Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_8193fsr0jg1j0t9dgr90hh6jb6, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
E-Ticaret Web Sitesi Mi Online Pazaryerleri Mi Daha Avantajlı? - Haberi

E-Ticaret Web Sitesi Mi Online Pazaryerleri Mi Daha Avantajlı?

İnsanların güvenini sağlamış online pazar yerlerinin kendilerine has kitleleri bulunur.

E-Ticaret Web Sitesi Mi Online Pazaryerleri Mi Daha Avantajlı?

 Ürünlerinizi satabilmek için kitle yaratma derdi olmadığından dolayı, bu maliyetten de kurtulmuş olursunuz. Pazar yeri içerisinde yer alan kitlenin tamamı size ait olmadığından, hepsine hitap etmeniz de mümkün olmayacaktır. Sizin ürünlerinize ilgisi olan belli bir kesime hitap edebilirsiniz.

Maliyetlerin Düşük Olması

Kendinize özel bir e-ticaret sitesi açmanın maliyeti çok daha yüksek olacağından, online pazar yeri üzerinden mağaza açmak daha avantajlı olacaktır. Bu sayede düşük maliyet ile işinize hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. Bu tür yerlerin, aylık ödemeniz gereken belli  bir mağaza ücretlerinin olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Rakiplerinizi Daha Rahat Takip Edebilirsiniz

Aynı pazar yeri üzerinde satış gerçekleştiren rakiplerinizi rahat bir şekilde gözlemleyebilir, hangi fiyat aralıkları üzerinden hangi ürünleri sattıklarını takip edebilirsiniz. Bu sayede daha etkili bir satış stratejisi gerçekleştirmiş olursunuz.

Online pazaryerleri, en çok tercih edilen satış kanalı olarak karşımıza çıkıyor. E-ticarete adım atmanın pratik bir yolu olması, pazaryerlerinin popülerliğinin oluşturan temel oluyor. Ayrıca bunun dışında pek çok avantajı da e-ticaret girişimcilerine sunuyor. Ancak bu avantajlardan yararlanmanın da belli başlı maliyetleri ve zorunlulukları bulunuyor.

Online pazaryerlerinin bünyesinde hali hazırda bulundurduğu anlaşmalı kargo firmaları, önemli bir avantaj olarak görülüyor. Çünkü kargo, e-ticaretin bir yandan önemli bir yandan da maliyetli operasyonel tarafı oluyor. Bu nedenle pazaryerlerinin sağladığı kargo imkanı, bünyesindeki mağaza sahiplerine büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca e-ticaret web sitesinin dezavantajı olarak görülen pazarlama maliyeti açısından da online pazaryerleri avantajlı bir yapı sunuyor. Türkiye çapında bilinen ve çokça tercih edilen n11, hepsiburada, gittigidiyor gibi pazaryerleri kendi müşteri kitlesini oluşturmak için pazarlama faaliyetinde bulunuyor ve bu durum, doğrudan mağaza sahiplerini etkiliyor. Bu şekilde online pazaryerleri tarafından 7/24 açık mağaza garantisi veriliyor.

Alışveriş yapanların oranı yüksek olsa da Türk halkının bir kısmı internetten alışveriş yapmaya çekingen yaklaşıyor. Bunun sebebi de karşılaşılan kötü sonuçlar.
Peki, e-ticaret güvenli mi ve güvenli olduğunu anlamak için nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu konu hakkında merak edilenleri Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık’a sorduk.

Sizce, insanlar alışverişi internetten mi daha çok yapıyor mağazadan mı?
e-ticaret, internet kullanıcı sayısının artışıyla birlikte yaygınlaştı. Araştırmalardan da bu durum açık bir şekilde görülüyor. Türkiye’deki kullanıcıların %86’sı bir ürün ya da hizmeti almadan önce mutlaka internetten araştırma yapıyor. Arama yapan kullanıcıların %67’si ise online alışverişi tercih ediyor. Türkiye’de sanal mağazalara ciddi bir yönelim söz konusu. Geleceğin online alışveriş siteleri üzerine kurulacağını söyleyebilmek mümkün. Gerek zaman ve gerekse de mekan kısıtlamalarının önüne geçen alışveriş siteleri kullanıcılara farklı avantaj ve indirimler sunduğu için günümüzde daha çok tercih edilmeye başladı. 25-34 yaş arası kitlenin ise daha çok e-ticaret sitelerini tercih ettiği net bir şekilde görülüyor. Bu durum geleceğin alışveriş tercihlerinin internet ortamına kayacağını gösteriyor.

Hangi alanlarda internetten alışveriş yapma imkanımız var?
Türkiye’de daha çok giyim eşyaları internet ortamından satın alınıyor. Elektronik eşya alımı ise hemen ardından geliyor. Günümüzdeki internet alışveriş sitelerindeki artış gerek ulusal, gerekse de uluslararası arenadaki elektronik eşya sitelerinin popülaritesini artırdı.
Yemek siparişinin de özellikle son dönemlerde sanal ortama kaydığını söyleyebilmek mümkün. Seyahat, turizm ve konaklama sitelerinin de değeri artıyor. Özellikle internet ortamında otellerin fotoğraflarının ve bilgilerinin yer alması da kullanıcıların yoğun ilgisini çekiyor. Kitap sektörünün de internet ortamında vücut bulduğunu söylemek pek yanlış olmaz. Her geçen gün artan bir popülariteye sahip kitap satış siteleri de yorum ve dereceleri sunduğu için tercih nedeni. Kozmetik, kişisel bakım ürünlerine de sanal ortamda ilgi oldukça fazla. Küçük ev eşyaları, hızlı tüketim ürünleri, bilet, oyuncak, çiçek ve çikolata satışı da son dönemlerde giderek yaygın bir hal alıyor. Ancak en yüksek alım giyim kategorisine ait.

Rekabette öne çıkamama

Sizin gibi birçok farklı firmanın da bu platformlar / online pazaryeri siteleri üzerinde yer aldığı gerçeğini unutmamak gerekiyor. Bu da doğal olarak buradaki rekabetin artmasına neden olacaktır ve doğru adımları atarak, belli bir reklam bütçesi ayırmamanız durumunda rekabetten sıyrılamazsınız.

Uymanız gereken kurallar

Her pazar yerinin kendine has kuralları bulunur. Bu kurallar genel olarak hem pazar yerini hem de tüketicilerin güvenliğini sağlayacak kurallardır ve sizin de burada yer alabilmek için bu kurallara uymanız gerekir.

Kendi e-ticaret sitenizi kurmanın avantajları

Kendinize ait bir marka yaratabilirsiniz

Tüketicilerin en çok değer verdiği konulardan biri de markadır. Bir markadan alışveriş yapmak, onlar için daha değerlidir. Sadece pazar yerlerinde var olmak size bu marka kimliğini kazandırmanızı sağlamayacaktır. Ancak kendinize ait bir e-ticaret siteniz olduğunda, bir marka yaratmak için çalışmalar yapmaya başlayabilirsiniz.

Marka ve içerik kontrolü

Kendi web siteniz üzerinde markanızı ve içeriklerinizi dilediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. Markanızı tanıtmak için fakrlı içerik çalışmaları yapabilir ve bu içeriklerde dilediğiniz çalışmaları yapabilirsiniz. Markanızı ne kadar ve nasıl tanıtacağınızın kontrolü tamamen sizin elinizde olur.

Online pazar yerleri ile kendi e-ticaret sitenizi açmak arasında bir seçim yapmanız gerekiyor demek yanlış olur. Bu sorunun doğru bir yanıtı bulunmuyor. Her iki seçeneğin de kendine has artıları ve eksileri bulunuyor. Her firmaya ve yapılan çalışmalara göre bunların verimliliği değişiklik gösterebilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Veli
Veli - 1 yıl Önce

Detaylı ve açıklayıcı...

SIRADAKİ HABER