün komisyon oranlarıyla ilgili güncel bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Amazon satış yapmak isteyen mağazalar için belirli dönemlerde kategori komisyon oranlarını güncelleyebilmektedir.

Amazon Mağaza Vergi Süreci

Amazon üzerinde mağaza açarak satış yaptığınızda, TC vergi sistemi ve uygulamaları gereğince vergi ödeme yükümlülüğünüz olacaktır. İnternet üzerinden yapılan satışlar vergilendirildiği gibi, burada bir şirket olarak yer aldığınız için satış yaptığınız ürünler ve kestiğiniz faturalar üzerinden vergi ödemekle yükümlü olursunuz.

Amazon Mağaza Faturalandırma

Amazon’da satış yaptığınızda, Amazon 14 günlük periyotlarlar hesabınıza satışlarınızdan elde edilen ödemeleri yatırarak, bu ödemeleri size fatura etmektedir. Satıcı hesabınız üzerinden bu faturaların takibini yapabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2020, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_eg7dpqoj6d8pfsuthkuvc5bgm4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php56/var/lib/php/session) in Unknown on line 0