Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_p90f8ph70s6oh5rt9n0l8gq7j6, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Corona Virüsü İnsandan Kedi veya Köpeklere Geçer Mi ? - Haberi

Corona Virüsü İnsandan Kedi veya Köpeklere Geçer Mi ?

İçinde bulunduğumuz şu günlerde , en çok merak ettiğimiz evcil hayvanlarımızdan virüs bulaşır mı konusunu sizler için araştırdık.

Corona Virüsü İnsandan Kedi veya Köpeklere Geçer Mi ?

İnsandan Kedi Yada Köpeklere Coronavirüs Geçer Mi ?  

Korona virüsünün ülkemizde de görülmesinden sonrasında bir takım tedbirler alınmaya başlandı ve bu gelişmeler bazı insanlarda tedirginliğe yol açmaya başladı. Virüsün ilk yayılmaya başladığı günlerde whatsappta gezen paylaşımlarda, korona virüsünün kedi veya köpekten insanlara geçebileceği söylentisi yayılıyordu ve çok geçmeden bu söylentinin reel olmadığı anlaşıldı. Her ne kadar bu konu hakkında insanların merakı gitse de, şimdi de insandan kedi veya köpeklere corona virüseü geçer mi diye bir merak başladı. Peki cidden insanlardan kedi veya köpeğe korona virüsü bulaşır mı?

İnsandan Kedi Yada Köpeklere Korona Virüsü Bulaşır Mı?
 

Rusya merkezli medya kuruluşu olan sputnik’in haberine nazaran kısa bir müddet önce sahibi corona olumlu olan bir köpeğin de corona virüsüne yakalandığı iddia edildi. Fakat hong kong hükümetinin resmi web sitesinde yer alan bilgiye göre köpeğin hafif pozitif yönde olduğu açıklandı. Kısaca bu sonuç virüsün azca miktarda enfekte olduğu anlamını taşımaktadır. Açıklamada köpeğin karantina altında tutulduğu ve yeni tip corona virüsün köpeğin vücudunda hasta edici bir etki yaratmadığı aktarıldı.

  Yeniçağ gazetesinin haberine bakılırsa illinois üniversitesi veterinerlik fakültesi başkanı dr. Will sander’in açıklamasında kedi ve köpek şeklinde hayvanların risk altında olmadığı belirtildi. Dr. Sander, yeni tip corona virüsünün insanoğlu içinde yayılmaya adapte olduğunu, kedi veya köpeklere tesir etmesinin pek olası görünmediğini aktardı.

  Sonuç olarak endişeye kapılmaktansa devamlı olarak kendimizi ve evcil hayvanlarımızı temiz tutmamızda yarar var. 

Evcil Hayvan Temizliği Ve Bakımı
 

Kedi yada köpeğinizi minimum haftada bir evcil hayvan tarak veya fırçasıyla temizlemeniz gerekmektedir. Bu temizlik evcil hayvanınızın ırkına bakılırsa daha sık yapılabilir. Evcil hayvanlarınızın tüylerini fırçalamanız hem kürklerinde bulunan ölü tüyleri ve derileri alacağı gibi hem de kan dolaşımını hızlandıracaktır. Bu işlemin yanı sıra ayda bir defa evcil hayvanınızı kedi şampuanı yada köpek şampuanı ile yıkamanızı öneririz. Havaların sıcaklığının yüksek olduğu zamanlarda ise ayda 4-5 defa dahi yıkayabilirsiniz. Ama hiç evcil hayvanınızı insanlar için üretilmiş olan şampuanlarla yıkamayın. Aksi biçimde evcil hayvanınızın derisine zarar verirsiniz. Kurulama işleminde ise fön makinesiyle değil, havlu vb. Malzemelerle kurutmaya çalışın. öteki senaryoda hem evil hayvanınız korkutursunuz, bununla birlikte fön makinesinin sıcaklığı ile derisini yakabilirsiniz.

  Bu bakımların yanı sıra tertipli olarak veteriner tabip genel muayenelerini de atlamamanız gerekmektedir. Rutin olarak en az 6 ayda 1, herhangi bir rahatsızlık belirtisinde ise hemen baytar hekime gitmenizi öneririz. Ayrıca gün aşırı, hatta mümkünse her gün kedi yatağı, köpek yatağı, köpek kulübesi, mama ve su kapları gibi evcil hayvanlarınızın kullandığı malzemeleri paklayın.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2020, 08:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER