Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_pf3ba245a2e4jt3v1s47lrh8p2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
İrlandada Üniversite Okumak - 2020 - Haberi

İrlandada Üniversite Okumak - 2020

İrlanda Üniversiteleri dünya başarı sıralamasında dikkat çeken bir üstünlüğe sahiptir.

İrlandada Üniversite Okumak - 2020

İrlanda üniversiteleri lisans ve yüksek lisans mezunlarının diplomaları tüm dünyada tanınır. İrlanda üniversiteleri yurtdışında üniversite okumak için en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer alır. İrlanda üniversiteleri eğitim dili İngilizcedir. İrlanda’da lisans eğitimi bazı okullarda 3 bazı okullarda ise 4 yıl sürelidir. Bölümlere göre program süresi ve kabul koşulları farklılık gösterir. İngiltere Eğitim Sistemi’nde olduğu gibi foundation dediğimiz üniversite hazırlık programları sunulur ve bazı yabancı öğrencilerden istenebilir.

İrlanda Cumhuriyeti’nde 7, Kuzey İrlanda’da ise 2 üniversite mevcuttur. İrlanda Üniversiteleri’nde yabancı öğrenciler için pek çok alanda lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde programlar vardır.

İrlanda’daki birçok üniversite, uluslararası düzeyde etkileyici bir şekilde iyi bir dereceye sahiptir. Bir bütün olarak ülke, uluslararası öğrenciler için popüler bir seçimdir. Ülkeyi oldukça çekici bir çalışma hedefi haline getirmek için çeşitli yükseköğretim kurumlarının seçimi, tarihi şehirler, güzel kırsal yerler ve İrlanda’nın kendine özgü kültürünü bir araya getiriyor. 

2019 Yılı WUR Rank 2019 Universiteler Şehir
1  120 Trinity College Dublin Dublin
=2  201–250 University College Dublin Dublin
=2  201–250 Royal College of Surgeons in Ireland Dublin
=4  301–350 University College Cork Cork
=4  301–350 National University of Ireland, Galway Galway
6  351–400 Maynooth University Maynooth
7  401–500 Dublin City University Dublin
8  501–600 University of Limerick Limerick
9  801–1000 Dublin Institute of Technology Dublin

Eğitim ve yaşam giderlerinin çoğu Batı Avrupa ülkelerine göre daha uygun olduğu İrlanda’da öğrencilere gerek ulaşım gerekse eğitim alanında sağlanan çeşitli indirimler ve eğitim süresince yararlanabileceği part time çalışma hakkı, yaşam giderleri maliyetini azaltmakta ve öğrencilerin ekonomik anlamda rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, öğrenciler lisans eğitimlerini başarıyla tamamladıktan sonra 6 ay ile 1 yıl arasında değişen süreyle çalışma hakkında sahip olacaklardır.

İrlanda’da şehir merkezlerinde ulaşım konforlu ve hızlıdır. Ayrıca, çoğu yere bisikletle ulaşım sağlamak mümkündür. Dolayısıyla öğrenciler bisiklet kiralayarak ya da satın alarak ulaşım maliyetlerini en aza indirmiş olacaklardır.

İrlanda’nın yedi devlet üniversitesi, 14 teknoloji enstitüsünden biri olarak QS World University Rankings® 2018’de dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 700’de yer almaktadır.. İrlanda’da, yaklaşık 200 öğrencisi olan Burren Sanat Okulu’ndan 9,000 öğrenci topluluğuna sahip olan dev Dublin İşletme Okulu’na kadar değişen yedi özel sektör koleji bulunmaktadır.

İrlanda’ da Üniversiteye Başvuru için gerekli belgeler;

* Lise diploması
* Yüksek not ortalaması
* TOEFL ya da IELTS sınav sonucu -İngilizceniz yetersiz ise Üniversitelerde İngilizce hazırlık yılı alınabiliyor-

İrlanda’ da Üniversiteden Kabul alabilmemiz için 2.aşamada istenen belgeler;

* Referans mektubu
* Şimdiye kadar aldığınız sertifikalar
* Transkript belgesi
* Geleceğe yönelik beklentilerinizi, ideallerinizi anlattığınız bir yazı

İrlanda Üniversiteleri’nde Okuyabileceğiniz Bölümler

İrlanda üniversite hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, istedikleri bölümü aldıkları hazırlık eğitimine göre seçebilmektedirler. Her ülkede olduğu gibi İrlanda Üniversiteleri’nde de Türkiyedeki çoğu üniversite bölümünün karşılığı vardır. Foundation Eğitimi’ni alanlar aşağıdaki bölümleri seçebilirler:

 • İşletme
 • Hukuk
 • Mühendislik
 • Tıp
 • Fen Bilimleri
 • İktisadi ve Beşeri Bilimler
 • Veterinerlik
 • Mimarlık
 • Diş Hekimliği
 • Eczacılık
 • Sanat ve Tasarım

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2020, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER