Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_b5i02su0o5iv2t7qd0m7djhqt0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR 2020 - Haberi

SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR 2020

Schengen Vizesi; İlgili makam tarafından, Schengen Bölgesini ziyaret etmek isteyen kişilere, sadece Schengen Bölge içerisinde seyahat etmeye izin vermeye yönelik düzenlen bir geçiş belgesidir. Schengen Bölgesi

SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR 2020

Avrupa seyahatine çıkmadan önce, özellikle Schengen bölgelerinden birine seyahate çıkacaksanız mutlaka Schengen vizesi edinmeniz gerekiyor. Günümüzde 26 Avrupa ülkesinin içerisinde bulunduğu bu bölgeye giriş için, Schengen vizesi sürecine dahil olmalısınız. Genellikle bu süreç, pek çok insan için endişe verici olabiliyor. Ancak istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde hazırladıktan ve tüm adımları takip ettikten sonra, bu süreci sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz. Schengen vizesi başvuru şartları ve izlemeniz gereken yolları adım adım sizler için listeledik.

1 – Ne Kadar Süre Geçerli Bir Pasaportum Olmalı?

Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekiyor, bazı ülkelerde bu süre 3 aya inebiliyor. Geçerlilik süresi, seyahatinizin son gününden itibaren olan günü kapsıyor. Mesela dönüş tarihiniz 1 Temmuz ise, pasaportunuzun 1 Kasım tarihine kadar geçerli olması gerekiyor.

2 – Seyahatimden Ne Kadar Süre Önce Vize Başvurusunda Bulunmalıyım?

Schengen ülkelerinin çoğu, vize başvurularını aracı kurumlar ile gerçekleştiriyor. Dolayısıyla konsolosluğa gitmenize gerek kalmıyor. Seyahatinizi planladığınız tarihten itibaren en geç 15 gün, en erken de 60 gün öncesinden vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer resmi tatil, bayram gibi dönemlerde seyahatini planlıyorsanız, bu dönemlerde oluşan yoğunluk nedeniyle erken davranmanızı tavsiye ediyoruz. Genel olarak vize başvuruları 3 ila 10 iş günü içerisinde sonuçlanıyor.

Güven oldukça önemlidir

Schengen üyesi ülkelere yapılan vize başvurularında yetki tamamen konsolosluklar ve büyükelçiliklere aittir. Vize verecek yetkililerinin başvuru sahiplerinde en fazla önemsedikleri konuysa güvendir. Vize yetkilisi başvuru yapan kişinin Türkiye’de bir işi, kurulu düzeni, mal varlıkları olduğunu bilirse ve yabancı bir ülkeye yerleşmeyeceğini düşünürse o kişinin Schengen vizesi alması oldukça kolaylaşır. Fakat başvuru sahibinin Türkiye’de düzenli bir işi yoksa, bankada gösterdiği para azsa vize yetkilisi bu kişinin kendi ülkesinde kalabileceğini düşünür ve vizesini reddedebilir. Bu sebepten vize başvurusu sırasında ne iş yaptığınızı gerekli tüm detaylarıyla mutlaka belgeleriyle ispat etmelisiniz. 

Banka hesap özetiniz iyi durumda olmalıdır

Özellikle de turistik amaçlı Schengen vizesi başvurularında vize yetkilileri bankadan gösterilmiş para miktarına ve hesap hareketlerine önem vermektedirler. Bu sebepten Schengen başvurusu yaparken maaş bordonuzu ve seyahatinizi karşılamaya yetecek kadar paranızın olduğunu banka hesap özetiniz ile ispat etmeniz kolay vize almanızda etkili olabilmektedir. Eğer banka hesabınızda az miktarda para bulunuyorsa ve hesap hareketleriniz güçlü değilse vize almanız zorlaşabilmektedir. Kısacası bankadaki paranız vize başvurunuzu etkilemektedir.

Schengen Bölgesi

Schengen bölgesi, tek bir ülke olarak kabul edilerek bu bölge vatandaşlarının, bölge sınırları dahilinde seyahatinin serbest olmasını kabul eden 26 ülkeden oluşan topluluğunu sınırlarına denmektedir. 26 ülkenin serbest dolaşım hakkı vatandaşlarına, Schengen anlaşmasıyla gerçekleşmiştir. 26 ülkenin 22 tanesi Avrupa Birliği üyesi olan, 4 tanesi ise Avrupa Serbest Ticaret Birliği' nin (EFTA) bir parçasıdır.

Schengen gölgesi, İngiltere hariç Avrupa ülkelerinin çoğunu kapsamaktadır. Ancak Avrupa Birliğinin bir parçası olmayıp, Schengen bölgesi serbest dolaşımını destekleyen ülkeler bulunmaktadır. Bu Ülkeler; Norveç, İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn'dır.

Schengen Bölgesi Üye Ülkeleri

Schengen üye ülkeleri sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 1. Belçika
 2. Avusturya
 3. Çek Cumhuriyeti
 4. Danimarka
 5. Estonya
 6. Finlandiya
 7. Fransa
 8. Almanya
 9. Yunanistan
 10. Macaristan
 11. İzlanda
 12. İtalya
 13. Letonya
 14. Litvanya
 15. Lüksemburg
 16. Malta
 17. Hollanda
 18. Norveç
 19. Polonya
 20. Portekiz
 21. Slovakya
 22. Slovenya
 23. İspanya
 24. İsveç
 25. İsviçre
 26. Lihtenştayn

Schengen Vize Başvurusu İçin Uçuş Seyahat Programı ve Konaklama İspatı:

Schengen vize başvurunuzdan öncesinde gideceğiniz yeri ve ülkeyi belirlemeniz gerekmekte. Tüm seyahat planınızı oluşturmuş olmalı, uçak bileti ve otel rezervasyonlarınızın yapıldığını gösteren belgeleri hazırladıktan sonra Schengen Vizesine başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Çünkü başvuru sırasında sizden bu belgeler de istenecektir.

Schengen vizesi prosedürleri aslında tüm Schengen Bölgesi ülkelerinde aynı olduğundan, aldığınız vize ile tüm Schengen ülkelerine gidebileceğiniz doğrudur; ancak başvuru yapacak olan kişi istediği Schengen ülkesine giriş yapabilmesi için Schengen başvurusunu hangi kuruma yapacağıyla ilgili önceden belirlenmiş bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Giriş yapacağınız sadece bir Schengen Ülkesi var ise, o ülkenin ilgili konsolosluğundan başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • Giriş yapacağınız ülke sayısı 2 veya daha fazla ise seyahat planınızda çoğunluğunda ikamet edeceğiniz Schengen ülkesinin konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • Giriş yapacağınız asıl ülke yok ise, çeşitli Schengen ülkelerine rastgele ziyarette b ulunmayı planlıyorsanız, planladığınız seyahat programının ilk varış yerine göre o ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekmektedir.

Schengen Vizesine Ne zaman Başvuru Yapılmalıdır?

İkamet ettiniz ülkeye göre, gitmek istediğiniz Schengen ülkesi konsolosluğunun koşulları değişebildiğinden ne yazık ki bu sorunun standart bir yanıtı bulunmamaktadır. Ancak yine de planlanan seyahat programınızın gerçekleşebilmesi için uçuş gününüzden minimum 6 hafta öncesinden Schengen vize başvurunuzu yapmış olmanızda fayda bulunmaktadır.

Schengen Vizesini Uzatmak İçin Ne Yapılmalı?

Kişisel, tıbbi ya da mesleki sebeplerden dolayı Schengen vizesini uzatmak isteyen kişilerin bulundukları Schengen ülkesinin konsolosluğuna başvuru yapması gerekmektedir. Schengen vizesinin uzatılması için toplam konaklama süresinin 90 günü aşmaması gerekmektedir. Aşan tarihli vize başvuruları reddedilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2020, 15:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Naci
Naci - 1 yıl Önce

Önemli bilgiler derlenmiş. Açıklayıcı.

SIRADAKİ HABER