Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_f4khoq1hqkg8g5vjq3k5f81bm0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Almanyada Yüksek Lisans ( Master ) Nasıl Yapılır ? - Haberi

Almanyada Yüksek Lisans ( Master ) Nasıl Yapılır ?

Almanyada yüksek lisans öğrenimi bir çok ülkeye göre çok daha caziptir.

Almanyada Yüksek Lisans ( Master ) Nasıl Yapılır ?

Uluslararası saygınlığı olan akademik derecelendirmekuruluşlarının yayımladığı sıralamalarda dünyanın en iyi üniversiteleriarasında gösterilen üniversitelere ev sahipliği yapması, diplomalarının dünyagenelinde yüksek bir saygınlığının olması ve bu nedenle gerek iş yaşamındagerekse de üniversitelerde geniş kariyer olanakları sunması gibi birçok nedenleAlmanya’daki yüksek lisans programlarına uluslararası öğrenciler tarafındanyapılan başvuruların sayısında yükselen bir eğri  gözlemlenmektedir.

Sözünü ettiğimiz nedenlerden dolayı Almanya üniversitelerinin neredeyse tamamı uluslararası öğrenciler için kontenjanuygulamakta ve başvuran öğrenciler arasından diploma notları en yüksek olanöğrencilerin başvurularını kabul etmektedir.

Almanya İle İlgili Genel Bilgiler

Yurtdışında eğitim alanında farklı seçeneklerden birisi olan Almanya özellikle teknik üniversiteler ve mühendislik eğitimi konusunda dünyada üst sıralardadır. Yurtdışında üniversite okuma fırsatını kaçıran adaylar Almanya master programlarına başvurmak için hala geç kalmış değillerdir. Üniversite eğitiminin ardından yurtdışında yüksek lisansa başlamak isteyen adaylar için biraz Almanya’yı tanıyalım;

Almanya Amerika’dan sonra en çok göç alan ülkeler arasında yer alır. Uzun ve köklü bir tarihe sahip olan ülkenin 60’lı ve 70’li yıllarda işçilere yönelik çıkardığı yasalardan dolayı ülkede Almanlardan sonra en büyük etnik bileşen Türklerdir. 

Başkenti Berlin olan Almanya’nın diğer önemli şehirleri arasında Köln, Düsseldorf, Bremen, Frankfurt, Hamburg, Münih vardır.

Resmi dili Almancadır ve genel olarak kullanılan ikinci dili İngilizce’dir.

Almanya Yüksek Lisans Hakkında

Alman eğitimi not sistemi puanlaması Türkiye’deki 4’lük sisteme göre değişiklik göstermektedir. Türk not sistemine göre 3.00 GPA ve üstü mezuniyet lisans not ortalaması öğrencilerin Almanca yüksek lisans programlarına başvurmaları için yeterli olacaktır. Master programlarının iki dili vardır. İngilizce dilinde sunulan yüksek lisans programlarında %95 oranında Alman öğrencilere, %5 civarında bir kontenjan da uluslararası- yabancı öğrencilere tanınmaktadır. Bu düşük orandaki yüzdeye girebilmek için lisans mezuniyet not ortalamanız ne kadar yüksek olursa, programa kabul edilme olasılığınız doğru orantılı olarak artacaktır. Bazı okullar başvuru sırasında sizden referans mektubu talep edebilirler. Aynı zamanda başvurunuza mezun olduğunuz okuldan aldığınız transkripti eklemeniz istenecektir.

Almanya’da Master yapma koşulları:

  • Türkiye’de  4  yıllık bir lisans programından mezun (bitirmek üzere) olmak.  
  • Almanca ve/veya İngilizce dil yeterliliğini belgeleyen sertifika; İngilizce için TOEFL  veya  IELTS; Almanca için DSHTestDaf veya TELC. Bazı üniversiteler Goethe sertifikasını kabul edebilmektedir.

Almanya'da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları
Almanya'da yüksek lisans yapmak için pek çok avantaj bulunuyor, işte o avantajlar;

Bölüm seçenekleri: Almanya gibi dünya çapında üniversitelere sahip bir ülkede yüksek lisans yapmak istiyorsanız eğer, sizi; teknolojiden sosyal bilimlere, işletmeden sanata kadar pek çok alanda eğitim bölümünün beklediğinden emin olabilirsiniz.
Akademik isimler: Almanya'da yüksek lisans yapmanın en büyük avantajlarından biri üniversitelerin sahip olduğu akademik isimler. Okullardaki hocaların dünya çapında eğitim vermesi, mezun olan kişiye yeni fırsatlar yaratıyor.
Ekonomik rakamlar: Almanya hükümeti eğitime büyük önem gösteriyor. Üniversite eğitimi ve yüksek lisans programları ücretsiz veriliyor. Burada yüksek lisans yapmak istediğinizde sizi sadece ekonomik yaşam masrafları bekliyor olacak.
Burs olanakları: Almanya hükümeti ve ülkedeki özel kuruluşlar, öğrencileri destekleyen kişi ve kurumlar yüksek lisans öğrencilerine çeşitli burs olanakları sunuyor. Birçok öğrenci bu burslarla eğitimi süresince kaliteli bir yaşam sürüyor. 
Dil öğrenme: Almanya'da eğitim dili Almanca ve İngilizcedir. Ülkede uluslararası bir eğitim olduğundan dünyanın pek çok yerinden farklı diller konuşan insanlarla karşılaşılıyor. Yüksek lisans eğitiminizi sürdürürken Almanca öğrenebilir, farklı dillerde pratik yaparak yeni diller keşfedebilirsiniz.  
Part-time iş&Staj: Almanya, sanayi ve ticaret anlamında gelişmiş bir ülke. Üniversiteler bu kuruluşlarla uyumlu bir eğitim veriyor. Yüksek lisans yaparken bir yandan Alman şirketlerinde, kamu kuruluşlarında proje bazlı stajyerlik yapabilir, yarı zamanlı çalışabilirsiniz. Mezun olduğunuzda ‘uygulamalı eğitim' almış olursunuz. 
Asistanlık fırsatları: Yüksek lisans yapan her öğrencinin hayali, okuduğu okulda asistanlık yapmaktır. Almanya'da yüksek lisans yaparken bağlantılarınızı kurabilir, gerekli başvuruları yaparak mezuniyet sonrasında asistanlık yapabilmek için fırsatlar oluşturabilirsiniz.

Dünya devi şirket ve sanayi kuruluşlarıyla entegre eğitim

Almanyada yüksek lisans eğitimini değerli ve önemli kılan en önemli özellik, üniversitelerin çoğu zaman ülkenin büyük sanayi ve ticaret kuruluşlarıyla entegre olarak eğitim vermesidir. Almanya’da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler, eğitimleri boyunca bu kuruluşlarda proje görevleri alır ve staj yaparlar. Bu sayede mezun olduğunuzda hem uygulamalı bir eğitim almış olacak hem de dünyanın dev markalarında çalışma deneyimi ve referansı elde etmiş olacaksınız.

Almanyada Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri

Bilindiği üzere son yıllarda Almanya’da yüksek lisans yapmak için müracaat eden öğrencilerin sayısı artmakta. Bu durum Almanya’daki üniversitelerin eğitim kalitesinden kaynaklanıyor. Çünkü bu üniversiteler dünya çapında tanınmış bir geçmişe sahip olan üniversitelerdir. Aynı zamanda Türkiye’de ve dünyanın bir çok ülkesinde de denklikleri vardır.

Sizler de geleceğiniz için iyi bir yüksek lisans hayal ediyorsanız, yüksek lisans hayallerinizi gerçekleştiriyoruz. Bunun için tek yapmanız gereken bize ulaşmanız ve gelecek için ilk adımınızı atmanız olacaktır. Unutmayınız ki Almanya’da üniversitelere önümüzdeki sömestr için başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER