Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_s3rhijkkhvlagrv04d5m2kerf7, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
İngilterede Çalışma Vizesi Nasıl Alınır ? - Haberi

İngilterede Çalışma Vizesi Nasıl Alınır ?

Zaman zaman insanın başka yerlerde yaşama isteği doğar. Yaşanan ekonomik sıkıntılar, büyük ve kalabalık şehirlerin verdiği buhran ve sıkıntılar, yaşam maliyetlerin yüksek olması gibi nedenler insanların başka yerde yaşama isteğini daha da arttırır.

İngilterede Çalışma Vizesi Nasıl Alınır ?

Ingiltere, Amerika’dan sonra dünyanın en fazla göçmen çalışan nüfusa sahip ülkelerinden bir tanesidir. Özellikle Londra’da neredeyse İngilizler kadar yabancılar yaşar. Yabancı nüfusunu oluşturan insanların bir kısmı eğitim için ülkeye gelenlerden oluşurken, diğer bir kısım ise Ingiltere’de çalışmak ve para kazanmak için gelmişlerdir.

Özellikle Asya kökenli, Pakistanlı, Hindistanlı yada Arap kökenli bir çok insan görebilirsiniz.

Türkiye’den de Ingiltere’de çalışmak için giden bir çok insan mevcut olup eğitim amacı ile giden öğrenciler de hayat pahalılığından dolayı kısmi zamanlı olarak çalışmakta ve en azından günlük harçlıklarını çıkarmaktadır.

Türkiye’den ayrılıp İngiltere’ye çalışmaya giden kişilerin, gittiklerinde İngiltere'de zor durumda kalmamaları için Türkiye'den ayrılmadan işlerini garantiye almaları gerekir. Güvenilir bir iş teklifi almış olan, hizmet sözleşmelerini İngiltere'ye gitmeden imzalamış olanlar ya da kendi yetenekleri doğrultusunda piyasada aranan kişi olanlar için bu geçiş aşaması çok daha kolay olur. Pek çok kişi İngiltere'ye kendi işini kurmak için göç eder, aralarında başarılı olanlar da vardır. Ancak Türkiye’den gidecek olan kişilerin İngilizce düzeylerinin çok iyi olması, iş olanaklarını çok iyi araştırmaları, konaklama hakkında mümkünse gitmeden bilgi sahibi olması, yeni bir hayata başlama psikolojisine ve beklenmedik olaylara hazırlıklı olmaları, tedbirli ve kararlı olmaları gerekir.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Sanatçılar ve Sporcular)

İngiltere’deki bir organizasyonun sponsorluğunda sınırlı bir süre için çalışmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Sanatçılar kategorisi, eğlence sektöründe çalışanlar ve yaratıcı sanat dallarıyla uğraşanlar (örneğin dansçılar, şarkıcılar, oyuncular gibi), sporcular kategorisi ise, kendi spor dallarında en üst düzeyde olduğu bilinen ve ilgili İngiltere spor idaresi organı tarafından onaylanan sporcular veya antrenörler için geçerlidir.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Hayır İşçisi)

Bazı hayır işlerinde gönüllü olarak ve herhangi bir ücret almadan çalışmak için İngiltere'ye gitmek isteyen kişiler içindir. Çalışmanın doğrudan sponsor kuruluşunuzun çalışması ile ilişkili olması gerekir. Bu kategori altında başvurmak için, lisanslı bir Tier 5 sponsor yardım kuruluşundan geçerli bir Tier 5 sponsorluk belgesine sahip olmalısınız.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Dini Çalışan)

Dini bir çalışma, vaaz verme ya da dini bir emir nedeniyle geçici olarak İngiltere’de çalışmak isterseniz başvurmanız gereken vize türüdür.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Resmi Din Görevlisi)

Birleşik Krallık’ta bir inanç topluluğunda çalışmak üzere (örneğin diyanet işleri başkanı ya da dini bir kurumun üyesi olarak) bir iş teklifi aldığınızda başvurmanız gereken vize türüdür.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Uluslararası Anlaşma)

Birleşik Krallık’ta uluslararası hukuk kapsamındaki işler için çalışmak üzere bir sözleşme yapmanız durumunda (örneğin hükümet için çalışmak ya da diplomatik bir evde ev hizmetlisi olarak çalışmak gibi) başvurmanız gereken vize türüdür.

CV

CV hazırlamak her ne kadar zorunlu olmasa da, eğer iş başvurusunda bulunacaksanız önceden hazır bulundurmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. İş başvurularının %99’unda CV göndermeniz gerekir. İstisnalar içine, tanıdık yanında işe başlamak, yetenek istemeyen işler yapmak eklenebilir. CV Hazırlamak ile ilgili yazımı okumanızı öneririm. Bazı firmalar ise CV göndermeniz yerine kendi internet sitelerinde bulunan bilgileri doldurmanızı ve böylece firmanın istediği formatta online CV hazırlamanızı istiyorlar. Yine de bu bilgileri doldururken size yol gösterecek bir CV’niz mutlaka olsun.

Banka Hesabı

Her ne kadar bazı işlerde nakit ödeme yapıyor da olsalar gireceğiniz, ciddi bir işte daima maaşlar banka hesabınıza yatırılır. Bu nedenle işe girmeden önce banka hesabı açmanız gerekecektir. Bazen banka hesabı açmak için gittiğiniz banka, işinizi ve kaldığınız yeri öğrenmek ister. Henüz çalışmadığınızı söylediğinizde ve hesaba şuan bir para yatırmanızın mümkün olmadığını belirttiğinizde hesap açmak istemeyebilirler. Ben yine de iş ararken zamanınızı boşa geçirmektense bir banka hesabı açmaya çalışmanızı öneriyorum.

İngiltere insanları nasıldır?

Diyelim ki tüm işlemleri yaptınız ve İngiltere’de yaşamak ve çalışmak için herhangi bir engeliniz kalmadı. Peki, hakkında bilgi sahibi olmadığınız bir ülke insanı ile karşı karşıya kalırken nasıl davranacaksınız? En nihayetinde karakterlerini, yaşam tarzlarını bilmediğiniz insanlar bunlar… Korkmanıza gerek yok! İngiltere insanı sıcak ve samimidir, dışarıdan ülkelerine yerleşmeye gelenlere “dik gözle” bakmazlar, yani yabancılık çekmeyeceğiniz bir ülkedir. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 21:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER