Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_dcrc1k59e0g26hhht4sui28rd1, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Amazon Dropshopping Nasıl Yapılır ? Sermayesiz E-ticaret ! - Haberi

Amazon Dropshopping Nasıl Yapılır ? Sermayesiz E-ticaret !

Amazon’dan Amazon’a dropshipping kısaca bir ülkedeki Amazon mağazasından (örneğin Amerika) alıp başka bir ülkedeki Amazon mağazasından (örneğin Kanada) ürünleri satmaktır.

Amazon Dropshopping Nasıl Yapılır ? Sermayesiz E-ticaret !

Dropshipping Türkçeye çevrildiğinde stoksuz e-ticaret olarak karşılık bulmaktadır. Daha çok İnternet alışveriş siteleri için kullanılmaktadır. İnternet üzerinde satış yapan firma stokları elinde tutmak yerine site üzerinden gelen tüm siparişleri direkt anlaşmış olduğu tedarikçiye yönlendirme yapmaktadır. Anlaşılan tedarikçi kendi deposundan ürünleri kargo ile göndermektedir.

Burada alıcı konu hakkında hiç bir şey farkına varmaz. İş tamamen arka planda İnternet üzerinden satışı yapan firma ile tedarikçi firma arasında gelişmektedir. 

Dropshipping Avantajları Nelerdir?

Depo yönetimine gerek kalmadığı için depo maliyeti ortadan kalkar.
Depo çalışan maliyeti ortadan kalkar.
Tek tedarikçiye bağlı kalınmadan farklı tedarikçiler ile çalışılır. Ürün çeşitliliği daha hızlı arttırılır.
Daha düşük bir sermaye ile çalışabilirsiniz.
Kargo ve paketleme işlemlerine gerek kalmayacaktır. Firma sahibi sadece İnternet sitesi ile ilgilenecektir.
Amazonda dropshipping yapmak reklam harcamalarınızın daha düşük olmasını sağlayacaktır. Amazon alt yapısında reklam seçenekleri bulunmaktadır.

Dropshipping dezavantajları Nelerdir?

Sattığınız ürünler ile bilgi sahibi olma düzeyiniz düşer.
Teknik destek konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz.
Tedarikçi firmaların stok takiplerine dikkat etmek gerekmektedir. Stokta kalmayan ürünlerden haberdar olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde sitenizde satışta olan ürün hakkında zorluklar yaşayabilirsiniz.
Bu şekilde çalışma daha düşük kar marjı ile çalışmaya da uygundur. Düşük kar marjı ile çalışmak uzun vadede karlılığınızın artmasına engel olacaktır.

Bu sistemi günümüzde büyük satış sitelerinde de yapılmaktadır. Örneğin, AliExpress, Shopify, Amazon gibi sitelerde dropshipping yapılmaktadır. Amazonda Dropshipping yapmak bir ürünü amazon mağazasından satın alıp başka bir ülkede birine satış yapmaktır.

Daha düşük reklam harcaması

Amazon reklamları ile ürünlerinizi satışa çıkarmak ve Amazon’da olumlu bir itibar oluşturma seçeneğiniz vardır. Bununla birlikte, bir pazar olarak, devasa nitelikteki organik trafikten de yararlanabilirsiniz. Sayfanızı optimize etmeye yönelik çaba harcayarak, organik trafik alma ihtimalinizi artırabilirsiniz. Ayrıca, Amazon reklamlarının maliyeti sizin tarafınızdan belirlenir. Asgari gereklilikler olmadığından, ne kadar miktarlarda reklam yayınlamak istediğinizi kontrol edebilirsiniz.

Şimdi Amazon'da dropshipping poliçesindeki asıl durumu öğrendiğimize göre gelelim asıl konumuza Amazon'da dropshipping nasıl yapılır?

Amazon'da dropshipping yapmanın bir çok farklı yolu var bunlardan Türkiye'de en çok bilineni Amazon'dan Amazon'a dropshipping modeli.

Bu dropshipping modelinde Amazon'da dropshipping yapmaya başladığınızda ilk olarak Amazon.com üzerinde bir satıcı hesabı oluşturuyorsunuz, daha sonra ürünlerinizi bir program aracılığıyla veya manuel olarak Amazon Kanada veya meksika üzerinde satışa sunuyorsunuz, burada önemli olan ürünleri satışa koyduğunuzda Amazon.com üzerindeki fiyatlara ek olarak %15 Amazon'un ürün başına vergisini ve ürünü satacağınız ülkenin Amerika'dan yolladığınızda aradaki vergisini ürününüzün fiyatına eklemeniz, genellikle Amazon'daki ürünler free shipping yani ücretsiz kargo olduğundan dolayı, Amazon Kanada'da veya Meksika'da ürününüzü satarken ek kargo ücreti alarak satıcıdan daha fazla kar edebilirsiniz. Ayrıca ürününüzü eklediğiniz markette kendi karınızı da eklemeyi unutmayın, genelde bu oran %10 ve %30 arasında değişiyor.

Amazon Dropshipping Yaparken Riskler Nedir? (Suspend)

Amazon dropshipping nasıl yapılır anlatıyorum ama detaylara girmeden hemen risklerden de kısaca bahsetmek istiyorum.

Neden mi?

Çünkü Amazon dropshipping konusunda eğitim satanlar biraz fazla pembe bir tablo çizerken, Amazon FBA gibi farklı iş modelleri yapanlar da dropshipping’in kesinlikle yürümeyeceğini belirtip fazla karamsar bir tablo çizmekte.

Farklı iş modellerini deneyimlemiş biri olarak söyleyebileceğim, evet riskler var, sadece suspend riski değil, iş modelinin komple bitmesi de risk.

Ama…

Bu kadar düşük sermaye ile yapabileceğiniz başka bir iş bulabilirseniz durmayın.

Risksiz ticaret olmadığını unutmayın. Böyle bir şey arıyorsanız girişimci değilsinizdir.

Riski sıfırlamaya çalışmanın mümkün olmadğını kabul etmek lazım. Kimse size hayat boyu kaza yapmama garantisi vermemesine rağmen araba kullanmayı öğrendiniz değil mi?

Risklerin büyük ölçüde kontrol edilebilir olduğunu bilin. Araba kullanmaya başladıktan 2 gün sonra yoğun bir otobanda hız yapmaya kalkmamak gibi.

Amazon’a ne kadar erken adım atarsanız farklı iş modellerine geçerken o kadar avantaj elde edersiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Warning: Unknown: open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_dcrc1k59e0g26hhht4sui28rd1, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php56/var/lib/php/session) in Unknown on line 0