Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_b9kvr9r1hlmoko7gfntfnc1vp2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/sehrisak/public_html/index.php on line 0
Amerika Vatandaşlığı Nasıl Alınır ? - Haberi

Amerika Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

uruluşundan itibaren bir göçmen ülkesi olan ABD, tarih boyunca dünyanın her yerinden daha iyi bir yaşam fırsatı arayan insanlar için bir cazibe merkezi olmuş ve olmaya devam etmektedir.

Amerika Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

Amerikan vatandaşlığı dört şekilde kazanılır: ABD'de doğmuşsanız, ebeveynleriniz ABD vatandaşıysa, vatandaşlığa geçmişseniz veya ebeveynleriniz vatandaşlığa geçmişse.

ABD vatandaşı olmak için başka ülkelerin vatandaşlığından çıkmanız gerekmektedir ama ülkeniz vatandaşlığınızdan vazgeçmenizi kabul etmeyerek çifte vatandaşlık kazanmanıza izin verebilir.

ABD göç yasaları karmaşıktır ve insanlar pek çok şekilde kendileri farkına varmadan vatandaşlık almaya hak kazanabilir. Son 50 yıl içinde ülkenin dışında doğan bir çocuğun vatandaş olup olmadığını belirleyen kurallar pek çok kere değişmiştir. Temel kural, ebeveynlerinizden birinin ABD vatandaşı olması ve ABD'de belirli bir süre yaşmış olmasıdır. Eğer ABD vatandaşı olabileceğinizi düşünüyorsanız konsolosluktan doğduğunuz zaman geçerli olan yasanın ayrıntılarını öğrenebilirsiniz.

Eğer 1952 ve 1986 arasında doğmuşsanız ve ebeveynlerinizden yalnızca biri ABD vatandaşıysa ülkede (en az beşi 14 yaşından sonra olmak üzere) en az on yıl yaşamış olması gereklidir.

Amerikan vatandaşı olmak neler kazandırır?

 • ABD vergi kanunlarından yararlanma
 • Amerikan pasaportuna sahip olma (neredeyse dünya üzerindeki her yere vizesiz gitme imkanı)
 • Geri gönderilme korkusunun olmaması
 • Oy kullanma hakkı
 • Federal yardımlar ve istihdam avantajları
 • 6 aydan uzun istediğiniz kadar seyahat hakkı
 • Devlet teşvikleri, pasal ödül yada burslar alabilme
 • Amerikan devletinin vatandaşlarına sunduğu bütün imkanları kullanabilme

Oturma Süresiyle Amerika Vatandaşı Olunur mu?

Amerikan vatandaşı olmanın faydaları göz önüne getirildiği zaman birçok kişinin bu vatandaşlığı talep ettiğini görebilirsiniz.

Amerika vatandaşı olabilmek için alternatif arayanların tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi de oturma iznidir.

Oturma izni aldıktan sonra kişinin en az 5 yıllık süreç içerisinde Amerika’da bulunması gerekmektedir.

5 yılını ülke toprakları içerisinde geçiren ve kurallara uygun şekilde yaşayan kişilerin vatandaşlık için başvuru hakkı bulunmaktadır. Bu noktada aranan şartlardan biri de yeşil kartlı olmaktır. 5 yıl boyunca yeşil kartlı olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir.

18 yaşından büyük olan 5 yıl Amerika topraklarında bulunan kişiler, kurallar aykırı davranmadıkları müddetçe Amerikan vatandaşı olma hakkına sahiptirler.

Amerikan vatandaşı olduğunuzda, yalnızca Amerika’da yaşamak ve çalışmak gibi şartlara sahip olmakla kalmıyor pek çok Avrupa ülkesinde de ayrıcalıklı oluyorsunuz. Elbette, elinizi kolunuzu sallayarak gidip Amerika’da yaşama gibi bir şansınız bulunmuyor.

Amerika’da yaşamak için Green Card sahibi olmanız gerekiyor.

Yurttaşlığa Kabul (Naturalization) Yoluyla Amerikan Vatandaşlığı için Gereken  Şartları  

 • Sürekli Oturma Statüsü

Genel kural olarak arka arkaya en az 5 yıl boyunca sürekli oturma (Green Card) statüsünün muhafaza edilmiş olması gerekmektedir. Tabi aynı zamanda bu süre zarfında sürekli oturma izninizin yasal tüm gereklerinin ve sefer görev emri kaydı ( Selected Service) vb. tüm sorumluluklarını yerine getirilmiş olması da aranmaktadır.

 • Sürekli İkametgâh

Sürekli ikametgâh şartı Vatandaşlık için N-400 formuyla yapılan başvuru tarihinden önceki 5 yıl boyunca ikametgâhın ABD içinde olduğunun kanıtlanmasını ifade etmektedir.

 • Amerika’da Fiziken Bulunma

N-400 formunu doldurduğunuz tarihten önceki 5 yıl içerisinde en az 30 ay fiziki olarak ABD’de bulunmuş olmanız gerekmektedir. Yani bu 5 yıl içerisinde ABD dışında 30 aydan fazla zaman geçirmemiş olmalı ilave bir şart olarak da seyahatlerinizin hiç birinin 1 yıldan uzun sürmemiş olması gerekmektedir. Belirli bir takım iş angajmanları ve USCIS den alınacak özel müsaade bu 1 yıllık azami sürenin tek istisnasıdır.

 • Yerel İkamet Şartı

Yurttaşlığa kabul yoluyla Amerikan Vatandaşlığı başvurusu ikamet edilen eyalet ve onun bağlı olduğu USCIS bölgesinde yapılmalı ve o eyalette en az 3 aydır ikamet ediliyor olması gerekmektedir.

 • Dil Şartı

Temel düzeyde İngilizce konuşabilme okuyabilme ve yazabilme becerisine sahip olmak aranmaktadır. Sürecin sonunda yapılan vatandaşlığa kabul sınavı ile ölçülmektedir.

Amerikan Vatandaşlığı Başvurusu İçin Neler Gerekli?

Amerikan vatandaşlığı için başvuru yapmak isterseniz süreci belli bir düzen halinde ilerletmelisiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk iş INS’ye N-400 formunu doldurarak başvuru yapmaktır.

Bu başvuruyu gerçekleştirme işlemi çoğu zaman 2 ay kadar sürebilmektedir. Daha sonra yetkili kurum sizi mülakata çağırmaktadır. Bu mülakatta tarih, İngilizce, yurttaşlık bilgisi ile ilgili birtakım sorulara cevap vermeniz beklenmektedir.

Gerekli belgeleri teslim ettikten sonra ise başvuru süreci incelemeye alınmaktadır.

İnceleme sonucu olumlu olursa vatandaşlık yemini etmeniz istenmektedir. Sonrasında ise kolay bir şekilde Amerikan vatandaşlığına geçiş yapmanız sağlanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2020, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER