Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_i7724agqajqqcif7srfoa0qop3, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
İrlanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır ? - Haberi

İrlanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

İrlanda’nın huzurlu, rahat ve özgürlükçü yaşam şartları bir çok kişide İrlanda’da uzun süreli kalmanın hayalini ister istemez kurduruyor .

İrlanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

İrlanda vatandaşlık yatırımdan evliliğe kadar birçok yolla gerçekleşen bir vatandaşlıktır. Bu noktada önemli olan süreci takip etmektir.

Kişi, İrlanda vatandaşı olmak istediği zaman önce yetkili kurumdan randevusunu alıp vatandaşlık başvuru formu doldurmalıdır. Sonrasında gerekli olan evraklar hakkında bilgi edinip tüm evrakları derleyip toparlamalıdır.

Evrak tesliminin arkasından İrlanda vatandaşlığına geçiş için vatandaşlık törenine katılmak ve sadakat yemini etmek gerekmektedir.

Sonrasında sizi mülakata davet etmeleri ve birkaç soru sormaları mümkündür. Bu süreci atlattıktan sonra inceleme başlatılmakta ve uygun olup olmadığınıza karar verilmektedir.

İrlanda çifte vatandaşlık uygulamasında izin veren ülkelerden bir tanesidir. Ancak bu noktada önemli olan hali hazırda vatandaşı olduğunuz ülkenin çifte vatandaşlık konusundaki yasaları.

Vatandaşı olduğunuz ülke çifte vatandaşlık uygulamasına izin veriyorsa; İrlanda vatandaşı olmak için eski vatandaşlığınızdan çıkmanız gerekmez. Türkiye çifte vatandaşlık uygulamasına izin verdiğinden Türk vatandaşlığından çıkmadan İrlanda vatandaşlığına başvuruda bulunabilirsiniz.

İrlanda Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

İrlanda göçmenlik başvurusu konularında yetkili birim İrlanda Adalet ve Eşitlik Bakanlığı’dır. Tüm şartları taşısanız da, çok uygun bir aday olsanız da yetkililer başvurunuzu uygun bulmayabilir. Başvuru İrlanda Adalet ve Eşitlik Bakanlığı’na yapılsa da belgeleri toparlarken birçok kuruma gitmeniz gerekebilir.

İrlanda Vatandaşlık Başvurusu Sonucu

Vatandaşlık başvurunuzu yaptıktan sonra sonuç tarafınıza en kısa sürede bildirilecektir. Yıl içinde düzenli olarak yapılan vatandaşlık töreninin bildirisi de 4-5 hafta önceden yapılacaktır.

18 yaş altı kişilerin törenlere katılmasına gerek yoktur ve sonuç kendilerine posta yoluyla iletilecektir. Vatandaşlık başvurunuz reddedilirse yeniden yapılacak başvurularda ret sebeplerine dikkat edilmeli ve nedenler ortadan kalktıktan sonra yeniden başvuru yapılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER