Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_65jlo477o846rv1me6hhu8mng0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Erasmus Nasıl Yapılır - 2020 - Haberi

Erasmus Nasıl Yapılır - 2020

Avrupa Birliği, Erasmus programı ile Avrupa üniversiteleri arasında akademik değişim ve etkileşimi desteklemeyi amaçlamaktadır.

Erasmus Nasıl Yapılır - 2020

Avrupa Birliği tarafından eğitim, iş deneyimi ve sportif aktivite gibi alanlarda kişilerin kendilerini geliştirmeleri için hazırlanmış bir programdır. Erasmus, üniversite ve yüksek lisans öğrencilerinin ve eğitim görevlilerinin eğitimlerine yurt dışındaki bir üniversitede devam etmelerini sağlamaları ve yeni iş olanakları elde edebilmeleri amacıyla kurulmuş bir sistemdir.

Erasmus Programı ismini Hümanizm akımının öncülerinden ve Kuzey Avrupa Rönesansı'nda önemli bir role sahip olan Klasik Edebiyat Araştırmacısı ve İlahiyatçı Desiderius Erasmus’tan alıyor. 1987-2000 yılları arasında Sokrates I, 2000-2007 yılları arasında Sokrates II olarak isimlendirilen program 2007 yılından itibaren Avrupa Birliği Yaşam Boyu Öğrenme Programları içinde yerini aldı.

ERASMUS'LA HANGİ ÜLKELERE GİDEBİLİRİM?

Erasmus programına; Avrupa Birliği Üyesi olan 30 ülke ve bu ülkelere ek olarak Türkiye, Norveç, İzlanda, Makedonya ve Lihtenştayn katılım gösteriyor. Erasmus sayesinde öğrenciler kolaylıkla üniversite değişimi yapabiliyor, eğitimlerine kendi karar verdikleri Avrupa üniversitelerinde devam edebiliyorlar.

Erasmus'la gidilebilecek ülkelerin listesi şu şekilde: Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Makedonya, Avusturya, Polonya, Romanya, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Türkiye, İzlanda, Norveç, Kıbrıs ve Lihtenştayn. Koşullu olarak Eramus programına katılan ülkeler ise şöyle sıralanıyor: Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye, Tunus, Rusya.

Erasmus programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. Eğitim gören öğrenci ve akademisyenler, eğitim amacı ile başka ülkelere giderler ve o ülkelerde eğitimlerine devam ederler.

Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır. Yani, Türkiye’de okuyan Ahmet Fransa’ya gidip oradaki üniversite okuduğu gibi; Fransa’daki John da Türkiye’ye gelip üniversite eğitimine dönemsel olarak devam edebilir.

Erasmus'a başvuru nasıl yapılır?

Erasmus'ta eğitimde başarılı olmak için elbette başta dil becerileri önemli bir ön koşul olarak öğrencilerin karşısına çıkıyor. Ayrıca istenen belgelerin de önceden hazırlanmış olması gerekiyor. Bu belgeler genellikle öğrenci belgesi, yabancı dil sınav sonuç belgesi, transkript ve detaylı bir özgeçmişten oluşmaktadır. 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2020, 18:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER